Marvel Köşesi

Deadpool Giriş – Wade Wilson’ın Doğuşu

Deadpool, Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından yaratılmış olup, ilk olarak 1991 yılında yayınlanan New Mutants’ın 98. sayısında, kötü karakter olarak görünmüştür. Daha sonra Wolverin’in kurduğu X Force’a katılıp iyilerin yanına geçmiş olmasına rağmen tam olarak iyi bir karakter değildir, Anti-Kahramandır. Rob Liefeld DC’ye ait olan Deadtstroke karakterinden esinlenerek yarattığı karakterin soyadı da Wilson’dur. Spiderman, Punisher ve Wolverin gibi karakterlerin abartılı kombinasyonlarından yaratılmıştır.

Wade Wilson’ın Hayatı

Wade Wilson’ın çocukluk dönemi hakkında çok fazla bilgi yoktur. Annesi, Wilson gençken kanserden ölmüş babası ise bir gece Wade’in arkadaşlarından biri tarafından silahı çalınarak öldürülmüştür. Wade kısa bir süre askeri servis için çalıştıktan sonra kariyerine paralı asker olarak devam etti. Sadece ölümü hak ettiğini düşündüğü kişiler için işleri kabul etti ve başarısız olduğu her görevde teknoloji ve cerrahi ile yüzünü değiştirmeyi alışkanlık haline getirdi.

Wilson’ın sonraki faaliyetleri hakkında pek çok detaylı bilgi bulunmaktadır. Ayrıca bu dönemde, Fas Tangier’de Francie adında bir kadınla macerasına devam ettiği de bilinmektedir. Bu ilişkinin bozulmasının ardında Asya’ya giden, Japon suç lordu tarafından rakip çeteye sızması ve Oyakata cinayetini işlemesi için işe alınan Wilson, 3 yılını Oyakata’nın korumalığı ve akıl hocasının kızı Sazae ile romantizm dolu  günler ile  geçirmiştir. Sonunda patronu Oyakata cinayetini emrettiğinde, Wilson Görevini tamamlamayı reddetmiş, iddiaya göre ilk defa görevi tamamlamamış ve bu yüzden Amerika’ yerleşmiştir.

İngiliz Gizli Servisi

Wilson Amerika’da genç fahişe Vanessa Carlysle’a aşık oldu. Wilson daha sonra İngiliz Gizli Servisi için Kör Al olararak bilinen Althea adındaki ajanı öldürmek için Ortadoğuda suikastçi olarak işe alındı. Wilson Zaire üssünde kaçan Al dışında herkesi öldürdüğü gibi Ortadoğulu örgütü kendine düşman etmiştir. Wilson‘ın İşverenleri başarısızlıktan dolayı Venessa’yı hedef aldılar fakat Zoe Culloden tarafından kurtarılarak emellerine ulaşamadılar. Culloden  L. L. & L  adına  çalışan bir ajan olup aynı zamanda Wilson‘ın dünyanın kurtarıcısı olduğuna inanmaktadır ve onu gözetim altında tutmaktadır.

Kanser Dönemi

İleri derecede kanser olduğunu öğrenen Wilson, hasta bir adamla kalmasını istemediği Venessa’dan ayrılmayı tercih etmiştir. Kanada Hükümetinin Özel silah geliştiren bölümü olan Bölüm K Wilson’a iyileşmek için bir teklifte bulunmuştur. Wilson Bölüm K‘nın Amerika/ Kanada Ortaklaşa yürüttükleri Süper İnsan projesi Weapon X projine dahil edildi. Kanserin çok ileri boyuttan olmasından dolayı bilim adamları farklı bir yol izlerken Wilson‘un kanseri başka bir Bölüm K Ajanı olan Mutant  Wolverin’ in iyileşme yeteneği aktarıldı. Wilson, Sluggo, Cyborg Kane ve Slayback ile yan yana  saha görevinde de yer almıştır.

Yenilenme Dönemi

Görev sırasında Wilson Takım arkadaşı Slayback’i öldürürken bunun sonucu olarak Weapon X Programı’ndan atılmış ve başarısız insanüstü deneklerin tedavi edildiği Bir hükümet tesisine gönderilmiştir. Ancak bu tesiste Doktor Killebrew ve onun sadist asistanı Ajax hastalar üzerinde deneyler yapıyordu. Bu tesiste hastalardan ilk kimin öleceği hakkında bahse girilen “Deadpool” isminde bir oyun oynanmaktadır. Killebrew kendi memnuniyeti için hastalara yaptığı işkencelere Wilson‘u da dahil etmiş, zamanla Wilson ölümle bağ kurdu ve onu kabul etmiştir.

Bu durum tesisteki diğer hastalar tarafından Wilson’un saygı kazanmasına neden olurken, Wilson tesiste acı çeken arkadaşının acına son vermek için onu öldürmüştür. Killebrew‘in asistanı Ajax ise Wilson’un kalbini parçaladı ve onu ölüme terk etmiştir. Wilson‘un nefreti o kadar ileri boyuttaydı ki tedavi faktörünü ön plana çıkararak hızlı bir iyileşme sürecine girmiş, doktorun asistanını öldürerek ”Deadpool” ismini kazanmıştır. Tesisten ayrılışının ardından ise Deadpool, paralı asker olarak birçok işte çalışmıştır.

Benzer Yazılar

Comments
To Top