the Flash Fan

Hazırlıklı ise… Batman ve Superman Karşılaştırma

Bu hikayede Batman, yeşil kriptonit aracılığıyla sentezlenen kırmızı kriptonit ile Superman’in yaşam kaynağı olan güneş ışınlarını doğrudan organlarına yönlendirmeyi planlar. Ancak bu plan dahi Superman’in kendini kaybetmesine neden olmaz. Bu hikayede ikili bir karşılaşma yaşamamış olsa da Batman’in Superman’i kısa sürede alt etmek adına yaptığı planın epey etkili olduğu görülebilir.

Batman Hush – Hazırlıklı Batman

batman-vs-superman

 

Genellikle klişe bir söz olsa da Batman’in hazırlıklı ise her zorluğun üstesinden geleceği söylenir. Yaşanan hikayeler az çok bunu doğruluyor olsa da planlar her zaman başarıya ulaşmaz. Batman Hush, bu konuda en başarılı örneklerden birisi olup Batman’in Superman’e karşı gelişmiş silahlardan duygusal ataklara kadar pek çok faktörü kullanmasını sağlıyor. Ancak Superman’in her zaman Batman’den daha insancıl taraflara sahip olması ve iyilik taşıması, Batman’in saldırılarının kısa süreli etkiler yaratarak sona ermesine neden oluyor.

Adventures of Superman – #642

Adventures of Superman - #642

İkilinin en ağır ve en etkileyici karşılaşmalarından birisine tanık olduğumuz bu sayıda, Superman, pek çok hikayede olduğu gibi zihin kontrolü ile kötülüğün esiri olur. Batman’in Ruin isimli kötü bir karakter olduğuna inanan Superman, Batman’in ciddi bir kayba uğramasına ve ağır bir koma haline girmesine neden olur. Ancak JL ekibinin Superman’e karşı harekete geçmesi ve Batman tarafında olması Superman’in yine ve yeniden insancıl duygularının açığa çıkmasını sağlar.

Superman – Batman “Enemies Among Us”

Superman – Batman “Enemies Among Us”

Benzer Yazılar

Avatar for Flash

Yazar: Flash

Yazıyı Paylaş
 • berkay

  batman karakteri her ne kadar superman den çok sevsemde her zaman bu vs olayında supermanın kazanmasının tarafındayım çünkü önce hazırlanırsa cümlesi o kadar çok hayranlar tarafından söyleniyorki artık gıcık oldum ikincisi vs anlamı versus değilmi bunun içinde hazırlanma diye bir şey yok direk aniden kavga edilirse kazanan taraf superman olur ama benım bundan daha çok merak ettiğim bir şey var superman vs flash admın sence kım alır :) ?

  • Muhtemelen sen de defalarca görmüşsündür. Superman belki de ilk olması nedeniyle “yok, yok” niteliğinde bir karakter. Yani, Marvel’de dahil olmak üzere tüm süper kahramanları bir araya toplasak muhtemelen sahip oldukları özelliklerin %50’sinden fazlası Superman’de bulunuyor. Bu nedenle bir şekilde bu kahramana kriptonit dışında zaaflar yüklemek lazım.

   Her ne kadar Flash’ın yaşayan en hızlı insan olduğu söylense de Superman’in Flash kadar hızlı olabileceği ancak Flash’ın aksine bu konuda gelişmiş bir aurası olmadığı için çevresine zarar vereceği söylenir. Gerçi pek görmedik ama hız anlamında madem yaşayan en hızlı insan Flash, bir maratonda muhtemelen galip o olacaktır.

   Ancak iş, versus boyutuna taşınırsa “tanrı modunda” olan Superman’in yine daha ağır basacağını düşünüyorum. Bir de şu var. Her iki karakterde öldürmeme konusunda (zihinsel kontrol dışında) epey kararlı. Bu yüzden olası bir vs ‘de ortada zihin kontrolü de yoksa yine Superman’in öne çıkacağını fakat maçın 0 – 0 berabere biterek dostlukla sonuçlanacağına inanıyorum :)

   Evrenin sıfırlanmasından sonra sunulan Justice League’de buna en iyi örneklerden birisi. Hatta serinin başlangıcında Green Lanter’ın çağrısına kayıtsız kalamayan Flash bir iki estetik hareket dışında pasif kalıyor.

