Çizgi Roman

Malcolm Thawne (Cobalt Blue) Kimdir?

Çok soruldu, çok merak edildi, teoriler üretildi, bizde bir göz atalım dedik. Cobalt Blue olarak adlandırılan ve gerçek adı Malcolm Thawne olan bu karakter, Nora ve Henry Allen’ın çocuğu olup aynı zamanda Barry Allen’ın kardeşidir. Hugo ve Charlene Thawne tarafından evlat edinilmiş olan Malcolm Thawne, kötü bir kimliğe sahiptir.

Mark Waid ve Brian Augustyn tarafından hayata geçirilen Malcolm Thawne, ilk olarak Speed Force #1 ile 1997 yılının Kasım ayında karşımıza çıkmıştır.

Malcolm Thawne – Cobalt Blue

Fırtınalı bir 13 Mayıs gecesi Dr. Gilmore’ın ofisine gelen Nora Allen ve Charlene Thawne, oldukça sert geçen bu gecede yeni bir döneme farkında olmadan tanık olacaktır. Charlene Thawne’in sahip olduğu bebeğin kendi göbek kordonu ile boğulması, Dr. Gilmore’ın tüm çabalarına rağmen önlenemez. Fakat diğer gebe olan Nora Allen son derece sorunsuz bir doğum iki ile iki erkek çocuk dünyaya getirir. Dr. Gilmore, kendi adaleti ile adil olacağına inandığı için Allen ailesine çocuklarından birinin öldüğünü söylerken gelecekte Flash olacak Barry, Allen ailesine, Cobalt Blue olarak tanıyacağımız Malcolm ise Thawne ailesine verilmiştir.

Thawne ailesine özgü bir güce sahip olan ve bu mistik gücü ile mavi alev kullanarak gelişen Thawne, yetiştiği süre boyunca hem ailesi hem de çevresinde alaycı bir tavır ile karşılaşmıştır. Gerçeği öğrendiği sırada Dr. Gİlmore’a ulaşan ve bu durumu sorgulayan Thawne, diğer kardeşinin Allen ailesinde olduğunu öğrendiğinde öfkeden doktoru öldürmüştür.

Barry Allen – Malcolm Thawne Karşılaşması

Gerçeği öğrendikten sonra tüm yaşamını Barry Allen’a ulaşmak üzere kurgulayan Malcolm, Barry’ın bir polis olarak çalıştığını öğrendiğinde Central City polis merkezine hademe olarak işe girmiştir. Barry’ın yaşadığı ve güçlerine kavuştuğu o kaza anına tanık olan ve kıskanç kişiliği nedeniyle asıl hızlının o olması gerektiğine inanan Thawne, her şeyin Barry Allen nedeniyle olduğuna inanmış ve bu nefret ile büyümüştür.

Sahip olduğu yetenekler ve bu mavi alev hakkında daha fazla bilgi almak için üvey büyükannesin Hugo Thawne’ye giden Malcolm, aslında mavi alevden çok daha fazla yeteneğe sahip olduğunu keşfetti. Gücünü kullanarak Barry Allen’a karşı durmayı amaçlayan Malcolm, büyükannesi tarafından bu gücünün tüm ince yönlerini keşfetmiştir.

Süper kötü adam (Villain) olarak Cobalt Blue kostümünü kabul eden Malcolm Thawne, yeteneğini, diğer süper karakterlerin yeteneklerini çalma yönünde kullanabiliyordu. Barry Allen ile karşılaması sırasında Kid Flash’ın karşısına çıkan Malcolm, sahip olduğu hız gücü ile uzun süre bir kovalamaca sonrasında Barry Allen’ın laboratuvarından çıkmış ve Barry’in asıl kimliğini ifşa etmeyi amaçlamıştır.

Barry Allen Ölümü ve Sonrası

Barry Allen’ın büyük savaş sonrasında ölmesi ya da ortadan kaybolması ile tekrar ortaya çıkan Malcolm, ilk olarak Flash Müzesi ve Barry Allen’a ait olan laboratuvar ve evine saldırmış, karşısına çıkan Wally’e karşı avantajlı olması nedeniyle, uzaklaşmanın yolunu bulmuştur.

Yetenekleri

Obsesif bir karaktere sahip olması nedeniyle en büyük dezavantajını bu yönde yaşamıştır. Barry Allen’a duyduğu nefreti kimi zaman yeteneklerinin önüne geçmiştir.

Mavi Alev ya da Blue Flame olarak adlandırılan bir yeteneğe sahip olmasına karşın asıl yeteneğini, büyükannesi tarafından kendisine verilen tılsım ile elde etmiştir.

Büyük patlamalar yaratabilmekte, aynı zamanda istediği nesneleri oluşturmaktadır. Favori aracı ise yanan mavi bir kılıçtır.

Flash’ların sahip olduğu hız gücünde olduğu gibi Malcolm, genellikle düşmanlarının güçlerini çalmak için yeteneklerini açığa çıkarırdı. Farklı hızcılardan çaldığı bu güç, insanüstü bir hız gücüne ulaşmasını sağlamıştır.

İyileşme yeteneğine sahip olmasına karşın şifa alevleri üretme yeteneğini pek açığa çıkaramamıştır.

Yazının kalan bölümü Spoiler olabilecek nitelikte bilgiler içermektedir.

Dizi ile Bağlantısı – Eddie Thawne

malcolm thawne kimdir

Hatırlanacağı gibi son bölümde Eddie Thawne kendini öldürdüğünde boynunda bir tılsımı bulunuyordu. Bu tamamen bir teori olmasına karşın, dizide Eddie Thawne bize Malcolm olarak sunulabilir. Ancak bunun yalnızca bir teori olduğunu unutmayın.

Benzer Yazılar

Comments
To Top