2. Sezon

Arrow S4E08 “Legends Of Yesterday” İnceleme – Bölüm 2

Not: Bu yazı yayınlanan bölüme ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Crossover olarak geleneksel hale getirilen Flash ve Arrow bölümleri, bu kez iki dizi dışında ilerleyen dönemde yayınlanmaya başlayacak olan Legends of Tomorrow oyuncularını da bir araya getirdi. Bir önceki inceleme yazısında, The Flash’ın yayınlanan sekizinci bölümü ve iki dizinin ortak yönlerine dair bazı bilgiler vermiştim. Bu bölüm ise hem Vandal Savage hem de Legends of Tomorrow’un geleceği açısından önemli bilgiler içeriyor.

İlk bölüm sonrasında artan beklentiler ile bu bölümün patlama yapacağı ve unutulmazlar arasında yer alacağı düşünülüyordu. Nitekim, belli başlı bazı sahneler dışında hem Arrow hem de Flash için en iyiler arasına girmeyi başardı. Esasen bölüm internette sıkça eleştiri almış olmasına karşın, gerek zaman yolculuğu gerekse de Vandal Savage’in kimliği açısından epey etkileyiciydi.

Bölüm içerisinde en dikkat çekici anlardan birisi, Vandal Savage karşı yapılan başarısız hamle ve sonucunda Felicity, Iris, Laurel gibi karakterlerin ölüşüydü. Gerçi arada Diggle ve diğer pek çok sevilen isimde kaynadı ancak neyse ki Barry Allen hamlesini gerçekleştirdi. Bir önceki bölümde Harrison Wells ve Caitlin’in Barry’i hızlandırma konusunda vermiş olduğu çaba bu bölümde gayet açık bir şekilde etkisini gösterdi.

Her şey iyi hoş ancak sıkıntı ne? Sıkıntı, Barry Allen’ın zaman yolculuğu yapacağını açık bir şekilde dile getirmesi oldu. Aşamalar halinde Oliver Queen’in ölümüyle başlayan zincir öncesinde yapılan bu hata, sahnenin de etkisini yitirmesine neden oldu. Her ne kadar Felicty’in zor dönemde Arrow’a karşı gösterdiği tepki yersiz olarak görülse de Arrow’un dikkatinin dağılması ve Barry Allen’ın kayıplar nedeniyle zaman yolculuğu yapmasına istenilen ortam hazırlandı. Nitekim, bir gün öncesine dönüldüğünde o atarlı Felicity’in yerinde olmadığını gördük.

Vandal Savage ile tüm kahramanların karşılaştığı ve Savage’in ölümü ile sonuçlanan sahne de sıkça eleştirildi. Ancak ilerleyen sahnelerde Cisco tarafından da dile getirildiği şekli ile bu kez kaybın Savage cephesinde olduğu, Hawkman ve Hawkgirl’in yeniden doğacak olan Savage’e karşı avantajlı olduğu vurgulandı. Benim adıma bu sahnenin en önemli eksiği süre bazında kısa olması ve zırt – pırt çıkagelen Malcolm’un daha önce ortaya çıkmamasıydı.

Geneli itibariyle ilk bölümde yaratılan beklentiyi %100 oranında karşılamamış olsa da bölümün keyifli olduğunu dile getirmem gerekiyor. Siz yayınlanan bölüme ilişkin ne düşünüyorsunuz?

Benzer Yazılar

Comments
To Top