the Flash Fan

Hazırlıklı ise… Batman ve Superman Karşılaştırma

Çizgi roman furyasının hiç kuşkusuz en önemli karakterlerinden ikisi olan Batman ve Superman, JL örneğinde olduğu gibi her zaman aynı safta yer almayabiliyor. Bir fan sitesi olmamıza karşın hiçbir süper kahramana karşı “aman tanrım” düzeyinde fanboyluk taşımadığımızı söylemeliyim. Bu yüzden, bu yazıda, yararlandığım kaynaklar ve kendi görüşlerime yer vereceğimi, “hazırlıklı ise” klişesinden ayrılacağımı söylemeliyim.

Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından ilk olarak 1933 yılında yaratılan fakat aktif olarak 1938 yılında ortaya çıkan Superman, çizgi roman dünyasında süper kahraman temasının temellerini atarak yeni bir çağın başlamasını sağlamıştır. Superman ile yakalanan başarı sonrası ise daha karanlık bir yanı olmasına karşın insanlara daha yakın olan Batman Bill Finger ve Bob Kane tarafından 1939 yılında piyasaya sürülmüştür.

Batman ve Superman’i diğer süper kahraman ya da özel karakterlerden ayıran en önemli özellik Amerikan kültüründen sıyrılarak, diğer toplumlara karışması ve hatta kimi toplumlarda çok daha candan benimsenmiş olmasıdır. Öyle ki bugün, yeni ve popüler karakterler öne çıkıyor olsa da Batman ve Superman halen, yapımcılarına en çok kazandıran karakterler arasında yer alır. Ancak iş burada sınırlı kalmaz.

İnsan doğası gereği her zaman yarıştırma ve karşılaştırmaya ihtiyaç duyar. Bu günlük yaşantımızda pek çok yer de olduğu gibi süper kahramanlar arasında da etkili bir unsur olmaya devam ediyor. Öyle ki her iki karakterin ağır fanı olan kişiler sık, sık Batman vs Superman karşılaştırması ile bir karakteri diğerinden daha ön plana çıkarma derdine girişir. Fakat yalnızca hayran kitlesi değil DC Comics’de sık, sık Batman ve Superman’i karşı, karşıya getirerek, takipçisi olan kitleleri şaşırtmaya çalışmıştır.

Niye, Neden Bu Karşılaştırmaya İhtiyaç Duyuyoruz?

Genellikle duygusal sebepler bir kenara bırakıldığında, her iki karakterin normal şartlar altında birbirine düşman olması pek olası bir seçenek değil. Bu nedenle oluşturulan alternatif bir evren ya da istemsiz bir dış etki, iki karakterin karşılaşmasında öncü etki taşıyor. Batman için Superman, tansıral güçlere sahip olan fakat bunu bir türlü kavrayamayan biri iken, Superman için Batman her zaman ölümcül ve tehlikelidir. En yakın örneği ile JL – Doom’da Batman’in neden Batman olduğunu daha net bir şekilde görebiliriz.

Canon – Batman #428

Canon – Batman #428

Başlangıç için iyi iki dost olan Batman ve Superman, klasik felaket senaryoları ile süslenen ve karakterlerden birinin duygusal yönden sarsıntıya uğraması nedeniyle kontrolünü kaybettiği hikayelerden birini içeriyor. Joker tarafından öldürülen Dick Grayson ve Jason Todd, hiç olmadığı kadar hiddetlenen Batman’i harekete geçirir. Her ne kadar Superman’in o “kanamayan” vücuduna karşı bir şansı olmasa da Batman, bir hamle yapar ve pekte istemediği bir sonuçla karşılaşır. 1988 yılında yayınlanan bu sayıda açık bir şekilde Superman’in Batman’e karşı üstünlük kurduğu görülebiliyor.

Justice League America

Justice League America

Hem çizgi roman hem de animasyonları takip eden kişiler için JL – Doom çokta yabancı bir seçenek olmayacaktır. Benzer bir şekilde JLA #44’de tüm JL ekibini alt edebilmek için daha önceden hazırladığı planları ile karşımıza çıkan Batman, planların Ra’s Al Ghul tarafından ele geçirilmesi nedeniyle büyük bir yıkımla karşılaşır. Bir, bir ekibin dağılması ve Ra’s Al Ghul’a karşı yenik düşmesi, Superman’e karşı Batman’in planlarının açığa çıkmasına neden olur.

Benzer Yazılar

Avatar for Flash

Yazar: Flash

Yazıyı Paylaş
 • berkay

  batman karakteri her ne kadar superman den çok sevsemde her zaman bu vs olayında supermanın kazanmasının tarafındayım çünkü önce hazırlanırsa cümlesi o kadar çok hayranlar tarafından söyleniyorki artık gıcık oldum ikincisi vs anlamı versus değilmi bunun içinde hazırlanma diye bir şey yok direk aniden kavga edilirse kazanan taraf superman olur ama benım bundan daha çok merak ettiğim bir şey var superman vs flash admın sence kım alır :) ?

  • Muhtemelen sen de defalarca görmüşsündür. Superman belki de ilk olması nedeniyle “yok, yok” niteliğinde bir karakter. Yani, Marvel’de dahil olmak üzere tüm süper kahramanları bir araya toplasak muhtemelen sahip oldukları özelliklerin %50’sinden fazlası Superman’de bulunuyor. Bu nedenle bir şekilde bu kahramana kriptonit dışında zaaflar yüklemek lazım.

