Çizgi Roman

Rip Hunter Kimdir?

The Flash’ın 1. Sezon finalinde dillendirilen ve Legends of Tomorrow dizisinde yer almasını beklediğimiz Rip Hunter, bir gezgin, mühendis ve aynı zamanda dövüş sanatları ustasıdır. Diğerleri gibi olağanüstü güçleri olmayan Rip Hunter’ın en önemli avantajı zekasıdır. Kendisi hakkında bilgi verirken asıl isminin Rip Hunter olmadığını vurgulayan dostumuzun künyesi ise bir hayli geniştir. Bilinen diğer isimleri Ripley Hunter, Richard Hunter, Time Master şeklinde sıralanmaktadır.

Üye olduğu gruplara bakıldığında lideri olduğu Time Masters dışında Forgotten Heroes, Linear Men, Booster Gold ve International (BGI)gibi isimler öne çıkıyor. Jack Miller ve Ruben Moreira tarafından hayata geçirilen Rip Hunter ilk olarak 1959 Haziran’ında çizgi roman okurları ile buluşmuştur.

Rip Hunter Kimdir?

Rip Hunter’ı Marvel karakterlerinden Henry Pym ile kıyaslasak çok mu yanlış olur bilmiyorum ancak, oldukça zeki ve çalışkan biri olduğunu hatırlatmalıyım. Geneli itibariyle DC karakterlerine baktığımızda zaman yolculuğu konusunda üstün yeteneklere sahip olan çok az isim bulunuyor. Rip Hunter, bu isimler arasında tek gidiş bileti olan kapsülü ile en tecrübeli isim olarak öne çıkıyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kendisi de gerçek isminin Rip Hunter olmadığını dile getiriyor. Bizlerde soyadı dışında pek bilgi sahibi olmadığımız için Rip Hunter’a çok yakınlaşamıyoruz. Ancak özel güçleri olmadığını yakın arkadaşları olan Jeff Smith, Bonnie Baxter ve Corky ile zaman yolculukları yaptığını biliyoruz. Forgotten Heroes döneminde kullandığı zaman küresi, kapsülü, zamanda ki tehditlerin etkisiz hale getirilmesini sağlayan bir görev üstlenmektedir.

Crisis on Infinite Earths dönemine Forgotten Heroes’in kurucusu olan ölümsüz adam öldüğünde Rip, ekibi, başlangıca, ta en başa göndermeyi başarır. Burada ekip, büyük krize neden olan Anti-Monitor ile karşılaşırken büyük bir mücadele sonucunda başarıya ulaşsalar da Multiverse’in çöküşüne engel olamazlar.

Rip Hunter’ın Dönüşümü – Milat

Uzun süre Forgotten Heroes’teki görevini başarıyla yürüten fakat bu süreç zarfında gerek yapılan yolculuklar gerekse de bu yolculukların yarattığı etki nedeniyle Hunter, tüm dostlarını kaybetmiştir. Tam da çıkış noktası aradığı bir dönemde Linear Men isimli gruba dahil olan zeki mühendis, Crisis döneminde anti-monitor’ün yenilgisi sonrası birleşen evrenler arasında ki bariyeri kırmayı amaçlamaktadır. Bir dönem Justice League’yle de ittifak olan Hunter, ekibin desteği ile kötü karakter Gog’u yenilgiye uğratarak Multiverse’in yeniden hayat bulmasını sağlamıştır.

Rip Hunter’ın hayatında bir süper kahraman olmasını önleyen ve göz önüne çıkmasına engel olan en önemli unsur ise bir zaman yolcusu olarak, babasına karşı olası bir saldırı ile karşılaşmasıdır. Booster Gold nedeniyle asıl kimliği açığa çıkan Rip, babasının ölümünü göze alamayacağı için geri planda kalmıştır. Yine bazı teorilerde Rip Hunter’ın aslında Booster Gold’un kendisi olduğu dahi dile getiriliyor. Daha önce Facebook sayfamızda da paylaştığımız Rip Hunter’ın tahtası ise Krypton’dan açık bir Doktor vurgusuna kadar pek çok detayı içermektedir.

DC kaynaklarına baktığımızda yetenekleriyle ilgili şu ibareler göze çarpıyor;

Kuantum mekaniği ve enerji konusunda bir uzman olup uzay/zaman sürekliliği en önemli önceliğidir. Çoğunlukla laboratuvarında yalnız kalmaktan hoşlanan Rip M.Ö çağlarda yaşamış olan toplumlar ve kültürlere büyük ilgi duyup dövüş sanatları konusunda kendini geliştirmiştir.

Benzer Yazılar

Comments
To Top