Supergirl

Supergirl S01E01 – İnceleme

Dikkat: Yazıda, henüz bölümü izlememiş olan kişiler için Spoiler niteliğinde bilgiler bulunmaktadır. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Supergirl, bir bayan kahraman ne kadar heybetli olabilir? En az, teyzesinin söz ettiği şekliyle Superman kadar. CBS’in sonbaharda başlamasını beklediğimiz hatta Kasım ayı için söz verildiği söylenen Supergirl, ilk bölümü ile beklenenden hızlı bir giriş yaptı. Her ne kadar bölümün sızdırıldığı söylense de The Flash ve diğer örneklerde olduğu gibi iyi bir reklam oldu.

The Flash ve Arrow gibi dizilerin başkahramanı olan Greg Berlanti ve Andrew Kinsberg, Supergirl’de de kolları sıvamış ve bu işle ne kadar ilgili olduklarını göstermişti. Her ne kadar yayınlanan ilk tanıtım fragmanı bekleyen kitleyi tatmin etmemiş olsa da ilk bölüm, Supergirl hikayesine giriş, unutmaya başladığımız Krypton ve Superman konularına ışık tutuyor. Daha önce yayınladığımız yazılar ve verilen bilgilerde dizide Superman’in olup olmayacağına yönelik pek çok spekülasyon vardı. İlk bölüme baktığımızda ise yüzü haricinde her şeyi ile Superman, Metropolis’ten selam çaktı.

Supergirl 1. Sezon – 1. Bölüm ( Pilot ) – İnceleme

Arrow ve Flash’ı yakından takip edenler her iki dizinin de bir köken hikayesi sunmak ve en azından karakter gelişimi hakkında bilgi vermek zorunda olduğunu biliyor. Supergirl ise Krypton’dan ayrıldığı andan itibaren güçlenmeye başlayan özel bir kız. İlk girişte Kal –el’i kurtarmak için Dünya’ya gönderilmiş olması ne kadar iddialı olsa da bir o hapishanede sıkışarak yıllarca 13 yaşında kalması ve yaş farkının dengelenmesi iyi bir giriş olmuş.

İlk olarak uzay aracından çıktığı sırada karşımıza çıkan heybetli Superman Kara’yı National City’de Danvers ailesinin yanına yerleştiriyor. Yıllarca kuzenine benzer şekilde güçlerinden arındırılmış ve bastırılmış şekilde büyüyen Kara, CatCo’da ukala Cat Grant’ın asistanı olarak karşımıza çıkıyor. Ne yalan söyleyeyim, buraya kadar her şey beni tatmin etmeyi başardı. Pilot bölümde de görülüyor ki bizim gerçekten tv ekranında bir dişi kahramana ihtiyacımız var.

Oyuncu Seçimleri ve Uyumu

Oyuncular geçtiğimiz aylarda sırası ile duyurulduğunda Melissa Benoist’in bu role yakışacağını söylemiş ve farklı platformlarda da dile getirmiştik. Yine James – Jimmy Olsen’in Daily Planet’ten ayrılması, sık, sık kankası Superman’i vurgulaması ve bir anlamda Kara’ın yol göstericisi konumunda bulunması hoş. Fakat çizgi romanda tanıdığımız Olsen ile aradaki – ciddi – farklar biraz düşündürüyor. Ancak ilk bölüm açısından çok da rahatsız edici bir durum olmadığını söylemek gerekiyor.

Cat Grant rolü ile Kara’nın patronunu canlandıran Calista Flockhart ise sanki biraz abartı kaçmamış mı sizce de? Tamam, bu tür roller genellikle dizide farklı bir ilerleme noktası yaratıyor ancak, olmamış diyebileceğimiz bir şeyler var gibi. Kardeşine baktığımızda ise Alex karakterinin gerçekten yerinde bir seçim olduğu görünüyor. Department of Extranormal Operations’da gizli ajan olan Alex, verdiği gaz ile hareketlendirdiği sahne dışında olmuş bu kız dedirtiyor.

Bölüm kötüsü Vartox ise beklemediğim bir seçim oldu ancak hem Krypton hem de Supergirl’in yükselişi açısından üzerine düşeni fazlasıyla yerine getirdi. Beklentim, Supergirl’in en az The Flash kadar iyi bir çıkış yakalayarak, sezonu uzatması yönünde.

Seri ve Dizi Arası İlişki

  • Cyborg Superman’e dönüşmesini beklediğimiz Hank Henshaw aşırıya kaçan şüpheci tavrı ile çok da çekici durmuyor. Fakat iZombie’deki dedektif gibi sonradan sempati toplar ise pozitif bir ilgi uyandırabilir.
  • Lumberjack, Owain Yeoman gibi beklenen isimlerden sonra Vartox seçimi biraz garip gibi gelse de yukarıda da söz ettiğim gibi hikayenin gelişimi açısından uygun olmuş. Hem yaklaşan karanlık başka nasıl ifade edilirdi ki?
  • Daha çok Superman ile ilgili görünse de Winslow Schott’un seride Toyman’e dönüşmesi ve süper kötü olması gerekiyor. Ne zaman olur, hep birlikte göreceğiz.
  • Bir diğer detay ise daha önce de duyurduğumuz Lois & Clark’tan tanınan ikili oldu. Supergirl’in geçici anne ve babası olarak karşımıza çıkmaları oldukça hoş bir karşılamaydı.

Benzer Yazılar

Comments
To Top