the Flash Fan

Black Flash Kimdir?

Son dönemde hem sosyal ağlar hem de kendi fan sayfamız üzerinde sıklıkla pek çok takipçimizin sorduğu Black Flash hakkında aslında daha önce ufak birkaç bilgi vermiştik. Fakat diğer platformlarla birlikte yine birçok kişinin merak ettiği Black Flash’a bir kez daha göz atalım ve unuttuğumuz şeyleri ekleyelim dedik. Hem DC hem de Comicvine üzerinde yer alan bilgilerden faydalanarak hazırladığım bu yazıda Black Flash hakkında merak ettiğiniz bazı sorulara cevaplar bulabilirsiniz.

Siyah Flash, Ters Flash, Barry Allen, Yıldırım, God Flash gibi pek çok takma ismi bulunan Black Flash, DC Comics’in hayali karakterlerinden biri olup Morrison Grant, Mark Millar ve Ron Wagner tarafından yaratılmıştır. Tanrı – Ölümsüz gibi kategorilerde yer alan Black Flash Çeviklik, Ölüm Dokunuşu, İlahi Güçler, Ölümsüzlük, Süper Hız ve Zamanı Manipüle edebilme gibi yeteneklere sahiptir.

Black Flash Kimdir?

Yukarıda verdiğim bilgiler dışında köken hikayesine baktığımda Black Flash’in ölümün bir temsilcisi olduğu, Speedforce ile doğrudan bağlantılı olduğunu ve aynı zamanda bu bariyerle bağlantılı olanları yakalamak üzere oluşturulduğu tartışma konusu olan bir karakter olduğunu görüyorum. Karanlık bir yönü bulunan ve Barry Allen’ın ölümü sırasında açığa çıkan Black Flash, sık, sık içeriği nedeniyle eleştirilere maruz kalmış.

İlk olarak Barry Allen’ın ölümü ya da ortadan kaybolması sırasında ortaya çıkan ve aslında Barry Allen’ı yakalayan – hapseden bir varlık olarak nitelendirilen Black Flash, Wally West döneminde tekrar ortaya çıkmış ve bir başarısızlığa uğramıştır. Wally’in kız arkadaşı olan Linda’yı kaçırma girişimini tekrar deneyen ve bu kez zamanın azizliğine uğrayan Black Flash, bir anlamda ölümü yenmenin imkansızlığı nedeniyle özgür bir kimlik kazanmıştır.

Wally West döneminden sonra bir süre ortalarda görünmeyen ve Bart Allen zamanında tekrar ortaya çıkan Siyah Flash, Rogue merkezi tarafından öldürülmüştür. (ölü nasıl ölüyorsa) Ancak kaba tabirle yalama haline gelmiş bir vida gibi kriz anında tekrar ortaya çıkmış ve hakkında Profesor Zoom gibi iddialar ortaya atılmıştır.

Black Flash Yetenekleri Nelerdir?

DC Evreni içerisinde en gizemli karakterlerden birisi olan Siyah Flash, aynı zamanda Flash karakterleri içerisinde en hızlısı olarak kabul edilmektedir. Hız üzerine var olan yetenekleri dışında zamanı manipüle edebilen yani dondurabilen Black Flash, var olan suretlere de sahip olabilmektedir. Siyah Yarışçı olarak nitelendirilmesi ise Barry Allen ile olan mücadelesine bağlıdır.

Benzer Yazılar

Avatar for Flash

Yazar: Flash

Yazıyı Paylaş
 • aawr

  Çok saçma sanki örümcek adam la venom gibi zaten bu comic ler birbirinin kopyası

  • serhan

   Comicler mi birbirinin kopyası marvel dc den mi özenti örneğin örümcek adam tıpkı batman gibiydi ilk başlarda geceleri ortaya çıkardı venom örümcek adamın ta kendisi olabiliyor yani örümcek adama yapışıyordu ama black flash flashın ta kendisi olamıyor senin saçma dediğin şey wally hariç diğer flashları öldürebilmiş biri

   • Ali Latif İpekçi

    new52 den sonra wally kalmıyor zaten wally kid flash oluyor ama zoomu kim öldürüyor bilmiyorum wally öldürmüyor ama Rogue merkezi öldürüyor sanırım

 • Flash evrenine çok fazla karakter ve detay eklenmiş. Bunlar karışıklığa, kalabalığa yol açıyor. Karakterler yerli yersiz tekrar gündeme gelip gidiyor. Ne diyebilirz ki, çizgi roman sonuçta. Dizi inşallah böyle saçmalamaz ve belli bir çizgi üzerinde fazla paranoya olmadan sürekliliğini sürdürür. Bana kalırsa The Flash dizisi çizgi romana fazla bağlı kalmadan kendi evrenini oluşturmalı.

 • Özgür Ünver

  black flash ile black racer aynı kişi değil

 • xert58x

  New 52’den önce Flash karakterleri içerisinde en hızlısı Wally West’ti. Black Flash Wally West için geldiğinde ondan çok daha hızlı koşarak onu yenmiştir. Wally West bütün Flashlar’ın akıllarının alamayacağı hızlarda koştu aşırı güçlüydü JL’yi tamamen öldürebilecek güçteydi New 52’den sonra Wally West diye birisi kalmadı maalesef :(