DC Comics

Hazırlıklı ise… Batman ve Superman Karşılaştırma

Çizgi roman furyasının hiç kuşkusuz en önemli karakterlerinden ikisi olan Batman ve Superman, JL örneğinde olduğu gibi her zaman aynı safta yer almayabiliyor. Bir fan sitesi olmamıza karşın hiçbir süper kahramana karşı “aman tanrım” düzeyinde fanboyluk taşımadığımızı söylemeliyim. Bu yüzden, bu yazıda, yararlandığım kaynaklar ve kendi görüşlerime yer vereceğimi, “hazırlıklı ise” klişesinden ayrılacağımı söylemeliyim.

Jerry Siegel ve Joe Shuster tarafından ilk olarak 1933 yılında yaratılan fakat aktif olarak 1938 yılında ortaya çıkan Superman, çizgi roman dünyasında süper kahraman temasının temellerini atarak yeni bir çağın başlamasını sağlamıştır. Superman ile yakalanan başarı sonrası ise daha karanlık bir yanı olmasına karşın insanlara daha yakın olan Batman Bill Finger ve Bob Kane tarafından 1939 yılında piyasaya sürülmüştür.

Batman ve Superman’i diğer süper kahraman ya da özel karakterlerden ayıran en önemli özellik Amerikan kültüründen sıyrılarak, diğer toplumlara karışması ve hatta kimi toplumlarda çok daha candan benimsenmiş olmasıdır. Öyle ki bugün, yeni ve popüler karakterler öne çıkıyor olsa da Batman ve Superman halen, yapımcılarına en çok kazandıran karakterler arasında yer alır. Ancak iş burada sınırlı kalmaz.

İnsan doğası gereği her zaman yarıştırma ve karşılaştırmaya ihtiyaç duyar. Bu günlük yaşantımızda pek çok yer de olduğu gibi süper kahramanlar arasında da etkili bir unsur olmaya devam ediyor. Öyle ki her iki karakterin ağır fanı olan kişiler sık, sık Batman vs Superman karşılaştırması ile bir karakteri diğerinden daha ön plana çıkarma derdine girişir. Fakat yalnızca hayran kitlesi değil DC Comics’de sık, sık Batman ve Superman’i karşı, karşıya getirerek, takipçisi olan kitleleri şaşırtmaya çalışmıştır.

Niye, Neden Bu Karşılaştırmaya İhtiyaç Duyuyoruz?

Genellikle duygusal sebepler bir kenara bırakıldığında, her iki karakterin normal şartlar altında birbirine düşman olması pek olası bir seçenek değil. Bu nedenle oluşturulan alternatif bir evren ya da istemsiz bir dış etki, iki karakterin karşılaşmasında öncü etki taşıyor. Batman için Superman, tansıral güçlere sahip olan fakat bunu bir türlü kavrayamayan biri iken, Superman için Batman her zaman ölümcül ve tehlikelidir. En yakın örneği ile JL – Doom’da Batman’in neden Batman olduğunu daha net bir şekilde görebiliriz.

Canon – Batman #428

Canon – Batman #428

Başlangıç için iyi iki dost olan Batman ve Superman, klasik felaket senaryoları ile süslenen ve karakterlerden birinin duygusal yönden sarsıntıya uğraması nedeniyle kontrolünü kaybettiği hikayelerden birini içeriyor. Joker tarafından öldürülen Dick Grayson ve Jason Todd, hiç olmadığı kadar hiddetlenen Batman’i harekete geçirir. Her ne kadar Superman’in o “kanamayan” vücuduna karşı bir şansı olmasa da Batman, bir hamle yapar ve pekte istemediği bir sonuçla karşılaşır. 1988 yılında yayınlanan bu sayıda açık bir şekilde Superman’in Batman’e karşı üstünlük kurduğu görülebiliyor.

Justice League America

Justice League America

Hem çizgi roman hem de animasyonları takip eden kişiler için JL – Doom çokta yabancı bir seçenek olmayacaktır. Benzer bir şekilde JLA #44’de tüm JL ekibini alt edebilmek için daha önceden hazırladığı planları ile karşımıza çıkan Batman, planların Ra’s Al Ghul tarafından ele geçirilmesi nedeniyle büyük bir yıkımla karşılaşır. Bir, bir ekibin dağılması ve Ra’s Al Ghul’a karşı yenik düşmesi, Superman’e karşı Batman’in planlarının açığa çıkmasına neden olur.

Benzer Yazılar

Sayfalar: 1 2 3

Comments
To Top