DC Comics

Hazırlıklı ise… Batman ve Superman Karşılaştırma

32. sayı ile başlayan bir serüven olmasına karşın Batman’in Superman’e karşı ilginç ve bir o kadarda etkisiz hamlelerinden biri, Enemies Among Us’ta karşımıza çıkıyor. Bir önceki sayıda Blackrock’ın etkisi altına giren Superman, Lois Lane sayesinde bu etkiden kurtulurken bir sonraki sayıda Batman’in zihin kontrolünün kurbanı olması nedeniyle iş, Bruce Wayne’i öldürmeye kadar gidiyor. Fakat, Superman’in öldürmeme düşüncesine güvenen Blackrock, başarısız bir hamle sonrasında Batman’in kontrolünü bırakarak uzaklaşıyor. Sayı ve sonuç itibariyle Batman ve Superman’in bir kez daha net bir karşılaşma yapamadan dostça ayrıldığını görüyoruz.

New 52 – Justice League

New 52 - Justice League

2011 yılında DC Comics’in evreni sıfırlaması, Superman, Batman ve diğer süper kahramanların birbirini pekte tanımamasına neden oluyor. İlk karşılaşmasını Batman’e karşı yapan ve aynı zamanda Green Lantern ile Flash’a karşı da üstünlük kuran Superman, her üç süper kahramana karşı hızlı ve etkili bir sonuç alarak, öne çıkıyor. Hiç kuşkusuz buraya kadar gerçekleşen hikayelerde olduğu gibi Superman’in bu mücadelelere 1 – 0 önde başladığı görülebiliyor.

The Dark Knight Returns – Uvv Batman

The Dark Knight Returns

Daha önceki hikayelerin aksine daha güçsüz bir versiyonu ile karşımıza çıkan Superman, Batman ve biraz da olsa Green Lantern etkisinde, son ana kadar bitirici vuruşu yapamıyor. Tüm hikaye içerisinde gelgitler olmasına karşın Superman’in Batman’e yaralaması ve sonrasında duygusal tripleri ile kendini durdurması, Batman’in o efsanevi diyaloglardan birisini yapmasına vesile oluyor. Her ne kadar hikayenin sonu Superman lehine görülse de Batman, son hamlesi ile fiziksel olmasa da ruhsal olarak Superman’i alt etmeyi başarıyor.

Superman – Execution 2001

Superman - Execution 2001

Hiç kuşkusuz buraya kadar olan bölümde, Superman’in Batman’a karşı yadsınamaz bir üstünlük kurduğu görülüyor. Gerçi, bu zaten beklenen ve sahip olduğu güçler bakımından olması gereken bir durum. Ancak Superman – Execution serisinde Batman’in taşıdığı Kriptonit yüzük, Superman’in en önemli zaafını açığa çıkararak yenilmesine neden olur. Bu, Superman’in hem Batman hem de hükümete karşı aldığı bir yenilgi olması nedeniyle ayrı bir yere sahiptir.

Sonuç – Kim Alır?

Burada yer alan – yer almayan seriler incelendiğinde sahip olduğu güçler ve elde ettiği sonuçlar açısından hiç kuşkusuz Superman’in Batman’e karşı büyük bir üstünlük kurduğu görülebilir. Genellikle alternatif evren, zihin kontrolü ya da benzeri temalarla karşı, karşıya gelen ikili arasında Batman’in sahip olduğu gelişmiş araçlar ve “kriptonit” imzalı silahlar, zaman, zaman Batman’in öldürmeme kuralını bozmasına ve Superman’e karşı üstünlük kurmasına katkı sağlıyor.

Yine, fiziksel olarak zaten Superman’e karşı üstünlük kurması pek mümkün olmayan Batman’in zihinsel olarak bu üstünlüğü sağlaması gerekiyor. Biraz acımasızca olsa da yayınlandığı ilk dönem, tüm süper güçleri ele alan Superman’in bir şekilde zaafları da olmalı.

Sızdırılan son Batman V. Superman fragmanında ise Batman’in, acımasız bir hükümdara ya da tanrı moduna girmiş olan Superman’e karşı durdurucu bir güç olacağını tahmin etmek zor değil. Her ne kadar filmde “kriptonit” yer almayacak olsa da hazırlıklı bir Batman’in zekası ile öne çıkacağına inanıyorum.

Sizin bu ikilinin karşılaşması hakkında düşünceleriniz neler?

Benzer Yazılar

Sayfalar: 1 2 3

Comments
To Top