DC Comics

Convergence Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Madde, madde o nedir, bu böyledir şeklinde yazmaya gerek duymadığımı yazının başında belirtmeliyim. Aslında, sadece yüzeysel olarak bilgi sahibi olduğum ve sürekli yerli – yabancı kaynaklarda yer alan bilgileri takip ettiğim için (ki onlarda teorilerle dolu) burada yer alacak pek çok bilginin %100 doğru olması mümkün değil. Fakat hem kendi merakımı gidermek hem de varsa merak edenlere cevap olması adına Convergence hakkında bilinmesi gerekenlerle ilgili minik bir liste hazırladım.

Convergence Nedir? Bir Son mu Yoksa Başlangıç mı?

Aslında bu sorunun birden fazla cevabı var. Convergence DC Comics tarafından önümüzde ki aylarda ortaya çıkacak büyük yeni – eski harmanı bir hikaye. Daha önce sonlandırılacağı duyurulan daha doğrusu New 52 etiketinin ortadan kalkacağı açıklanan bu serinin en büyük ikinci hikayesi olarak tanımlanabilir. Bu hikaye New 52 öncesi dönemi ve New 52’yi bir arada harmanlayacağı için özellikle yeni seriden hoşnut olmayanlar adına büyük merak uyandırıyor. Şahsen yılların çizgi roman okuru olmadığım için, ciddi manada eski serileri takip eden kişilerin hissettiğini hissedemiyorum.

Convergence içerisinde başta yabancı kaynaklar olmak üzere pek çok sitede işlenecek konuyla ilgili pek çok teori ortaya atıldı. Yayınlanacak hikayeye ilişkin tam bir bilgi olmasa da hikayenin ana konusu Brainiac üzerine oturtuluyor. Brainiac, aynı zamanda New 52 öncesi ve yeni döneme ilişkin karakterlerin bir araya toplanmasında bilirkişi görevi görecek. Yine bu iki ayrı dönemin birleşmesi çoğu okur tarafından efsane olarak nitelendiriliyor.

Brainiac Kim Ola ki?

Burada tamamen farklı bir kaynaktan yararlandığımı belirtmek isterim. Superman’in düşmanlarından biri olarak bilinen Brainiac Futures End serisinde uzay – zamanın dışında bir varlık olarak tanımlanmış. Hatta kendisinin şifre yazıp god mode’da olduğunu söyleyenlerde var.

Yeniden Convergence’ye döndüğümüzde her hikayede olduğu gibi bununda bir sona sahip olması ya da en azından bir yerlere bağlanması gerekiyor. Var olan bilgilere bakıldığında DC’nin New 52’yi sonlandırması ya da en azından istediğini alamaması, eski evrene dönülebileceği, hikayenin tekrar sıfırlanacağı ya da eski karakterlerden bazılarının New 52’ye adapte edilebileceği yönünde teoriler içeriyor.

Çok sık tekrara düşer gibi olduğumun farkındayım. Fakat geniş bir pencereden baktığımızda New 52 etiketinin ortadan kalkması, büyük çapta bir şeylerin değişebileceğini gösteriyor. Daha önce yayınladığımız bazı yazılarda iptal edilen ve devam kararı verilen hatta yeni baştan yaratılan serilerden söz etmiştik. Bu açıdan Convergence öncesi ve sonrasını iki ayrı dönem olarak nitelendirip, serinin başlamasını beklemek gerekiyor.

Bu yazı dışında Altevren‘de yer alan Convergence’a Doğru yazısına göz atmanız, okumanız ya da takip etmeniz gereken seriler hakkında güzel bilgiler sunabilir. Bende yazıyı hazırlarken Altevren‘den bazı bölümlere göz attığımı söylemeliyim.

Benzer Yazılar

Comments
To Top