DC Comics

Justice League Throne of Atlantis – İnceleme

Dikkat: Bu yazı Animasyonu izlemeyenler için Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Resmi olarak 27 Ocak 2015 tarihinde ABD’de yayınlanmasına karşın yeni izleme fırsatı bulduğum Justice League Throne of Atlantis, yönetmenliği Ethan Spaulding ve Jay Oliva tarafından yapılan, DC Comics imzalı bir animasyon filmidir. Yapımda seslendirme yapan isimler arasında Rosario Dawson, Matt Lanter, Sean Astin, Sam Witwer ve Nathan Fillion gibi kişiler yer alırken IMDB üzerinde 6,5 gibi bir puanlamaya sahiptir.

New 52 ile başlayan yeni döneme tanık olduğumuz Throne of Atlantis, Atlantis ve Aquaman’in doğuşu, Orm’ın yeryüzü Dünyasını istilasını konu alıyor. Aquaman’e ek olarak Flash, Green Lantern, Wonder Woman, Shazam, Superman ve Batman’in yer aldığı animasyon, her ne kadar Atlantis üzerine kurgulanmış olsa da daha çok Orm’ın yer aldığı bir film.

Atlantis’ Giriş – Arthur’un Yükselişi  

Çizim ve işleyiş açısından oldukça iyi bir yapım olmasına karşın, animasyonu iki ayrı dilimde incelemek gerekiyor. İlk dilimde Adalet Birliğinin bir araya gelmesi ya da Flash’ın tabiri ile Süper Yedilinin buluşmasına şahit oluyoruz. Yine Superman ve Wonderwoman arasında ki yakınlaşmada dikkat çekiyor. Karakter bazında incelediğimizde ise Barry Allen her zaman ki gibi ani çıkışları ile bizleri şaşırtıyor.

Green Lantern’a döndüğümüzde ise Batman’e olan iyi niyetli nefreti, ikilinin farklı bir diyalog kurmasını sağlıyor. Wonderwoman ve Superman ise her zamanki gibi asaletini koruyarak animasyonda yer ediyor. Batman ise o donuk tavrını sürdürüyor. Ancak Aquaman’a döndüğümüzde Arthur’u ben pek beğenmediğimi ya da en azından animasyonda pek de yeterli olmadığını düşünüyorum.

Kısa, kısa annesinden ayrılışı, babası ile yaşadığı çocukluk dönemini izlediğimiz Arthur, babasını kaybettikten sonra zor dönemler geçirmeye başlıyor. Atlantis’te Orm’ın, yeryüzünü istila etme planlarına karşı kraliçemiz, asilzade Arthur’u iki dünya arasında köprü görevi görmesi ve barışı geri getirmesi için, Atlantis’e çağırıyor. Fakat Arthur’un Orm ve çetesi ile başı derde giriyor.

Adalet Birliği Toplanıyor

New 52 JL Başlangıç’ta Dark Seid’e karşı birlik olan fakat sonrasında bir birlik altında toplanmayı reddeden kahramanlarımız, Cyborg ve hükümet tarafından oluşturulan karargah üzerinden Atlantis ve Arthur’u araştırmaya başlıyor. Burada her zaman ki gibi zekasıyla bizleri mest eden Batman’in ekibi bir arada tutması ve her zaman bir çıkış yolu bulmasını tekrar, tekrar izliyoruz.

Buraya kadar her şey kusursuz olmasa da izleyiciyi bir nebze tatmin ediyor. Fakat seçilen kötülerin o kadar zayıf ve tek yumrukta devriliyor oluşu, ellerinde ki silah ve gereksiz birkaç özel güç dışında bir şey sunamaması animasyonun en kötü yanı olarak öne çıkıyor. Nitekim çizim, kostüm tasarımları ve seslendirme açısından beğeni toplayan animasyonda verilen 6.5’luk puan yeterli gibi görünüyor.

Benzer Yazılar

Comments
To Top