Oyuncular

Kim Bu Barry Allen – Bölüm 1

The Flash, hiç kuşkusuz çizgi roman uyarlaması olmasına rağmen dizi evrenine geçiş yapan en etkili yapımlardan birisi oldu. The CW kanalında yayınlanan ve ülkemizde de geniş bir hayran kitlesine ulaşan The Flash – Grant Gustin ile henüz dokuz(9) bölüm yayınlanmasına rağmen gelecek adında bir Batman – Superman etkisi vaat ediyor.

70 yıllık sürece bakıldığında bugün tanıdığımız Flash karakterini pek çok ismin canlandırdığını görüyoruz. İlk olarak Jay Garrick ile ortaya çıkan, gümüş çağda Barry Allen’a dönüşen ve modern zamanlarda Wally West ile kitleleri etkileyen Flash, son olarak Bart Allen ile doruğa ulaşmıştı. Ancak tüm bu karakterler içerisinde günümüz The Flash’ta da yer alan Barry Allen’ın ayrı bir yeri bulunuyor.(1)

Barry Allen’ı Bu Kadar İlgi Odağı Yapan Ne?

Genellikle çizgi romanlarda ya da ortaya çıkan süper kahramanlarda ortak nokta etkili ve trajik bir geçmişe sahip olmalarıdır. En iyi örnekleri arasında Batman, Superman ve Green Arrow gibi karakterlere, benzer bir tradejiyi yaşayan Barry Allen’da ekleyebiliriz. The Flash dizisini kısmen takip edenler ya da ilk birkaç bölümü izleyenler Barry Allen’ın küçük yaşta, bir çocuğun algılayamayacağı biçimde annesini kaybetmesine şahit oldu.

Yalnızca annesini kaybetmeyen aynı zamanda annesinin ölümüyle sorumlu tutulan babasını da hapse gönderen Barry’in durumunu daha ilginç hale getiren ise bunların hiçbirini yaşamamış olmasıdır. Esasen ailesiyle mutlu bir hayata sahip olan Barry Allen, malum parçacık hızlandırıcı kazasından sonra güçlerine kavuşuyor. Ancak Flash’ın baş düşmanı olan Zoom, geçmişe giderek Barry Allen’ın kaderini bir anlamda değiştiriyor ve annesini öldürerek suçu babasına yüklüyor. Sonuç itibariyle zaten bir kaza yaşayacak olan Barry, daha zorlu bir süreçten geçerek Flash unvanına ulaşıyor.

Zoom, geçmişe dönecek kadar hızlı koşmasına rağmen Barry için bu süreç başlangıçta pek de hızlı işlemiyor. Fakat bir süre sonra Barry Allen’ında geçmişe giderek kaderini değiştirebildiğini görüyoruz. Ancak burada ortaya çıkan esas sorun, geçmişini etkileyen Barry Allen’ın geleceği de önemli ölçüde değiştirmesidir. Nitekim Flashpoint olarak bilinen ütopik Dünyada Barry Allen’ın annesinin ölümüyle bir kez daha karşılaşmak zorunda olduğunu görüyoruz.

Benzer Yazılar

Sayfalar: 1 2

Comments
To Top