Çizgi Roman

Yapay Zeka – Gideon Rehberi – 1

Dizide, 20. bölüme kadar Dr. Harrison Wells – Eobard Thawne’in gizli asistanı olarak tanıdığımız Gideon, gizemli yönlerini bir kenara bırakıp, sonunda yaratıcısı ile buluşmayı başardı. Bu buluşma öyle sıradan bir buluşma olmayıp aynı zamanda pek çok göndermede içeriyordu. Nitekim, bölüme ilişkin yayınladığımız inceleme de buna yer vermemiş olsak da (kurucu) gerek gruplar gerekse de fan sayfalarında bu konudan sıkça söz edildi. Ancak bu konuya değinmeden önce Gideon’a kısaca bir göz atalım istiyorum.

Gideon Rehberi Bölüm -1

DC tarafında Gideon ile ilgili verilen bilgiler dizi ile paralellik gösteriyor. Barry Allen tarafından oluşturulan yapay zeka olan Gideon, yine gelecekte Barry Allen tarafından verilen bir komut ile ona itaat edecek şekilde varlığını sürdürüyor. Hatta neredeyse dizide ete – kemiğe bürünmesine ramak kalan bu yapay zekanın oldukça çekici yanları da bulunuyor. ( Jarvis ile evlendirelim)

Diziye göre ilerlediğimizde Barry Allen’ın çocukluk yıllarına dönen Eobard Thawne ile Gideon’un, kişisel bir asistana dönüştüğünü görüyoruz. Burada Thawne’i kovalayan Flash ve bağlı bulunduğu Speed Force aynı zamanda Gideon’un da ilintili olduğu merkezimizi oluşturuyor. Peki işin diğer yönünde neler bulunuyor?

Çizgi Romanlar Ne Diyor?

Çizgi Romanlara göz attığımızda birçok karakterin hem Flash’ta hem de DC kökenli önceki yapımlarda yer aldığını görüyoruz. Ancak Gideon’a baktığımızda kocaman bir boşluk bulunuyor. Öncelikle şunu bir kesinleştirmemiz lazım hikaye de Wells isminde bir karakterimiz yok ve Wells ile Gideon arasında organik bir bağ bulunmuyor. Bu nedenle bu hikayeyi es geçiyoruz.

Gideon, DC Universe’in bir tanrısı olarak tanımlanıyor. Dizide yarı bilinçli yapay zeka olarak tanıtılan Gideon esasen tüm evrene hakim olan ve karanlık yönleri ağır basan, son derece zeki ve bir o kadarda gelecekle bağlantılı bir isim. Çok yakın bir önerme olmasa da gelecekte yaşayan Ultron ile benzerlikler taşıyor ve bu günü gelecekten kontrol edebiliyor.

Wells ile Organik Bağı Nedir?

Burada çizgi romandan bağımsız bir yorum geliyor. Comicbook’ta da aylar önce bir haberde değinilen bu konu, Gideon ve Wells arasında tanrısal bir ilişki olduğunu söylüyor. Bu diziye özgü bir durum olabileceği gibi tamamen varsayım da olabilir. Ancak burada yer alan yorumda Wells’in aslında yeni bir tanrı olabileceğinden söz edilmekte.

Gerçek bir varlık olan Brainiac ve bir yansıma olan Solaris’in aksine Gideon çok daha üst modeli oluşturuyor. Bu nedenle DC Kütüphanesi ile bağlantı kurmadan Gideon’un bizi götüreceği yere kadar gitmemiz gerekiyor.

Benzer Yazılar

Comments
To Top