DC Comics

DC Comics Enleri – Bölüm 1

DC Comics Unutulmaz Beş Sahne – Bölüm 1

dc comics enleri

Hiç kuşkusuz uzun süredir DC imzası taşıyan çizgi romanları takip eden kişiler, her karakter için özel bir sayı ya da dönem olduğunu bilirler. Her ne kadar uzun yıllardır çizgi roman okuyan biri olmasam da çeşitli kaynaklardan yararlanarak derlediğim bu yazıda DC Comics için en unutulmaz  5 sahneye yer vereceğim. İki ayrı bölümden oluşacak bu yazıyı hazırlarken Çizgi Roman Klübü ve Resimli Roman‘dan yararlandığımı belirtmeliyim.

 Supergirl’in Ölümü

supergirl dc

1982 yılında Süper Kız filmi planları yapılmakta iken The Daring New Adventures of Supergirl (Gücün Hanımı Süper Kızın Cüretkar yeni Maceraları) ile döndü. 1983’te dergi “Supergirl,” adını aldı ve yeni bir kostüm tasarlandı (Daha büyük bir S-kalkanı ile pelerin, kırmızı botlar, mini etek ve saç bandı). Fakat kostüm beyaz perdeye yansımadı, ve serinin 23 sayıdan sonra yayını durdu. Kısa bir süre sonra Kara Zor-El’in hikayesi,  Crisis on Infinite Earths (Sonsuz Dünyalar Krizi) #7’de (Ekim 1985) sona erdi. Durdurulamaz bir kötülükle kozmik bir savaş sırasında, Kara DC evreninin kahramanlarını kurtarmak için kahramanca kendi hayatını verdi. Supergirl’ün ölümü sebebiyle, 1986’da DC Comics gerçekliği sona erdirip tekrar başlatmadan önce birkaç ay boyunca yas tutuldu.

Superman’in Doğuşu

superman doğumu

(Action Comics #1, Jerry Siegel) Action Comics #1, sadece Jerry Siegel ve Joe Shuster’in yarattığı ünlü karakterler Superman’in ve Lois Lane’in ilk gösterildiği çizgiroman dergisi değil, modern süperkahraman kültürünün de başlangıcı kabul ediliyor.

Barry Allen’ın Ölümü

flash-death

(Crisis on Infinite Earths #8, George Perez) – Çizgi Roman tarihi için Gümüş Çağın başlangıcı sayılan Flash – Barry Allen’ın ölümü, bir hayli trajik olmuştur. Daha önce yayınladığımız şu yazıda ölümünden şöyle söz etmiştik. “Anti-Monitor’un paralel evrenleri yok etme amacıyla kullanacağı silahı, süper hızda yok eden Barry Allen’ın vücudu, bu enerjiye dayanamayarak ölmüştür. Ancak, Barry Allen ile bizi tanıtılan Speed Force bu dönemde tekrar devreye girerek, bu bariyeri kullanan kişilerin ölümden sonraki yeni yaşam durağı olmasını sağlıyor. Bilinç olarak Speed Force hapsolan Barry Allen, bilinç dışı da olsa DC evrenine zaman, zaman müdahalelerde bulunmuştur.”

Superman’in Ölümü

superman ölümü

(Superman Vol.2 #75, Dan Jurgens) – Barry Allen’ın ölümü kadar Çizgi Roman tarihinde derin bir iz bırakan bu an, pek uzun sürmese de DC’nin rekor sayıda satışlar yapmasına ve hem Superman hem de diğer karakterler adına yeni bir dönemin başlamasına neden olmuştur.

Joker – Barbara Gordonı Vurması

joker barbara gordan

(The Killing Joke, Alan Moore) – Akıl hastanesinden kaçan Joker’in hayatı, çizgi romanın flashback kısımlarında karısı hamile kalmış başarısız bir komedyen olarak gösterilmektedir. Maddi olarak zor duruma düşen Joker bir mafya babasına gider. Mafya babası ondan Red Hood kimliğine dönüşerek Gotham sokaklarında korku salmasını ister. Karısını trajik bir elektrik kazasında kaybeden Joker bir köprüde Batman’i görüp bir fabrikanın kimyasal atıklarına düşer. Karısını da trajik bir elektrik kazasında kaybeden Joker delirmeye başlar ve Komiser Gordon ile Batman’e savaş açar. Komiserin evine giren Joker, Gordon’un kızı Barbara’yı vurup kötürüm bırakır ve işkenceye başlar.

Benzer Yazılar

Comments
To Top