the Flash Fan

Bir Teori – Bunlar Hep Paradoks

Dikkat: Bu yazı hem dizi hem de Justice League: The Flashpoint Paradox animasyonuyla ilgili Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Bilindiği gibi uzun süredir, The Flash’ın, Flashpoint Paradoks’a bağlanacağı ve dizinin aslında bu geçiş döneminde yaşanan olayları anlatacağı söylentisi dolanıyordu. Bir süredir dizinin hayranları tarafından dile getirilen ve son olarak EW üzerinde yayınlanan bir haberde de belirtilen bu durum, akıllara aslında Paradoks sonrası olayların, yansıtılıp yansıtılmadığı sorusunu getirdi.

Dizinin yayınlanan pilot bölümünde Barry Allen’ın nasıl Flash olduğu ve o gece yaşanan olaylar yansıtılmıştı. Star Laboratuvarları parçacık hızlandırıcı çalışması sırasında yaşanan patlama sebebiyle hem Barry Allen – Flash ortaya çıkmış hem de daha önce görülmemiş özelliklere sahip meta insanlar, Central City’de koşuşturmaya başlamıştı.

the flash paradoks

Daha da geriye gittiğimizde Barry Allen’ın çocukluk günlerinde Nora Allen’ın ölümünü hemen herkes hatırlayacaktır. O gece Flash ve Reverse Flash’ın Allen ailesinin evini ziyaret ettiği sırada, akvaryumda bulunan su yerçekimine karşı koyarak yükselmeye başlamış ve diğer nesnelerde etkilenmişti. Bazı hayran sayfalarında aslında Paradoks’un o gece başladığı, Flash’ın annesini kurtarmak umuduyla o geceye giderek zaman çizelgesinde bozulmaya neden olduğu söyleniyor.

Dikkat: Bu aşamadan sonrası tamamen komplo teorisine giriyor.

Hayranlara göre Barry Allen aslında o gece Flash kimliğine kavuşmuş ve bir senaryo ile parçacık hızlandırıcının patladığı gece Flashpoint Paradoks’a benzer şekilde, bunun tetiklemişti. Yapımcı Andrew Kreisberg ise bu teorinin tam olarak geçerli olmadığını ve Barry Allen için “o gece dönüşmüştür” cümlesinin kurulamayacağını söylüyor.

Hem patlama hem de Nora Allen’ın öldüğü gece yükselen sıvılar, uzay – zaman boyutunda bir olayın habercisidir.

Olayı Flashpoint Paradoks açısından incelediğimizde ise izleyenler animasyonda yaşanan olayları az çok hatırlayacaktır. Annesini kurtarmak üzere bir yolculuğa çıkan ve bu sebeple bir paradoksa sebep olan Barry Allen alternatif bir evren oluşturarak, Flash olmadığı bir evrene dahil olmuştu. Batman’den yardım alarak, o gece Gotham’da bir yıldırım ve kimyasallar aracılığıyla ikinci deneme sonunda tekrar Flash özelliklerini elde etmişti.

justice league flashpoint paradoxs

Nora Allen’ın öldüğü gece ve parçacık hızlandırıcının patladığı anda da yine benzer olaylar gerçekleşmişti. Henüz bunun doğruluğu konusunda bir bilgimiz olmasa da dizinin zaten bir Paradoks hikayesini anlattığı düşünülebilir.

Benzer Yazılar

Avatar for Flash

Yazar: Flash

Yazıyı Paylaş
 • berkay

  flash point paradox yapacaklarsa eğer flash arrow’un olmadığı bir evrene gitse çok süper olur aslında arrow robert queen babası yani bence böyle bir senaro ile 4 5 bölüm paralel evrend sıkışssa efsane olur öbür türlü ben paradox olayına çok girmesinler diyorum

 • Orl1984

  Animasyonu bilmem ama çizgi romanında annesini kurtarmaya başarmıştı ve bundan ötürü flash dediğiniz gibi paralel bir evrende güçsüz bir şekilde uyanmıştı ve ilk işi batmanı bulup (Yada yeni evrende Batmanın babasını çünkü paralel evrende Bruce Wayne ölüyor ve babası batman ölüyor ve bildiğimiz aksine daha karanlık ve acımasız bir batman oluyor) Her neyse ondan sonra kimyasallara ve yıldırımla tekrar flash olmaya başlıyor ama bu bölümde öyle bir durum olmadı bence ilerde bunu da kullanabilirler asıl o zaman paralel evren muhabbetleri baş gösterir diye düşünüyorum

 • face001

  dizde ters flash berinin annesinin öldürüldüğü gece güçlerini kaybediyor pekiya onunla aynı zamanda orda olan gerçek flash yaniberiye ne oluyor yoksa oda dr vels gibi 15 yıl öncesinde takılımı kalıyor yoksa kendi zamanınamıgeridönüyor

  • Eabord Thawne

   güzel soru sormuşsun

  • Wally West

   Tüm flashların güçleri kalıcıdır ama prof zoom gücünü kaybediyor bi şekilde kendini şarj etmesi gerekiyor o yüzden geçmişte tıkanıp kalıyor. bunun içinde Barry nin flash olma tarihini erkene alıyor. ve onun gücüyle kendi zamanına dönmek istiyor ama Barry engel oluyor.Bu en sade şekli artık sen düşün gerisini :D