Dizi Hakkında

Bir Teori – Bunlar Hep Paradoks

Dikkat: Bu yazı hem dizi hem de Justice League: The Flashpoint Paradox animasyonuyla ilgili Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Bilindiği gibi uzun süredir, The Flash’ın, Flashpoint Paradoks’a bağlanacağı ve dizinin aslında bu geçiş döneminde yaşanan olayları anlatacağı söylentisi dolanıyordu. Bir süredir dizinin hayranları tarafından dile getirilen ve son olarak EW üzerinde yayınlanan bir haberde de belirtilen bu durum, akıllara aslında Paradoks sonrası olayların, yansıtılıp yansıtılmadığı sorusunu getirdi.

Dizinin yayınlanan pilot bölümünde Barry Allen’ın nasıl Flash olduğu ve o gece yaşanan olaylar yansıtılmıştı. Star Laboratuvarları parçacık hızlandırıcı çalışması sırasında yaşanan patlama sebebiyle hem Barry Allen – Flash ortaya çıkmış hem de daha önce görülmemiş özelliklere sahip meta insanlar, Central City’de koşuşturmaya başlamıştı.

the flash paradoks

Daha da geriye gittiğimizde Barry Allen’ın çocukluk günlerinde Nora Allen’ın ölümünü hemen herkes hatırlayacaktır. O gece Flash ve Reverse Flash’ın Allen ailesinin evini ziyaret ettiği sırada, akvaryumda bulunan su yerçekimine karşı koyarak yükselmeye başlamış ve diğer nesnelerde etkilenmişti. Bazı hayran sayfalarında aslında Paradoks’un o gece başladığı, Flash’ın annesini kurtarmak umuduyla o geceye giderek zaman çizelgesinde bozulmaya neden olduğu söyleniyor.

Dikkat: Bu aşamadan sonrası tamamen komplo teorisine giriyor.

Hayranlara göre Barry Allen aslında o gece Flash kimliğine kavuşmuş ve bir senaryo ile parçacık hızlandırıcının patladığı gece Flashpoint Paradoks’a benzer şekilde, bunun tetiklemişti. Yapımcı Andrew Kreisberg ise bu teorinin tam olarak geçerli olmadığını ve Barry Allen için “o gece dönüşmüştür” cümlesinin kurulamayacağını söylüyor.

Hem patlama hem de Nora Allen’ın öldüğü gece yükselen sıvılar, uzay – zaman boyutunda bir olayın habercisidir.

Olayı Flashpoint Paradoks açısından incelediğimizde ise izleyenler animasyonda yaşanan olayları az çok hatırlayacaktır. Annesini kurtarmak üzere bir yolculuğa çıkan ve bu sebeple bir paradoksa sebep olan Barry Allen alternatif bir evren oluşturarak, Flash olmadığı bir evrene dahil olmuştu. Batman’den yardım alarak, o gece Gotham’da bir yıldırım ve kimyasallar aracılığıyla ikinci deneme sonunda tekrar Flash özelliklerini elde etmişti.

justice league flashpoint paradoxs

Nora Allen’ın öldüğü gece ve parçacık hızlandırıcının patladığı anda da yine benzer olaylar gerçekleşmişti. Henüz bunun doğruluğu konusunda bir bilgimiz olmasa da dizinin zaten bir Paradoks hikayesini anlattığı düşünülebilir.

Benzer Yazılar

Comments
To Top