iZombie

iZombie 1. Sezon 5. Bölüm “Flight of the Living Dead” – İnceleme

Dikkat: Bu yazı, dizinin yayınlanan bölümüne ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Beşinci bölümü geride bıraktığımız ve altıncı bölüm için hazırlandığımız şu günlerde yayınlanan beş bölüm içerisinde belki de dizinin en iyi bölümünü izlediğimize inanıyorum. Genel hatları ile bölüm “hayatının her gününü son günün gibi yaşar ve haklı çıkarsın” mottosu üzerine kuruluydu. Yayınlanan ilk bölüm haricinde (ki o bölümde de konuya hakim değildim) ilk defa bölümün sonunda ne olacağını ilk birkaç dakika içerisinde tahmin edemedim.

Şu ana kadar yayınlanan bölümlere bakıldığında, talihsiz bir kaza sonucu farklı yeteneklere sahip zombiye dönüşen ve tükettiği (cinayet kurbanları) beyinler ile gizemleri çözen başrolümüz, sezon içerisinde zirveye tırmanacak bir bölüme ortak oldu. Unutmadan, uzun bir süredir görmediğim Bradley James’i tekrar görmekte epey güzeldi. Diziye canlılık katacağı ve hiç kuşkusuz popülaritesini artıracağına inanıyorum.

iZombie 1. Sezon 5. Bölüm “ Flight of the Living Dead” – İnceleme

Macarecı bir grubun bir nevi tarikat gibi hareket eden Max Rager sponsorluğunda, uçaktan atlayışı ile başladığımız bölümde Holly White talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybediyor. Olay yerine anında ulaşan Ravi ve Liv ise “şiş kebap” tarzında benzetmeleri ile dala asılı kalan merhum üzerinden epey ilginç benzetmelerde bulunuyor. Burada “şiş kebabın” kısa süreli güldürdüğünü itiraf etmeliyim.

Holly White – Peyton ve Liv ile birlikte Major’un üniversiteden arkadaşlarıdır. White, diğer insanların aksine her gününü son günü gibi yaşayarak hayatın tadını çıkarır. Ancak White için işler Max Rager oluşumunda pek de yolunda gitmez. Bir mail ile başlayan ve sonrasında cinayete kadar uzanan serüvende Holly’in Eliza Marquette tarafından öldürüldüğü sonucuna ulaşılsa da bölüm sonunda Eliza’ya dair pek de bir bilgi elde edilemez. Üstelik Eliza planında olmadığı şekli ile yanında duş perdesini de alarak, fırınında ki kekini almadan evinden uzaklaşır.

Burada şeytan üçgenini oluşturan kek – perde ve olmayan kıyafetler açık bir şekilde Eliza’ın öldürüldüğünü ve muhtemelen kaçış süsü verilerek uzaklaştırıldığını gösteriyor. Hatta benim düşünceme göre Holly White cinayetinden sorumlu olan kişi Eliza Marquette değil Lowell Tracy’in ta kendisi.

Lowell Tracy demişken, Bradley James’in o güzel oyunculuğuna da değinmez isek haksızlık etmiş oluruz. Bölüm öncesi yayınlanan bölüm bilgisinde ismini göremediğim ya da gözden kaçırdığım James’i bölümün ilk sahnesinde görmüş olmak epey etkileyiciydi. Hatta bir ara yalnızca James’in nasıl bir rol üstleneceğini düşünerek geçirdiğimi söylemeliyim. Şüphesiz, ilerleyen bölümlerde aktif – pasif bir şekilde yer alacağını açık şekilde gösterdi.

Zombi Ordusu Hızla Büyüyor!

Son üç aylık dilimde kaybolan 60 kişi dışında Blaine tarafından seçilenler, mini zombi tarikatının üyeleri olarak çalışmaya başlıyor. Bu arada hiç beklemediğimiz bir şekilde Lowell Tracy(Bradley James)inde zombi olduğunu ve vücudu ile saçlarını boyayarak kamufüle olduğunu öğreniyoruz. Bu size de bir yerlerden tanıdık gelmedi mi? Tabii ki Blaine denildiğini duyar gibiyim. Her ne kadar kesin bir yargıya varmak istemesem de James, Blaine ile ortak ya da kurban ilişkisine sahip müzik yıldızlarından birisi. Yolu, aynı yere nasıl düştü, neden zombi oldu muhtemelen sonra ki bölümlerde göreceğiz. Fakat dizinin kalan bölümlerinde yer alacağını düşünerek, bir süre daha gizemini koruyacağına inanıyorum.Unutmadan, dedektif Babineaux’un amirinin de kullandığı o iştah açıcı acı ezmesi nedeniyle zombi olduğunu görüyoruz.

iZombie hiç olmadığı kadar etkileyici olan bölümü ile ilk defa bölüm sonu canavarını ortaya çıkarmadan gelecek bölüme bizi mecbur bırakıyor.

Sizin yayınlanan bölüm hakkında düşünceleriniz neler?

Benzer Yazılar

Comments
To Top