iZombie

iZombie 2. Bölüm Brother, “Can You Spare a Brain” – İnceleme

Dikkat: Henüz diziyi izlememiş olanlar için burada yer alan bilgiler Spoiler niteliği taşımaktadır. Yazıya göz atmadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan bölümden sonra dizinin güzel bir konuya sahip olduğunu fakat ilk bölüm için konuların “hızlıca” sıkıştırılarak geçildiğini söylemiş ve iZombie’ye birkaç bölüm daha şans tanınması gerektiğinden söz etmiştim. Bu haftaki bölümü izlediğimde bu düşüncemin yerinde olduğunu ve en azından ilk bölümden sonra çıtanın biraz daha yukarı taşındığını düşünüyorum.

İlk bölümde hem karakterlerin tanıtılması hem de dizinin ne tür bir içeriğe sahip olacağına dair bazı küçük detaylar paylaşılmıştı. Sezon öncesinde Liv’in yalnızca beyin yiyen ve yediği beyinler sayesinde ölü insanların gizemini çözen bir adli tıpçı olduğunu düşünürken ilk iki bölüm sonrası karakterimizin kendini geliştiren, yediği beyinlerin sahibi olan kişilerin, kişiliğini alan biri olduğunu görüyoruz.

iZombie – 2. Bölüm – Brother, Can You Spare a Brain?

Bölümü izlemeden önce neden böyle bir cümle tercih edildiğini merak ettim. Fakat Blaine’in (David Anders)farklı mizacı, bu tercihin ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Kendine özgü çizgisi ve pek de alışık olmadığımız içeriği ile iZombie bana göre bu sezonu dolu, dolu geçirecek fakat ikinci sezon konusunda biraz da yapımcıların insafına kalacak bir dizi gibi görünüyor. Lafı daha da uzatmada ikinci bölüme göz atmaya başlayalım.

İlk bölüm sonrası göze batan dedektif Clive yerine acaba bir başkası tercih edilmeli miydi şeklinde bir düşünce oluşmuştu. Fakat, yapımcılar, Clive’in ilk bölümde sadece tanıtım amacıyla ağır bir başlangıç yapmasını istemiş olacak ki ikinci bölümde ibre Blaine, Liv ve Ravi’ye yöneldi. Yine bir cinayet sonrası, ölü bir ressamın beynini yiyerek olaya dahil olan Liv, kaza sonrası beş aylık süreçte edindiği kişilik değişimlerinin yanına ( güvercin korkusu vb) ressamlığı da eklemiş oldu.

Her ne kadar bu bir yetenek olsa da Liv ve ressamın sahip olduğu şehvetli yaşam şekli ilginç bir bütünlük sağladı. Bu açıdan baktığımızda Liv’in tek başına diziyi sırtlayacak biri olduğunu ve aslında Rose McIver’ın ne kadar etkileyici bir oyuncu olduğunu görüyoruz. Fakat benim düşünceme görüde yayınlanan iki bölümde halen çözülmemiş en önemli sorunun heyecan uyandıran bir öğenin olmaması.

Çok doğru bir örnek olmasa da bu yazıyı yayınladığımız ana dizinin genellikle bölüm sonlarında ya da bölüm içerisinde heyecanı üst seviyeye çıkaran bazı faktörler olduğunu görüyoruz. Tüm bir bölüm ölü geçse dahi sonda verilen küçük bir detay izleyicinin heyecanlanmasına neden oluyor. iZombie’ye döndüğümüzde ise ortada epey orijinal bir konu olmasına karşın bunu karşılayacak bir senaryo olmadığı görülüyor. Örneğin, işlenen cinayetin kimin tarafından işlenmiş olacağı kabak gibi ortadayken,  dedektif Clive’in her beş dakikada bir “eş” vurgusunu yapması, merak unsurunun ortadan kalkmasını engelledi.

Ravi – Liv ve Blaine Üçgeni

Hemen her dizide artık Ravi gibi bir karakterin olduğunu görüyor ve benzeri kategoride olan tüm dizilerde bu tür kişilerin bulunması gerektiğini düşünüyorum. Liv ile iyi bir ikili olan yaptığı çıkışlar ve dostane tavrı ile sempati toplayan Ravi, bir ara Blaine’in iyi bir insan olacağına beni inandırdı. Fakat oynadığı neredeyse her yapımda kötü olan David Anders, neden bu tür rolleri üstlendiğini bu bölümde bir kez daha gösterdi. Hali hazırda ilk sezon için kilit isim olan Blaine yanına birkaç kişinin daha eklenmesi fena olmaz. Öyle ki Blaine, Liv’den farklı olarak bir zombi çetesi yaratmakta epey kararlı görünüyor. Fakat tek başına bu unsurun bir sezonu taşıyabileceğini düşünmüyorum.

Mini Göndermeler

İkinci bölümde Marvel, Fight Club gizli ve aleni göndermeler yanında gözden kaçırdığım başka detaylar var ise eklemeniz sevindirici olur. Ayrıca sizlerin ikinci bölüm hakkında yorumlarını da merak ediyorum.

Ekleme: Bu arada söylemeden edemeyeceğim, dizi başlamadan önce beyin yiyeceğini zaten bilmemize rağmen Liv’in bu denli iştahlı olacağını düşünmemiştim. Gelecek bölümde gözleme yaparsa şaşırmayacağım.

Benzer Yazılar

Comments
To Top