Çizgi Roman

Kim Bu Barry Allen – Bölüm 2

Bir önceki yazımızda geçmişten günümüze Flash karakterlerine göz atmıştık. Özellikle bu karakterler içerisinde diğerlerinden bir adım daha önde olan ve serinin ivme kazanmasını sağlayan Barry Allen’ın ortaya çıkışını, yükselişini ve sonraki karakterler için ne ifade ettiğini anlatmaya çalıştık. Bu yazımızda ise Barry Allen – Flash karakterinin son dönemleri, kaybolması ve yeniden ortaya çıkışı hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Bir önceki yazımıza göz atmak için tıklayın.

Bir önceki yazımızın son bölümünde her hikayede olduğu gibi bu hikayenin de bir sona ulaşması gerektiğini söylemiştik. Çizgi Romanlar için popüler olan karakterlerin ölmesi ya da bir süreliğine ortadan kaybolması, ilginin artmasına ve satış rakamlarının yükselmesine neden oluyor. Diğer süper kahraman ya da karakterlerden farklı olarak Barry Allen’ı bu denli özel yapan şey ise bir amaç uğruna kendini feda etmiş olmasıdır.

Yaklaşık 30 yıllık bir süreyi geri aldığımızda, hem DC için hem de diğer süper kahramanlar için yolunda gitmeyen şeyler vardı. Hemen, hemen çizgi roman endüstrisinin 60’larda 80’lerde yaşadığı bu durum belirli aralıklarla ilginin azalmasına ve hikayenin içinden çıkılmaz bir hal almasına neden oluyor. Bu dönemde önemli bir hamle yapan DC ise Crisis on the Infinite Earths adlı hikaye ile etkileyici bir son ve yeni bir başlangıç sunmuştu.

O dönem yayınlanan bu hikaye özetine göre Anti-Monitor isimli tanrısal bir varlık, tüm paralel evrenleri yok etme planı yapıyordu. Esasen, tüm serinin Paradox içerisinde kaybolmaya başlaması ve yukarıda da belirttiğimiz gibi hikayenin içinden çıkılmaz bir hal alması bir anlamda Flash karakterinin bir sonuca ulaşmasını zorunlu hale getirdi. Paralel Evrenleri yok etme planı içerisinde olan ve neredeyse bunu başarma noktasına erişen tanrısal bir varlık, Flash yani Barry Allen tarafından durdurulmuş, hayatının son bulmasına neden olmuştu.

Barry Allen’ın Ölümü ve Yeni Evrenin Doğuşu

Anti-Monitor’un paralel evrenleri yok etme amacıyla kullanacağı silahı, süper hızda yok eden Barry Allen’ın vücudu, bu enerjiye dayanamayarak ölmüştür. Ancak, Barry Allen ile bizi tanıtılan Speed Force bu dönemde tekrar devreye girerek, bu bariyeri kullanan kişilerin ölümden sonraki yeni yaşam durağı olmasını sağlıyor. Bilinç olarak Speed Force hapsolan Barry Allen, bilinç dışı da olsa DC evrenine zaman, zaman müdahalelerde bulunmuştur.

 

Bu dönemde Barry Allen’ın baş düşmanı olan Professor Zoom ise tekrar ortaya çıkarak Flash’ın sahip olduğu bilinçdışı etkiyi manipüle etmiştir. Bu hamle, Barry Allen’ın tekrar Dünya’ya dönmesini sağlamış ve Flash unvanına tekrar ulaşmasını kolaylaştırmıştır. Çizgi roman okuyucuları için 23 yıl boyunca ortaya çıkmayan Barry, 2000’lerin başında Bart ve Wally’e karşılık tekrar piyasaya çıksa da fanatikleri dışında Bart ve Wally hayranlarından tepki toplamıştır.

Bugün ise The Flash dizisi ile bir anlamda tekrar canlandırılan Barry Allen, gerçek çizgi roman kurgusunda bize ilginç şeyleri sunacak gibi görünüyor.

Kaynak

Derleme,
Wikipedia,
İGN-TR

Benzer Yazılar

Comments
To Top