Çizgi Roman

Jay Garrick Kimdir?

The Flash’ın yayınlanan son bölümünde kendisi olmasa da kaskı ile Flash hayranlarını selamlayan ve bir an için gelecekmiş hissi uyandıran Jay Garrick, Flash ailesi içerisinde bilinen ilk hızcı olarak tanınmaktadır.

New Earth ve Earth 2 dönemi birlikte değerlendirilerek karma bir şekilde hazırlanan bu yazıda Jay Garrick ya da Earth 2’de bilinen şekli ile Jason Garrick hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz. Ancak her ifadeninde yine yazı sonunda da belirtildiği gibi temel bazı farklılıklar dışında aynı kişiyi temsil ettiğini düşünebilirsiniz.

Jason Garrick (Earth 2)

James Robinson , Nicola Scott tarafından Earth 2’ye özel olarak yeniden biçimlendirilen ve ilk olarak Temmuz 2012’de görülen Jason Garrick hayatına pek de yön veremediği bir pozisyonda üniversite mezunu olarak başlamıştır. Joen isimli bir kadın ile yakınlık kuran ve hayatını adamayı planlayan Jason, şehrin eteklerinde bir meteor kalıntısını incelemeye başladığında hayatının değişeceğini henüz fark etmemiştir.

Bu meteor kalıntısı aynı zamanda Jason’un ilk büyük sınavı olacaktır. Oldukça büyük bir güce sahip olmasına karşın bu cesareti kendisinde bulamayan Jason hız gücünü test ederken bir anda Hawkgirl ile karşılaşır. Solomon Grundy’i durdurmak için Hawkgirl’le birlikte Green Lantern ve Atom’dan yardım alan Jason, ekibin yardımı ile bu zorluğun üstesinden gelmiştir.

The Tower of Fate Dönemi

Her ne kadar bu etkili görev sırasında iyi bir dostluk kurulmuş olsa da Atom ile kurulan birliktelik kısa sürmüş ve Atom lehine güçlenen ittifak Jason’un tutuklanmasına karar vermiştir. Annesinin evine gönderilen ekipler, aslında büyük bir tuzağın içinde olduğunu fark edememiştir. Ancak sonuç itibariyle yaşanan bu olumsuzluklar yine Green Lantern ve Jason ( Flash) ittifakı ile bertaraf edilmiştir.

Jason Garrick Yetenekleri

Hali hazırda Flash karakterine aşina olan kişiler için Jason’ın yetenekleri de az çok tahmin edilebilir diyebiliriz. Ancak genel özelliklerine bakıldığında;

  • Hızlandırılmış İyileşme Gücü: Ölümsüz olmasa da büyük oranda ağır hasarlara karşı hızla iyileşmesini sağlamaktadır.
  • Yavaş Yaşlanma: Speed Force ile bağlantılı olması, onun daha yavaş yaşlanmasını sağlamaktadır.
  • Enerji’yi Kontrol Edebilmesi: Daha açık ifade ile maddeyi kontrol edebilen Jason, köprü ve duvar gibi katı nesneler yaratabilmektedir.
  • Uçuş: Bir Superman olmasa da uçmayı başardığı söylenebilir. Ancak ayakları koşu sırasında her zaman daha hızlıdır.
  • Gelişmiş Duyular: Speed Force ile olan bağlantısı ona, daha iyi ve gelişmiş duyular edinmesi yönünde katkı sağlamaktadır.

Diğer dikkat çekici özellikleri, Süper yumruk, moleküler titreşim yaratma, Speed Force ile zamanda yolculuk yapma, Speed Force ile güç paylaşımı yapma ( aile üyeleri arasında), Speed Force için sahip olduğu Aura, insan üstü dayanıklılık ve hız şeklinde sıralanabilir.

Jay Garrick (New Earth)

Dizide bizleri kaskı ile selamlayan Jay Garrick, Gardner Fox ve Harry Lamper tarafından yaratılmış ilk olarak 1940 tarihinde görülmüş ve son olarak 2011’de karşımıza çıkmıştır. Aslında iki karakter arasında önemli bir fark olmamasına karşın farklı dönemlerde karşımıza çıkmaları nedeniyle sahip oldukları nitelik ve özgeçmişleri biraz değişiklik gösteriyor.

Jay Garrick’i diğer Flash’lardan ayıran en önemli özelliği daha tecrübeli, ağır başlı, yaşlı ve aynı zamanda temiz olmasıdır. Her ne kadar Wally West ve Barry Allen gibi isimler öne çıkıyor olsa da Barry Allen’ın yaşadığı talihsiz olaylar ve 20 yıllık bir süreçten sonra ölümden geri dönüşü, Jay Garrick’in daha temiz kalmasını sağlamıştır.

Eğitmen, kahraman ve aynı zamanda diğer Flash’lar için her zaman akıl hocası olmuştur. Green Lantern ile yakın arkadaş olup beraber sayısız maceraya konu olmuşlardır.

Benzer Yazılar

Comments
To Top