the Flash Fan

En İyi Flash Hangisi?

Jay Garrick, Barry Allen, Wally West ve Bart Allen. Hepsi, yaklaşık 70 yıllık süreçte çeşitli dönemlerde ortaya çıkmış, insanlarda farklı etkiler bırakmış “hızlı” ailesinin bireyleridir. Hepsinin ortak noktası hız olsa da her birinin kendine has davranış ve özellikleri bulunmaktadır. Kısmen, son aylarda Barry Allen ismi öne çıksa da 20 yıllık ortadan kaybolma sürecinde farklı Flash karakterlerinin ön planda olduğunu söylemeliyim.

En iyi Flash kim? En hızlı, en büyük ya da en itibarlısı hangisi? Flash #1 ile başlayan serüvende pek çok isim ortaya çıktı. Peki, hangisi daha popülerdi? Barry Allen hem yayınlanan dizi hem de 30 yıl öncesinde verdiği büyük mücadele sonrasında öne çıkıyor gibi görünse de toplamda Wally West’in çok daha fazla görevde yer aldığı bilinmektedir. İyi ama, en büyük karşılaştırması için bu yeterli mi?

flash jay garrickJAY Garrick

İlk olarak Flash Çizgi Roman #1 ile ortaya çıkan Jay Garrick, her zaman yerel süper kahraman olarak anılmıştır. Suçla mücadele edebilmek ve gizli kimliğini korumak için yapabileceği pek çok popüler iş varken o daha sade bir yaşam sürmeyi tercih etmiştir. Kanatlardan oluşan kaskı ve botları, kot pantolonu ve uzun kollu gömleği bir süper kahramandan daha çok gösteri adamını andırmaktadır. Nitekim 50’li yıllarda çizgi roman dünyasının çıkmaza girdiği dönemde Superman ya da Batman’den farklı özelliklere sahip olması beklenen Jay Garrick’in popülerliğinin azalmaya başladığı söylenebilir.

Barry AllenFlash - Barry Allen

Başta Gümüş Çağ olmak üzere tüm DC dönemlerinde aktif bir sembol olan Barry Allen belki de o kot pantolondan sonra en iyi görünüme ulaşan Flash karakteri olarak görülmektedir. Nitekim Superman ya da Batman gibi 60 yıllık geçmişe sahip olmayan Allen, birkaç yıl içerisinde Iris West ile evlenmiş ve geleceğin mirası olan Flash karakterlerinin oluşmasını sağlamıştır. Barry Allen’ı bu denli özel yapan ise hem istikrarlı olması hem de insanlık için kendisini feda etmesidir.

flash wally westWally West

Sıradışı bir kimliğe sahip olan, neşeli, hareketli süper kahraman Wally West, Barry Allen’dan aldığı mirası 20 yıl boyunca çok iyi bir şekilde taşımış ve Flash isminin popüler olmasında büyük katkılar sağlamıştır. Wally’in Barry gibi bir trajedi yaşamamış olması eleştiri konusu olsa da sidekick olarak başlayan kariyeri yetişkin süper kahramana dönüşmüştür.

Hız ve kuvveti dışında yeni yeteneklerini keşfeden Wally, kimsenin hayal edemediği güçlere ulaştı. Karanlığa ışık tutan isim olarak adlandırılan West, her ne kadar taraflı bir yorum gibi görünse de Flash’ın altın çağını yaşamasını sağlamıştır.

Bart Allenbart allen flash

Hız ailesinin dördüncü üyesi olan ve geleneği sürdüren Bart Allen Impulse/Çocuk Flash olarak adlandırılması dışında adil olarak yargılanmamış yetişkin Barry – Wally kadar dikkat çekmemiştir. Bu nedenle kendisinin hak ettiği itibarı elde edebilmesi için biraz daha zaman geçmesi gerekiyor.

Peki, size göre en iyi Flash hangisi?

Benzer Yazılar

Avatar for Murat G.

Yazar: Murat G.

Yazıyı Paylaş
 • Burak McCall

  Barry Allen En İyisi Bence :D

 • Efe

  barry akken her türlü en iyisi ilk speed force kullanan flash ve 20 yıl kaybolması ve çok trajik şeyler yaşamış ve acınıcak hikayesi var ve en düzügn flash olarak onu görüyorum

 • Efe

  Bide bu dönemler en çok barry allen gözükmekte arkadaşlarımın hepsi 1 flash var zannediyolarmış öyle zannetmelerinin sebebi ise injustice gods among us oyunundaki wally west olması herhalde

  • onur

   injustice gods among us ta barry allen var story modu oyna oyle konus bilmeden konusma.Klavye turkce harfleri desteklemiyor

 • Büşra Çal

  Best BARRY ALLEN

 • Barış Durukan

  Barry Allen

 • Sude Allen

  Barry Allen tabiiki de :D

 • Muhammed Ali Arslan
  • Ultimete41

   Kardeşim ben oraya baktım Vikipedi’deki yanlış benim çizgiroman dükkanım var oradaki yazı yanlış ve aynı zamanda o yAzıyı yazan kişide wally west hayranı ordaki yazı yalan!!!!!

   • TheDrarkKnight411)

    En sonunda anlayan biri çıktı ordaki yazı yalan ya çok belli wally west hakkında resmen paragraf yazmış yok wally böle yaptı yok şöyle yaptı bilmeden yaziyorlar

 • Muhammed Ali Arslan

  yada black flash olabilir

 • Ferhat Karataş

  Barry Allen…….

 • Mert Eren

  Bart

 • Wally West

  En hızlı,en çok güç çeşitliliğine sahip olan,ve speedforce ile doğrudan bağlantılı olan dolayısı ile en güçlü flash olan kişi Wally West dir. Hangi sayı olduğunu hatırlamıyorum ama Wally Barry öldüğü için gücünü saklıyor ve ustasına saygısızlık olmasın diye onun hızını geçmiyor,ancak bi ara başı belaya giriyo ve speedforce sayesinde aralarında konuşuyorlar ve Wally kendini gösteriyor sanırsam o sayede zolomonu yeniyor.

  • barry allen

   onun sonrasında new 52 evreni çıkıyor barry yeniden flash oluyor ve en güçlü flash oluyor . zaten barry allen kendini feda etmeseydi daha çok deneyim kazanıp wally nin yaptıklarını yapabilirdi.dediğim gibi new 52 den sonra en güçlü en hızlı flash barrl allen oluyor.zaten the flash dizisinde barry allen in baş karakter olmasının sebebi hem ahlaklı istikrarlı davranışı hemde en güçlü flash olmasıdır

 • Sadık Hüseyin Kara

  Şu Barry Allen diyenler hep dizi fanları.

 • Onur Mert Özaltaş

  en hızlı flash kötü olmasına rağmen black flash’tır ama en iyisi barry gibi duryo

 • Onat Ercan

  wally west diyenler haklıydı ama new 52 ye göre black flash dan sonraki en hızlı flash barry allen

 • HASAN

  Barry Allen güçlerini kullanmayı öğrendikten sonra daha daha güçlü olmuştur.Ölmüştür ve geri gelmiştir buda onu daha hızlı yapmıştır [Speedforce ile alakalı]

 • Çakma allen

  En hızlı flash benim lan bu dogru.. Bakınız şimdi arkanızdan geçtim hatta üzerinizde 1.000 tur attım ama beni göremediniz. Eee çünkü ben çok hizliyim hadinn eyw.

 • speedster

  bart allendır çünkü bart allen speedforce un gücüne hüketmiştir ve yaşayan ve yaşamış en hızlı speedster dır