DC Comics

[COMIC-CON 2015] Tüm Detayları ile Batman v. Superman

Birkaç saat önce ikinci trailer’ı yayınlanan ve Türkiye’de dahil olmak üzere Twitter üzerinde pek çok ülkede trend topics olan Batman v. Superman trailer’ı ilk izlenim sonrasında keyif veren, titreten, tüyleri diken ya da tiken eden bir film vaat etti. İlk trailer’da pek fazla detay göremediğimiz ve daha çok Batman v. Superman karşılaşmasına tanık olduğumuz sahneler dışında yeni trailer, çok daha fazla detay içeriyordu.

Yayınlanan bu trailer, filmi ne denli yansıtıyor ya da ne kadar dolu, doğrusunu söylemek gerekirse film yayınlanmadan bilemeyeceğiz. Hatta hem yerli hem de yabancı kaynaklarda yayınlanan bu üç dakika otuzbeş saniyelik tanıtımın çeşitli eleştiriler aldığını görebilirsiniz. Comicbook ve diğer bazı yabancı kaynakları referans alarak hazırladığımız bu yazıda trailer’da yer alan sahneler ve göndermeler hakkında bazı bilgiler paylaşacağız.

Batman v. Superman – Tüm Detayları ile Trailer Çözümleme

bvs-wayne kulesi

Fotoğraf: Warner Bros

Hemen, başlangıçta, Batman’in o efsanevi girişini yaptığı bu sahne de gördüğümüz Wayne Kulesi Superman – Çelik Adam filminde General Zod ve Superman arasında yaşanan büyük savaşın sonlandığı yer olarak dikkat çekiyor. Bruce Wayne açısından rahatsız edici yönü ise kulenin yıkılması değil sivil kayıplarının Superman tarafından ciddiye alınmamasıdır. Bir sahne de iki ayrı detayın barındığını da hatırlatmak gerekiyor.

bvs wayne malikanesi

Fotoğraf: Warner Bros

Wayne Malikanesi sanırım bu görüntü için daha doğru olacaktır. Küller arasında bir harabeyi andıran bu ev, Bruce Wayne’in uzun süredir görmezden geldiği, Wayne ailesine ait o şaşalı konak. Fakat bu sahneye pek de kayıtsız kalamayacak gibi görünüyor. Gerçi görüntü de gördüğümüz kadarıyla Wayne uzun bir süredir burayı gözden çıkarmış olmalı ki tadilat için TOKİ’yi dahi çağırabiliriz.

bvs batcave

Fotoğraf: Warner Bros

Bat Cave ya da Yarasa İni – Mağarası olarak göze çarpan bu yer, Wayne Malikanesinin altında yer alan ve uzun bir süre operasyonların yürütüldüğü, Batman’in ini olarak ifade edilebilir. Bu sahnede çok kısa bir geçiş yapıldığını düşünürsek, film de ne kadar detaylı işleneceği ve defalarca ölen babası gibi bir yıkımı içerip içermeyeceğini merakla bekliyoruz.

bvs gadgets

Fotoğraf: Warner Bros

Bat-Gadgets olarak da ifade edebileceğimiz bu küçük, hoş ve şirin araç, oldukça keskin olması sebebiyle hem vücutlarda iz bırakıyor hem de istenilen her yere girebiliyor. Ne kadar kullanır, Superman’e karşı ne gibi avantaj sağlar orası muamma ancak Batman’e ait olan her araç her zaman ilgi çekici olmuştur.

bvs general zod

Fotoğraf: Warner Bros

General Zod’u son olarak Superman tarafından öldürülmüş bir şekilde görmüştük. Gerçi halen ölü olan ancak araştırma amacıyla Amerika Birleşik Devletleri Ordusuna teslim eden ekip içerisinde Lex Luthor’un muhtemelen, Zod üzerinde bazı çalışmalar yapacağına inanıyor, inanmak istiyoruz. Lex Luthor konusuna daha sonra değineceğiz.

bvs robin

Fotoğraf: Warner Bros

Bir göndermemi yoksa detaylı olarak mı işlenecek emin değiliz, ancak Joker’den Batman’e küçük bir Robin sürprizi yer alıyor bu sahnede. Robin’e ait olan bu kostüm, yalnızca bir gönderme ya da küçük sürpriz olması amacıyla eklenmiş olabilir. Fakat her halükarda trailer için dahi olsa herkesi mest edip, düşüncelere sevk etmiş durumda.

bvs wonder women

Fotoğraf: Warner Bros

Bu sahnede sivil olarak gördüğümüz Wonder Women ya da Prenses Diana, kısa birkaç sahne ile sunuldu trailderda. Genel kanı, bu sahnelere bakarak yorum yapmanın doğru olmadığı yönünde. Ancak hatırı sayılır kişi Wonder Women’ın bu ilk görüntüsünü yetersiz bulmuş durumda diyebiliriz.

bvs wayne ailesi

Fotoğraf: Warner Bros

Wayne ailesinin yitip gitmesini belki onlarca kez animasyon, film ya da çizgi romanlarda takip etmiş olabilirsiniz. Nitekim, tekrar, tekrar Ben amcanın ölmesi gibi Wayne ailesinin katledilişine tanık oluyoruz. Gerçi, Batman’in içindeki o öfkeyi yansıtmanın en iyi yolu, ailesinin katledilişini tekrar servis etmek olabilir.

bvs super askerler

Fotoğraf: Warner Bros

Superman’in Askerleriyiz! nidaları ile saldıran bu robot ya da süper askerler hakkında birkaç teori mevcut. Kimi çevreler bu askerleri Superman’in ayak işlerini yapıyormuş gibi gösterilen gereksiz ekip olarak nitelendirirken kimileri gerçek anlamda Batman’e karşı sunulan bir koz olarak değerlendiriyor. Detaylarını hiç kuşkusuz, film yayınlandığında ya da sonraki promolarda göreceğiz.

bvs lex luthor

Fotoğraf: Warner Bros

Uzun saçlı, yakışıklı Lex Luthor’un oynadığı bu maddenin Kryptonite olabilitesi yüksek görünüyor. Hatta öyle de demek yanlış olmayacaktır. Superman’in gezegenine ait olan ve bugüne kadar gördüğüm en büyük parçalardan birisi olan bu yeşil – tatlı radyoaktif madde Superman’e karşı nasıl ve ne şekilde kullanılacak merak ediyoruz.

Ara sahnelerde The Dark Knight Returns ve Wonder Women’ın o eşsiz, çağ atlatan ve bir savaşı başlatıp öbürünü durduracağı kalkan ve kılıcı görmüştük. Fakat bunlar zaten gözden kaçamayacağı için eklemeyelim dedik.

Siz, filme ve trailer’a dair ne düşünüyorsunuz?

Benzer Yazılar

Comments
To Top