DC Comics

Justice League The Flashpoint Paradox – İnceleme

Dikkat: Bu yazıda ilgili animasyona ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler yer almaktadır. Animasyonu izlemediyseniz yazıyı okumamanız tavsiye edilir.

Adalet Takımı – Patlama Noktası Paradoks, 2013 yılında ABD’de yayınlanan, yönetmenliği Jay Oliva tarafından yapılan ve seslendiren ekipte Kevin McKidd, Cary Elwes, Danny Huston, Nathan Fillion, Justin Chambers gibi isimlerin yer aldığı DC Comics animasyonlarından birisidir. New 52 ile 2011 yılında başlayan yeni dönem ve evrenin reboot edilmesi, Justice League The Flashpoint Paradox ile bütünleşiyor.

Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak teması altında hazırlanan animasyon, isminden de anlaşılacağı üzere Barry Allen – Flash’la doğrudan bağlantılı. Her şeyin bir Flash hızında değiştiği evrende Barry Allen için bir geri dönüş sağlansa da en yakın dostları, arkadaşları ve hatta düşmanları saf değiştiriyor. New 52 ile yenilenen çizimleri birebir görebileceğimiz animasyon IMDB üzerinde 8.1 gibi kayda değer puanlamaya sahiptir.

Justice League – The Flashpoint Paradox – İnceleme

2011 yılında DC Comics tarafından alınan kararla evren tamamen sıfırlanırken pek çok karakter, hikaye ve konu birbirinden bağımsız bir şekilde değişmeye başladı. Elbette böylesine büyük bir olayı, doğrudan sıfırladık – bitti şeklinde sunmaları mümkün değildi ve bir dayanak noktası olmalıydı. Burada devreye giren Flashpoint, aynı zamanda New 52 Justice League’in ilk hikayesi olma özelliği de taşıyor.

Justice League The Flashpoint Paradox’ta gözüme çarpan ilk detay diğer animasyon ya da yapımlardan farklı olarak kan ve şiddetin had safhaya ulaşmış olmasıdır. Genellikle DC yapımlarında animasyonların 13- bir kitleye hitap etmesi, sık, sık eleştiri almakta haklıydı. Fakat Flashpoint ile hitap eden kitlede de bir değişim oldu. Süre bakımından yaklaşık 130 dakika olan animasyon, diğer DC animasyonlarına oranla daha uzun olmasına karşın sonu, yeteri kadar anlatılamadığı için biraz kısa olmuş denilebilir.

Karakter ve köstüm bazında incelediğimizde çizimlerin tamamı ve sahneler etkileyici derecede keyif uyandırıyor. Ancak vücut ve kafa yapılarının oransız olması özellikle Aquaman ve Superman’in sahip olduğu o minik kafalar, sürekli alaycı bir görüntünün ortaya çıkmasına neden oluyor. Şahsen, iki karakteri her gördüğümde yanımdakileri dürterek “kafaya bak” gibi çirkin bir diyaloğa girmek zorunda kaldım.

Justice League The Flashpoint Paradox her ne kadar çizgi roman ile paralel olsa da bazı bölümleri içermiyor oluşu animasyonun daha fazla keyif vermesini sağlamış. Kimi çevrelere göre çizgi roman ve film, dizi, animasyon gibi yapımların birebir paralel olma zorunluluğu, Flahpoint’te iyi ki kullanılmamış denilebilir. Animasyon yayınlanmadan önce söylenti halinde olan Element Woman ise New 52’in önemli simgelerinden birisi, fakat animasyonda neden yer almadığını bilmiyoruz.

Sonuç

Hikayenin ağırlığı, evrenin sıfırlanması ve neredeyse tüm sorumluluğun Flash’a yüklenmesi, animasyon öncesi biraz korku uyandırsa da Flash’ın bu yükün altından rahatlıkla kalkabildiği görülüyor. Ayrıca daha önce Flash hakkında bilgi sahibi olmayan, Flash’ın ezeli düşmanları ve Reverse Flash’ı yakından tanımak isteyen, hali hazırda Eobard Thawne’in ortaya çıktığı düşünülürse Flashpoint Paradox mutlaka izlenmesi gereken bir yapımdır.

Benzer Yazılar

Comments
To Top