   Her ne kadar Flash’ın yaşayan en hızlı insan olduğu söylense de Superman’in Flash kadar hızlı olabileceği ancak Flash’ın aksine bu konuda gelişmiş bir aurası olmadığı için çevresine zarar vereceği söylenir. Gerçi pek görmedik ama hız anlamında madem yaşayan en hızlı insan Flash, bir maratonda muhtemelen galip o olacaktır.

   Ancak iş, versus boyutuna taşınırsa “tanrı modunda” olan Superman’in yine daha ağır basacağını düşünüyorum. Bir de şu var. Her iki karakterde öldürmeme konusunda (zihinsel kontrol dışında) epey kararlı. Bu yüzden olası bir vs ‘de ortada zihin kontrolü de yoksa yine Superman’in öne çıkacağını fakat maçın 0 – 0 berabere biterek dostlukla sonuçlanacağına inanıyorum :)

   Evrenin sıfırlanmasından sonra sunulan Justice League’de buna en iyi örneklerden birisi. Hatta serinin başlangıcında Green Lanter’ın çağrısına kayıtsız kalamayan Flash bir iki estetik hareket dışında pasif kalıyor.

   • berkay

    new 52 cilt 1 den bahsediyorsun heralde ama burada benim sana sormak istediğim şey şu benim süper güçlere bakış açım şu en azından son zamanlarda flash’ın hız ile neler yapabildiklerini öğrendikten sonra superman biraz tırt geliyor sonuçta flash new 52 cilt 1 de speed force kullanmadı kullansaydı durum ne olurdu ? superman tamam güçlü her bir gücü koymuşlar ama mantık olarak flash’dan daha hızlı değil bence ve speed force kullanırsa flash supermanı ikiye bölebilir benim için en güçlü kahraman flash’dır dc evreninde çoğu kişinin superman demesıne rağmen şuan fanboyluk yapıyor gibi gözükebilirim ama samimi bir konuşma cidden flash şöyle bir kapışmada supermanin gözü dönmüş ve dünyayı yok edicek tüm kahramanlari öldürmüş süperman tek flash flash’ın da tek şansı supermani öldürmek speedforce kullanarak alır bence bunun örneği justice league unlimited’da braniacluthor bütün justice league yenemedi en son flash yendi mesala sadece sennın goruslerini almak istedim çünkü büyük bir flash fanısın sende benım gibi :)

    • Aslında bir önceki yorumda senin de söylediğin gibi ( https://www.youtube.com/watch?v=QXZWBJ-KKaU ) örneğini vermeyi düşündüm fakat unutmuşum :) Yani hız konusunda evet, Flash en uç kahramanımız bu nedenle bir avantajı var benim için de ağır basıyor fakat Superman nedense yüklenen vasıfları nedeniyle kriptonite dahi yeri geldiğinde karşı durabiliyor. Açıkcası kararsız kaldığımı söylemem lazım :)

     • berkay

      çizgiromanda her şey yazara bağlı kimi zaman superman en ezik kişiye bile yenilebilir farklı faktörlerden dolayı ama biz fanlar açısından güçler eşit bir şekilde karşılaştırlırsa ancak vs olayı çıkar öbür türlü olmaz bence :)

 • Audomarus Fridia

  Batman’in ve Superman’in en abartılı hallerine karşılaştırırsak Batman alır. Normal bir kapışmada – Eğer hazırlıklı değilse :D – Superman alır. En güçsüz durumlarında (yani en abartısız veya mantıklı) … Direk kapışmadan bahsediyorsak ikisinin de öleceğini düşünüyorum. Filmde muhtemelen, ortak düşmana karşı birleşip dostluk kazandı diyecekler veya Batman duygusal üstünlük sağlayacak tdkr

 • Eobard Thawne

  Supermanın Batmanı Hiç Zorlanmadan Alıcağını Çok İyi Biliyorum Zaten Öylede Kriptonite Varken Superman Ona Ne Yapıcak Onu Çok Merak Ediyorum Ama Tabiki Her Şekilde Supermanın Batmanı Tek Nefesiyle Yok Edebiliceğinide Umarım Herkes Biliyordur :) Normal Bir Adam Bile Supermanı Kriptonitle Öldürebilicek Bi Derecede İken Kriptonitsiz Hiç Birşey Yapamaz…

  • Audomarus Fridia

   Çizgi Roman okumamanın zararları

 • berkay altın

  bence bu olayda en güzel örnek in justice burda bi süpermen bi batman tarafına dönüyor avantaj ama şöyle bişey var ki takip eden bilir batman her zaman hazırlıklıdır :) bide eğer süpermen tamamen injustice taki gibi kontrolünü kaybetmediyse batman alır buna 2 örnek vericem birincisi red sonda lex luthorun süpermeni tek cümleyle yenmeski batman bunu daha iyisini yapar ikincisi marvel evrenindeki civil warın sonunda demir adamın kaptan amerikayla yaptuığı konuşmayla kaptan amerikanın pes etmesi ki ne alaki diceksiniz orda demir adam yaptıklarını söyleyince akaptan amerika bi anda herşeyin farkına varıp teslim oluyodu ki süperman batman kavgasında böyle bi durum kesinlikle olacaktır işim zihinsel olarak batman bitirecektir dediğim gibi aşırı derece kontrolunü kaybetmediyse öbürtürlü batmanin şansı yok ama mavi kriptonit kullanırsa iş değişir çünkü sıradan bir insan olursa süpermenin batman karşısında pek bi şansı kalmaz :)