Çizgi Roman

Atom Smasher (Albert Rothstein) Kimdir?

Albert Julian Rothstein ya da bir süper kahraman olarak Atom Smasher – Nuklon gibi isimler ile tanınan Rothstein, Justice Society of America, Justice League International, Infinity Inc ve Suicide Squad gibi grupların dönemsel olarak üyelerinden birisi olmuştur. İlk olarak All-Star Squadron #25 ile 1983 yılı Eylül ayında karşımıza çıkan bu karakter Roy Thomas ve Jerry Ordway tarafından yaratılmıştır.

Esasen, Cyclotron olarak bilinen ve köklü – karmaşık geçmişe sahip olan Terry Curtis’in torunu olan Rothstein,  molekül yapısı üzerinde kontrol yeteneği sunan tüm bu özellikleri dedesinden miras kalmıştır. Bir laboratuvar faresinden çok doğal bir süreç içerisinde gelişen Smasher, Infinity Inc dönemi sonrası, Justice Society of America kuruluşu – üyeliği öncesinde Atom Smasher ismini almıştır.

İlk Dönem (Teth)

Babasının mirasını korumak üzere yıllarını bir aziz gibi harcayan ve kendini kanıtlamak üzere çalışan Smasher’in babası, annesi tarafından tasarlanmış bir uçak kazasında ölmüştür. Ancak Metron’daki tanrılar aracılığıyla geçmişe giden Smasher, annesinin kaybolmamış hayatını kurtarmayı başarmıştır. William Batson ( Captain Marvel )’ın düşmanı olan Teth-Adam ile Batson’ın JSA’ya katıldığı dönemde iyi ilişkiler geliştirmiştir.

Kahndaq ve Black Adam arasında yaşanan savaş sırasında, yakın olduğu Teth tarafında yer alan ve Kobra’nın öldürülmesine tanık olan Smasher, Adam’ın gerekçelerini sorgulamaya başladığı sırada bir süre için çekimser bir tavır sergilemiş Spectre tarafından öldürülmüştür. Fakat bu ölüm Smasher için son olmayıp Adam’ın yıldırımı tarafından tekrar canlandırılarak JSA merkezine taşınmıştır.

JSA’dan ayrılışı ve yeniden dönüşü aynı zamanda Albert ve takımı tarafından karşılıklı olarak sunulan ikinci bir şans olarak görülmektedir.

Güç ve Yetileri

Kararsız Yapı: Belki de Atom Smasher’ın bu ismi almasında etkin olan ve en çekici yeteneklerinden biri olarak görülen yapısı, Toryum radyasyonuna maruz kalması nedeniyle büyüyebilmekte, boyunu artırabilmektedir. Sahip olduğu bu özellik ile diğer tüm “normal” insanlardan, saldırılara karşı daha dayanıklı olan Smasher, boyutunu artırarak aynı zamanda atomları arasındaki mesafeyi de artırmaktadır.

Kütle Artışı: Boyunun uzaması ve kütle artışı, (ağırlık x boy) çevresi üzerinde büyük bir etki oluşturmasını sağlamaktadır. Fiziksel saldırılara karşı oldukça dirençli olan Smasher’ın dayanıklılığını, doğrudan kütlesi etkilemektedir.

Süperinsan Özellikleri: Yine büyümekte ve yine kütlesine bağlı olarak gücü artmaktadır.

*Gelişmiş hız ve dayanıklılığa sahiptir.

Dokunulmazlık: Nuklon, toryum radyasyonuna maruz kaldıktan sonra soyut halde başarılı olsa da ilerleyen dönemde bu yetisini gösterememiştir.

Yetenekli bir pilot aynı zamanda teknisyen olan Albert Rothstein, fiziksel olarak yaşadığı değişim nedeniyle zaman, zaman bazı sağlık sorunları yaşamaktadır.

Dizinin ikinci sezonunda Atom Smasher karakterine Adam Copeland hayat verecektir.

Benzer Yazılar

Comments
To Top