DC Comics

Animasyon Rehberi – Batman #1

Giriş – Shh… I am Batman

batman as 1Daha önce hazırlamış olduğumuz DC Comics Enleri, DC Comics Animasyon Rehberi gibi yazılarda karma, izlemeniz gerektiğine inandığımız bazı animasyonlardan söz etmiştik. Batman Animasyon Rehberi #1 ile başlayan bu seride ise Batman, JL, Green Lantern gibi süper kahramanların yer aldığı sıralı animasyonları bulabilirsiniz. Hadi, başlayalım o halde…

Batman: Mask Of The Phantasm

Batman Mask Of The Phantasm

Yönetmenliği Eric Radomski ve Bruce W. Timm tarafından yapılan 1993 yılında yayınlanan bu animasyonda Batman, ünlü suç örgütü liderlerinden birinin ölümüyle sorumlu tutularak yeni bir düşman grubuna karşı mücadeleye girişir. Animasyonda seslendirmeler Mark Hamill, Stacy Keach, Dana Delany, Jeff Bennett ve Dick Miller gibi isimler tarafından yapılmıştır.

Batman & Mr. Freeze: Subzero

Batman & Mr. Freeze Subzero

1998 yılında yayınlanan ve yönetmenliği Boyd Kirkland tarafından yapılan Batman & Mr. Freeze – Sıfırın Altında, oldukça etkileyici çizimlerin olduğu mutlaka izlemeniz gereken bir animasyondur. Animasyonda seslendirmeler Michael Ansara, Dean Jones, Lauren Tom, Kevin Conroy ve Carl Lumbly gibi isimler tarafından yapılmıştır.

Batman Beyond: Joker’in Dönüşü

Batman Beyond Joker'in Dönüşü

2000 yılında yayınlanan Batman Beyond’ın yönetmenliği Curt Geda tarafından üstlenilmiş ve seslendirmeler Angie Harmon, Melissa Joan Hart, Mark Hamill, Michael Rosenbaum, Rachael Leigh Cook gibi isimler tarafından yapılmıştır. Bu animasyondan Joker’in Gotham’a dönüşü ve işlediği büyük suçlara karşı Batman ile mücadelesine tanık oluyoruz.

Batman: Mystery Of The Batwoman

Batman Mystery Of The Batwoman

2003 yılında yayınlanan yönetmenliği Curt Geda ve Tim Maltby tarafından yapılan Batman – Mystery of the Batwoman, Batwoman’ın ortaya çıkışı ve yarasa kadının gizemli dünyası hakkında sahnelerin yer aldığı bir animasyondur. Animasyonda Kyra Sedgwick,  Hector Elizondo,  Kelly Ripa,  Tara Strong ve John Vernon gibi isimler seslendirme yapmıştır.

The Batman Vs Dracula

The Batman Vs Dracula

2005 yılında yayınlanan yönetmenliği Michael Goguen tarafından yapılan Batman vs Dracula filmi, iki büyük efsanenin karşı, karşıya gelişini bizlere sunuyor. Dracula’nın Gotham’ı vampiler ordusu ile doldurmaya başlamasına karşın Batman, bu karmaşıklığa dur demeye çalışıyor. Animasyonda seslendirme yapan isimler arasında Peter Stormare, Tara Strong, Jeff Bennett, Tom Kenny, Kevin Michael Richardson gibi isimler yer alıyor.

Batman: Gotham Knight

Batman Gotham Knight

2008 yılında ABD ve Japonya’da yayınlanan Batman – Gotham Knight’ın yönetmenliği Yasuhiro Aoki ve Futoshi Higashide tarafından yapılmıştı. Animasyon’da Hollywood tarzının aksine daha çok Japon esintileri yer alırken birbirinden farklı hikayelere tanık oluyoruz. Yapımda seslendirenler arasında Gary Dourdan, Alanna Ubach, Parminder Nagra, David McCallum ve George Newbern gibi isimler yer alıyor.

Batman: Under The Red Hood

Batman Under The Red Hood2010 yılında ABD’de yayınlanan ve yönetmenliği Brandon Vietti tarafından yapılan animasyonda Jensen Ackles, Neil Patrick Harris, Jason Isaacs ve Bruce Greenwood gibi isimler seslendirme yapmıştı. Animasyonda oldukça sağlam bir senaryo yanında Batman ve Joker’in farklı diyaloglarına tanık oluyoruz.

Batman: Year One

Batman Year One2011 yılında ABD’de yayınlanan ve yönetmenliği Lauren Montgomery ve Sam Liu tarafından yapılan Batman – Year One’da Batman’i Batman yapan dönemler ve Gordon’ın hikayesi konu alınıyor.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 1

Batman The Dark Knight Returns, Part 1

2012 yılında ABD’de yayınlanan ve yönetmenliği Jay Oliva tarafından yapılan The Dark Knight Returns’da Bruce Wayne’in on senelik zorunlu emeklilik dönemi ve Gotham’ın mutantların eline düşüşünü izliyoruz. Animasyonda seslendirenler arasında Wade Williams, Peter Weller, Ariel Winter, Michael McKean, Rob Paulsen gibi isimler yer alıyor.

Batman: The Dark Knight Returns, Part 2

Batman The Dark Knight Returns, Part 2

2013 yılında ABD’de yayınlanan ve ilk animasyonun devamı niteliğinde olan The Dark Knight Returns Part – 2’nin yönetmenliği yine Jay Oliva tarafından yapılmıştır. İlk animasyonda olduğu gibi Batman’in o hareketli tavrına Superman gibi isimlerde dahil edilmiştir.

Son of Batman

Son of Batman2014 yılında ABD’de yayınlanan yönetmenliği Ethan Spaulding tarafından yapılan animasyonda Batman, oğlunun suikastçiler birliği tarafından yetiştirildiğinde tanık olur. Animasyonda seslendirme yapan kişiler arasında Giancarlo Esposito, Thomas Gibson, Jason O’Mara, Morena Baccarin ve Bruce Thomas gibi isimler yer alıyor.

Batman: Assault on Arkham

Batman Assault on Arkham2014 yılında ABD’de yayınlanan yönetmenliği Jay Oliva ve Ethan Spaulding tarafından yapılan animasyon, büyük beğeni toplayan oyunun sinemaya uyarlanmış halidir. Bu animasyonda Batman’in Joker tarafından kurulan bombayı imha etmesine ve intihar timiyle mücadelesine tanık oluyoruz. Animasyonda seslendirme yapan kişiler arasında Matthew Gray Gubler, Neal McDonough, Giancarlo Esposito, CCH Pounder ve Greg Ellis gibi isimler yer alıyor.

Batman vs. Robin

Batman vs. Robin2015 yılı içerisinde yayınlanması beklenen ve kesin yayın tarihi 14 Nisan 2015 olan animasyonun yönetmenliği Jay Oliva tarafından yapılıyor. Animasyonu 1997 yılında yayınlanan Batman v Robin animasyonundan bağımsız bir şekilde izlemeniz gerekirken, Batman ve Robin hakkında daha fazla gerçekle tanışıyoruz.

Batman Unlimited: Animal Instincts

Batman Unlimited Animal InstinctsYine 2015 yılı içerisinde yayınlanmasını beklediğimiz Batman Unlimited – Animal Instincts’te Butch Lukic tarafından yapılacak. Animasyonda seslendirme yapanlar arasında Chris Diamantopoulos,  Roger Craig Smith,  Dana Snyder,  Travis Willingham gibi isimler yer alıyor.

Benzer Yazılar

Comments
To Top