Çizgi Roman

Professor Zoom (Eobard Thawne) Kimdir? (Güncelleme)

Daha önce yayınladığımız bir yazıda kısaca Professor Zoom (Eobard Thawne)’dan bahsetmiş ve araya biraz da Hunter Zolomon eklemiştik. The Flash’ı ve Flashpoint Paradox’u izleyen, biraz çizgi roman okuyan ve bir miktar forumları aşındıran hemen herkes, Reverse Flash olarak Professor Zoom isminin öne çıktığını görebilir. Hastalıklı bir karaktere sahip olan Thawne, yarım asırdan fazla süredir Barry Allen ve tüm DC Evrenine mümkün olduğunca zarar vermeye devam etmiştir.

Bir önceki Professor Zoom konusunda söz ettiğimiz gibi Thawne, esasen Flash hayranı olan birisidir. Hatta bu konuda pek çok araştırma yapan ve bazı çalışmalar yürüten Thawne, hastalık derecesinde takıntısı nedeniyle zaman içerisinde akli dengesini yitirmeye başlamış ve yaşadığı dönemin teknolojisi aracılığıyla Flash’ın güçlerini, benzeri bir kaza sonucunda elde etmiştir. Bir dönem kendini Barry Allen zanneden ve aslında Barry Allen – Flash ismini tarihten silmeye çalışan Thawne, Barry Allen’ın meşhur speedforce esaretinde Wally West’i dahi kandırmayı başarır.

Professor Zoom – Eobard Thawne

Her ne kadar Barry Allen’ın bir taklitçisi olsa da bizim kurnaz Wally’ye bu çakallığı uzun süre yediremez. Nitekim hem takıntıları hem de Flash ismine vermek istediği hasardan dolayı çevresinde pek çok zarar oluşturmuştur. Wally West ile girdiği bir mücadelede başarısız olan ve tekrar 25.yy’a gönderilen Thawne için her şey şimdi başlayacaktır.

Flashpoint Paradox’ta Barry Allen’ın yarattığı Paradox nedeniyle aynı zamanda SpeedForce’ı da manipüle ettiğini hatırladığımız Thawne, bir dönem Flash’ın kostümünü giymiş olsa da fazla zaman kaybetmeden özüne dönerek Professor  Zoom olmuştur.

Iris’in Ölümü

Wally ile mücadelesi Zoom’un daha akılcı davranmasını ve Barry’e ulaşabileceği doğru zamanı bulmasını sağlamıştır. Tek amacı Barry Allen’a acı çektirmek olan Thawne ilk iş olarak Iris’i kaçırmış ve yaptığı şantajın kabul edilmemesi nedeniyle Iris’i öldürmüştür. Barry için bir yıkım olmasına rağmen o güne kadar herhangi bir kişiyi kasten öldürmeyen Flash yıllar sonra tekrar karşısına çıkan Reverse Flash’ı boynunu kırarak öldürmüştür.

Evet, Barry mecbur kaldığı için işlediği ilk cinayet nedeniyle mahkemede yargılansa da suçsuz bulunarak serbest bırakılmıştır. Bu Barry için bir dönem uzaklaşma ya da sorunlardan kaçış gibi görülmektedir. Ancak bizim pek de uslu durmayan Reverse Flash – Zoom, Barry Allen’ın Speedforce esaretinden kurtulmasından sonra yeniden hayatı ona zehir etmeye başlamıştır.

Uzun bir mücadeleye girişen ikili arasında kırılma noktası, Wally West’in hop diyerek olaya dahil olmasıdır. Güçlerinden yoksun kalan Zoom, geri çıkmamak üzere Iron Height’se gönderilir. Fakat buda Reverse Flash için bir son olmayacaktır.

Bugün, 2011’de yenilenerek sunulan New 52 olarak bildiğimiz dönem, her ne kadar Barry Allen’ın ürünü gibi görünse de temelde Reverse Flash’ın hamleleri sonucunda oluşmuştur. Yayınlanmakta olan The Flash’ta karşımıza çıkan Reverse Flash’ın Eobard Thawne mi yoksa Zolomon’un olduğunu ilerleyen bölümlerde öğrenecek gibiyiz.

Not: Hunter Zolomon (Zoom) konusunda bilgi almak isteyenler aşağıda ki linke göz atabilir.

Hunter Zolomon Kimdir?

Benzer Yazılar

Comments
To Top