iZombie

iZombie 1.Bölüm Pilot – İnceleme

Dikkat: Bu yazı dizinin yayınlanan bölümü hakkında Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

The Flash dizisine özel açılmış bir internet sitesi olmasına karşın, yeni bir akım gibi ilerleyen çizgi roman – dizi uyarlamalarına kayıtsız kalamıyorum. Daha önce uzaktan takip ettiğim fakat daha fazla uzak kalmak istemediğim için açılışı iZombie ile yapmak istedim. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki iZombie çizgi romanı hakkında çok fazla detaylı bilgiye sahip değilim. Fakat hem DC hem de Wiki kaynaklı araştırmalarımda mümkün olduğunca çizgi roman hakkında bilgi almaya çalışıyorum.

Yayınlanan ilk pilot bölümü ve incelemesi belki biraz amatör görünebilir. Bir aksilik olmaması durumunda bir sonraki bölüm ve sonrasında hem karakterler hem de çizgi romanla ilgili daha fazla detay paylaşacağımızı belirtmek isterim. Bu nedenle yayınlanan bu yazının pilot bölüm gibi değerlendirmeye sunulan pilot bir yazı olduğunu hatırlatmalıyım.

iZombie 1.Bölüm “Pilot” – İnceleme

TWD ile tavan yapan ve benzeri öğeleri içeren diziler, son yıllarda giderek popüler hale gelmeye başladı. Her ne kadar TWD kendi kategorisinde ve hatta tüm diziler içerisinde en çok izlenen konumunda yer alıyor olsa da bu tarz kurguya sahip dizilerin, iyi bir ekip ve prodüksiyon ile daha fazla yayınlanmasını istiyorum.

İncelemeye geçmeden önce dizi hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse; beyin cerrahı olan ve esasen zombi olmadan önce o kadar da çekici görünmeyen Liv, geçirdiği bir kaza – saldırı sonucunda zombilik kariyerine başlıyor. Doktor olmasına karşın zombi kimliğinden uzaklaşamayan Liv, soluğu morgta alıyor. Burada ölü bedenlere ait beyinleri yiyen ve o kişilerin anılarını elde ederek davaların çözümünde anahtar haline gelen Liv için sahip olduğu yetenekler yalnızca bununla da sınırlı değil.

Giriş – Tekne Macerası

Hastane çıkışı pek de yakın olmayan arkadaşından ayrılarak nişanlısı ile buluşan güzel doktorumuz, nişanlısının da isteğiyle bir tekne macerasına çıkıyor. Burada pek de eğlenceli olmadığına inandığımız partide yeni keşfedilen bir uyuşturucu etkisinde başlayan zombi akını karşısında, Liv tekneden düşerek gözlerini kıyıda bir ceset torbası içerisinde açıyor.

Yaklaşık beş aylık bir süreci içeren dizinin sonraki aşamalarına geçmeden bir soruna değinmek istiyorum. Elbette bir seri olarak iZombie’yi yakından takip eden ve konuya hakim olanlar olabilir. Fakat ben çoğunluğun içerisinde yer aldığıma inanarak, çizgi roman – dizi bağlantısı hakkında daha fazla detay verilmesi gerektiğine inanıyorum. Aşırı durağan bulmasam da acımasız olmamak adına ilk bölümde “vurun abalıya” moduna eçmek istemiyorum.

Beş Ay Sonra…

Oliva “Liv” Moore tekrar döndüğümüzde saldırı sonrası geçen beş ayın pek de iyi olmadığını görüyoruz. Morg’ta başlayan kariyerinde gizli saklı beyinleri tüketmeye devam eden Liv’i diğer meslektaşının uzun bir süredir takip ettiğini ve gelişimi konusunda oldukça ilgili olduğuna şahit oluyoruz.

Yine yalnızca beyin tüketerek anıları elde ettiğine inandığımız Liv’in bir diğer ilgi çekici özelliğini daha keşfettik ilk bölümde. Moore, tükettiği beyinler ile yalnızca anıları değil aynı zamanda beyinlerin sahibi olan kişilerin kişiliği ve kısmen de yeteneklerini elde ediyor. Ayrıca ilerleyen bölümler adına Dr Ravi Chakrabarti yani Rahul Kohli ile iyi bir ikili olacağına inanıyorum. Yine acımasız olmak istemesem de Malcolm Goodwin’in bu role uygun olup olmadığı konusunda emin değilim. Ben kendisini biraz şişirme buldum diyebilirim.

Bölüme tekrar ve tekrar döndüğümüzde polis dedektifi ve adli tıpçımız, bir davanın çözümü konusunda iyi bir ortaklık yapıyor. Öldürülen hayat kadınının katilinin peşine düşen ikili, Moore’un medyum – zombi karışımı becerileri ile yine bir polis olarak davaya müdahil olan katile çok da fazla uzatmadan kolay yoldan ulaşıyor.

İlk bölüm, çoğunlukla çizgi roman takipçisi olmayan kişileri ısındırmak adına hızlı geçiştirilmiş konuları içeriyor. Fakat bu tür dizilerin artması adına bariz görünen hataları bu kez görmezden gelelim diyorum. Son sahnede tekne dışında tekrar gösterilen Blaine yani David Anders’ın da bu role yakışacağına inanıyorum. Unutmadan, çizgi roman – dizi geçişleri ve sahne arası geçişler bana epey keyif verdi.

Sizin, dizinin yayınlanan pilot bölümü ve gelecek bölümleri adına düşünceleriniz nelerdir?

Benzer Yazılar

Comments
To Top