Çizgi Roman

En İyi Flash Hangisi?

Jay Garrick, Barry Allen, Wally West ve Bart Allen. Hepsi, yaklaşık 70 yıllık süreçte çeşitli dönemlerde ortaya çıkmış, insanlarda farklı etkiler bırakmış “hızlı” ailesinin bireyleridir. Hepsinin ortak noktası hız olsa da her birinin kendine has davranış ve özellikleri bulunmaktadır. Kısmen, son aylarda Barry Allen ismi öne çıksa da 20 yıllık ortadan kaybolma sürecinde farklı Flash karakterlerinin ön planda olduğunu söylemeliyim.

En iyi Flash kim? En hızlı, en büyük ya da en itibarlısı hangisi? Flash #1 ile başlayan serüvende pek çok isim ortaya çıktı. Peki, hangisi daha popülerdi? Barry Allen hem yayınlanan dizi hem de 30 yıl öncesinde verdiği büyük mücadele sonrasında öne çıkıyor gibi görünse de toplamda Wally West’in çok daha fazla görevde yer aldığı bilinmektedir. İyi ama, en büyük karşılaştırması için bu yeterli mi?

flash jay garrickJAY Garrick

İlk olarak Flash Çizgi Roman #1 ile ortaya çıkan Jay Garrick, her zaman yerel süper kahraman olarak anılmıştır. Suçla mücadele edebilmek ve gizli kimliğini korumak için yapabileceği pek çok popüler iş varken o daha sade bir yaşam sürmeyi tercih etmiştir. Kanatlardan oluşan kaskı ve botları, kot pantolonu ve uzun kollu gömleği bir süper kahramandan daha çok gösteri adamını andırmaktadır. Nitekim 50’li yıllarda çizgi roman dünyasının çıkmaza girdiği dönemde Superman ya da Batman’den farklı özelliklere sahip olması beklenen Jay Garrick’in popülerliğinin azalmaya başladığı söylenebilir.

Barry AllenFlash - Barry Allen

Başta Gümüş Çağ olmak üzere tüm DC dönemlerinde aktif bir sembol olan Barry Allen belki de o kot pantolondan sonra en iyi görünüme ulaşan Flash karakteri olarak görülmektedir. Nitekim Superman ya da Batman gibi 60 yıllık geçmişe sahip olmayan Allen, birkaç yıl içerisinde Iris West ile evlenmiş ve geleceğin mirası olan Flash karakterlerinin oluşmasını sağlamıştır. Barry Allen’ı bu denli özel yapan ise hem istikrarlı olması hem de insanlık için kendisini feda etmesidir.

flash wally westWally West

Sıradışı bir kimliğe sahip olan, neşeli, hareketli süper kahraman Wally West, Barry Allen’dan aldığı mirası 20 yıl boyunca çok iyi bir şekilde taşımış ve Flash isminin popüler olmasında büyük katkılar sağlamıştır. Wally’in Barry gibi bir trajedi yaşamamış olması eleştiri konusu olsa da sidekick olarak başlayan kariyeri yetişkin süper kahramana dönüşmüştür.

Hız ve kuvveti dışında yeni yeteneklerini keşfeden Wally, kimsenin hayal edemediği güçlere ulaştı. Karanlığa ışık tutan isim olarak adlandırılan West, her ne kadar taraflı bir yorum gibi görünse de Flash’ın altın çağını yaşamasını sağlamıştır.

Bart Allenbart allen flash

Hız ailesinin dördüncü üyesi olan ve geleneği sürdüren Bart Allen Impulse/Çocuk Flash olarak adlandırılması dışında adil olarak yargılanmamış yetişkin Barry – Wally kadar dikkat çekmemiştir. Bu nedenle kendisinin hak ettiği itibarı elde edebilmesi için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor.

Peki, size göre en iyi Flash hangisi?

Benzer Yazılar

Comments
To Top