Çizgi Roman

Hunter Zolomon ( Zoom )

Benim adım Hunter Zolomon. Halkın bir Rogue üyesi olduğumu düşünmesine rağmen ben bir Rogue üyesi değilim. Zaman gezgini olarak tanınsam da arkadaşım Wally West’i daha iyi bir kahraman haline getirmeyi amaçlıyorum. Ben ve arkadaşım sırayla dünyanın daha iyi bir yer olmasını sağlayacağım.

Hunter Zolomon

Der ve acıklı bir giriş ile devam eder Zolomon. Daha önce Profesör Zoom, Hunter Zolomon, Eobard Thawne ve Reverse Flash şeklinde farklı teoriler içeren yazılar yayınlanmıştı. Ancak ilk sezon sonu ve ikinci sezon girişi itibariyle yeni ve daha detaylı bir yazı yayınlanması daha doğru gibi görünüyor.

Geçmiş

Hunter Zolomon – Zoom, Speedster’lar ve Flash için kötü adam olan karakterlerden birisidir. Esasen geçmişi tamamen kötülükler ile dolu olmasa da yaşadığı bir trajedi sonrasında arkadaşı Wally West’i daha iyi bir adam ve kahraman olmak üzere desteklemeyi amaçlar. Ailesi ile nadiren görüşen ve oldukça sıkıntılı ilişkilere sahip olan Zolomon’un annesi, bir seri katil olan babası tarafından öldürülmüş ve daha sonra babası da polisler tarafından vurulmuştur.

Psikoloji ve Kriminoloji konularında takıntılı olan Ashley ile evlenen Zoom, Ashley’in babasının öldürülmesi ile suçlanmış ve kısa süre sonra ilişkisi sonlanmıştır. Grodd ile yaşadığı acı tecrübe, eşiyle yaşadığı problemler, Zoom’un FBI’dan uzaklaşması yanında sakat bir bacak ve baston ile kalmasına neden olmuştur. Keystone şehrine geldiğinde meta insanlar için oluşturulan bir birim için danışmanlık yapmaya başlamış, Wally West ile iyi bir arkadaşlık kurmuştur.

Iron Heights’e Grodd tarafından düzenlenen saldırı sırasında ciddi bir yara alan ve belden aşağısı felç kalan Zoom, Kozmik Koşu Bandını kullanarak, Wally West’in zamanda yolculuk yapması ve yaşadığı bu acı olayın önlenmesini ister. Fakat bu istek West tarafından zamanda oluşabilecek problemler nedeniyle reddedilir ve Zoom, Flash müzesine girerek, kozmik koşu bandını kullanmayı dener. Müzede meydana gelen patlama ile zaman algısını yitiren Zoom, artık hem kendisi hem de çevresi için zamanı değiştirebilecek kadar hızlanmıştır.

Barry Allen’ın aksine Wally West’in bir trajedi yaşamamış olması, Zoom’un, Linda Park’ı öldürmeye niyetlenmesi ile sonuçlanır. Bu sayede Flash’ın daha iyi bir kahraman haline geleceğine inanan Zoom, Linda’ya saldırmıştır. Bu saldırı başarı ile önlenmiş olsa da ikiz çocuklardan birinin düşük yapmasına neden olur.

Rogue Savaşı

Halen Ashley ile evli olduğuna inanan Zoom, Rogue Savaşı sırasında Captain Cold ve Trickster gibi isimlerin kontrol edilmesinde etkili olmuştur. Flash ve Kid Flash’a karşı başlattığı savaşta, Jay Garrick tarafından kozmik koşu bandından kontrol altına alınır. İki Flash’a karşı iki Reverse Flash’ın savaşında Linda Park ağır olarak yaralanırken Barry Allen’ın Profesör Zoom arayışı sırasında ortaya çıkması, işlerin yeni bir boyut kazanmasını sağlamıştır.

Yaşadığı bu dönem aynı zamanda kozmik koşu bandı üzerinde geçmiş ve gelecekten kesitler görmesini sağlamıştır. Linda’yı öldürmek üzere tasarladığı bomba Zoom’un zarar görmesi ile sonuçlanmış ve hayatının bir dönemi Sonsuz Kriz öncesinde sona ermiştir.

Bir Yıl Sonra

Wally ile yaşadığı son karşılaşma sonrasında mahsur kalan Zoom aynı zamanda Justice League ekibi içerisinde Batman ve Green Lantern tarafından da takip edilmektedir.

Kriz Dönemi

Geçmişte yaşanan ya da gelecekte olan tüm olay örgüsü içerisinde hem Wally West hem de Bart Allen’a karşı acı bir tecrübe yaşayan Hunter Zolomon için güçlerinden arınma ve sakat bedenine geri dönme zamanı gelmiştir.

Güç ve Yetenekleri

Zamanı Manipüle Etme: Hemen, hemen Speedforce ile bağlantılı olan tüm hızcıların, gerek kozmik koşu bandı gerekse de doğal hızları ile zaman gezginliği yaptığı bilinmektedir. Yine Reverse Flash olarak tanımlanan karakterler de zamanda yolculuk yapma noktasında oldukça yetenekli olmasına karşın Hunter Zolomon’un zamanı kendine göre göreceli bir biçimde değiştirme yetenekleri olduğu görülmektedir.

İnsanüstü Hız: Diğer hızcılarda olduğu gibi Hunter Zolomon’da hızlanma noktasında oldukça etkileyicidir. Ancak algı ve diğer zihinsel yetenekler konusunda zayıf olduğu söylenebilir.

Şok Dalgaları: Linda’nın çocuklarını öldürmek üzere kurguladığı sahnede olduğu gibi ellerini kullanarak çok güçlü şok dalgaları ve sonik patlamalar yaratabilir.

Zayıf Yönü

Hızcıların moleküllerini titreştirebildiğini biliyoruz. Hunter Zolomon ise bu konuda oldukça zayıf olmakla birlikte, Flash’a karşı verdiği savaşta da bu eksikliğinin azizliğine uğramıştır.

 

Benzer Yazılar

Comments
To Top