   • berkay

    new 52 cilt 1 den bahsediyorsun heralde ama burada benim sana sormak istediğim şey şu benim süper güçlere bakış açım şu en azından son zamanlarda flash’ın hız ile neler yapabildiklerini öğrendikten sonra superman biraz tırt geliyor sonuçta flash new 52 cilt 1 de speed force kullanmadı kullansaydı durum ne olurdu ? superman tamam güçlü her bir gücü koymuşlar ama mantık olarak flash’dan daha hızlı değil bence ve speed force kullanırsa flash supermanı ikiye bölebilir benim için en güçlü kahraman flash’dır dc evreninde çoğu kişinin superman demesıne rağmen şuan fanboyluk yapıyor gibi gözükebilirim ama samimi bir konuşma cidden flash şöyle bir kapışmada supermanin gözü dönmüş ve dünyayı yok edicek tüm kahramanlari öldürmüş süperman tek flash flash’ın da tek şansı supermani öldürmek speedforce kullanarak alır bence bunun örneği justice league unlimited’da braniacluthor bütün justice league yenemedi en son flash yendi mesala sadece sennın goruslerini almak istedim çünkü büyük bir flash fanısın sende benım gibi :)

    • Aslında bir önceki yorumda senin de söylediğin gibi ( https://www.youtube.com/watch?v=QXZWBJ-KKaU ) örneğini vermeyi düşündüm fakat unutmuşum :) Yani hız konusunda evet, Flash en uç kahramanımız bu nedenle bir avantajı var benim için de ağır basıyor fakat Superman nedense yüklenen vasıfları nedeniyle kriptonite dahi yeri geldiğinde karşı durabiliyor. Açıkcası kararsız kaldığımı söylemem lazım :)

     • berkay

      çizgiromanda her şey yazara bağlı kimi zaman superman en ezik kişiye bile yenilebilir farklı faktörlerden dolayı ama biz fanlar açısından güçler eşit bir şekilde karşılaştırlırsa ancak vs olayı çıkar öbür türlü olmaz bence :)

 • Audomarus Fridia

  Batman’in ve Superman’in en abartılı hallerine karşılaştırırsak Batman alır. Normal bir kapışmada – Eğer hazırlıklı değilse :D – Superman alır. En güçsüz durumlarında (yani en abartısız veya mantıklı) … Direk kapışmadan bahsediyorsak ikisinin de öleceğini düşünüyorum. Filmde muhtemelen, ortak düşmana karşı birleşip dostluk kazandı diyecekler veya Batman duygusal üstünlük sağlayacak tdkr

 • Eobard Thawne

  Supermanın Batmanı Hiç Zorlanmadan Alıcağını Çok İyi Biliyorum Zaten Öylede Kriptonite Varken Superman Ona Ne Yapıcak Onu Çok Merak Ediyorum Ama Tabiki Her Şekilde Supermanın Batmanı Tek Nefesiyle Yok Edebiliceğinide Umarım Herkes Biliyordur :) Normal Bir Adam Bile Supermanı Kriptonitle Öldürebilicek Bi Derecede İken Kriptonitsiz Hiç Birşey Yapamaz…

  • Audomarus Fridia

   Çizgi Roman okumamanın zararları

 • berkay altın

  bence bu olayda en güzel örnek in justice burda bi süpermen bi batman tarafına dönüyor avantaj ama şöyle bişey var ki takip eden bilir batman her zaman hazırlıklıdır :) bide eğer süpermen tamamen injustice taki gibi kontrolünü kaybetmediyse batman alır buna 2 örnek vericem birincisi red sonda lex luthorun süpermeni tek cümleyle yenmeski batman bunu daha iyisini yapar ikincisi marvel evrenindeki civil warın sonunda demir adamın kaptan amerikayla yaptuığı konuşmayla kaptan amerikanın pes etmesi ki ne alaki diceksiniz orda demir adam yaptıklarını söyleyince akaptan amerika bi anda herşeyin farkına varıp teslim oluyodu ki süperman batman kavgasında böyle bi durum kesinlikle olacaktır işim zihinsel olarak batman bitirecektir dediğim gibi aşırı derece kontrolunü kaybetmediyse öbürtürlü batmanin şansı yok ama mavi kriptonit kullanırsa iş değişir çünkü sıradan bir insan olursa süpermenin batman karşısında pek bi şansı kalmaz :)