Bölüm Özetleri

The Flash 13. Bölüm “The Nuclear Man” – İnceleme

Dikkat: Bu yazı dizi hakkında Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Öncelikle şunu belirtmeliyim ki heyecanı, ihtirası, hüznü bir arada yaşadığım bu denli güzel bir bölümü uzun bir süredir ne Flash’ta ne de bir başka dizide izlememiştim. Her anı farklı bir ayrıntı ile dolu olan ve oldukça etkileyici bir bölüm olan The Nuclear Man için izlediğim 40 dakikanın bitmesini istemedim.

Bu bölümde, FIRESTORM, Ronnie, Martin Stein, Joe West, Iris, Caitlin, Barry ve hatta Wells’in müthiş bir ustalıkla eşit oranda ön plana çıkarıldığını gördük. Bir önceki bölüme oranla çıtayı bir adım daha yukarı taşıyan Flash, gelecek bölümler adına bizi umutlandırmaya devam ediyor.

The Flash – 1×13 “The Nuclear Man”

Her bölümde olduğu gibi yeni bölümde de bir önceki bölümden bazı kesitleri izleyerek başladık. Barry’in aslında ne kadar kötü giyim tarzına şahit olduğumuz giriş sahnesinde o takım elbiseden önce giydiği yelek – gömlek kombinasyonu gerçekten kötüydü. Neyse ki Joe amcamız, son anda bir tehdit unsuru oluşturdu da bu kötü görüntüye uzun süre maruz kalmadık.

Wally West ile daha yakın bir karakter olan Linda Park’ın diziye dahil olması aslında biraz garip geldi. Fakat hem diğer karakterlere gönderme hem de dizide Barry için yeni başlangıç sağlama adına Linda’nın ne kadar uyumlu olabileceğini görüyoruz. Ancak Linda’da sizlerde de oldumu bilmiyorum ancak beni huylandıran bir şeyler var. Henüz dizide ölmediği ya da Barry’i terketmediği için ilerleyen bölümlerde mutlaka açığa kavuşacaktır.

FIRESTORM – Ronnie Raymond ve Martin Stein

Sezon arası öncesinde yayınlanan dokuzuncu bölümde ortaya çıkan Firestorm hakkında hemen, hemen sonraki her bölümde irili ufaklı bazı bilgiler sunulmuştu. Bu bölümde hem Stein hem de Ronnie’yi daha yakından tanıma fırsatı yakaladık. Martin Stein ile Barry Allen’ın patlama öncesinde trende mini sohbeti ve patlama anı bizlere birkez daha sunuldu.

Her ne kadar kullanılan terimlerin birçoğu benim için yabancı olsa da o tür bir birleşmeden nükleer füzyon (nükleer kaynaşma) ortaya çıkması şaşırtıcı olmadı. Ancak Caitlin adına Ronnie’ye üzüldüğümü söylemeliyim. Allahtan SnowBarry olayı gerçekleşmedi de bizde bunu açıklamak zorunda kalmadık.

Joe West – Cisco Ramon

Barry Allen’ın ailesiyle birlikte kaldığı evde Joe ve Cisco’yu karşılayan çekici bayanın Joe West’te bir anlık bir etki yaratsa da kalıcı olup olmayacağını merak ediyorum. En azından hayatını adadığı meslekten az da olsa vakit yaratarak özel hayatına dönmesi gerekiyor. Ancak bu sahnede daha önemli olan Cisco ve West’in ortaklığıydı.

Evde, 15 yıl öncesine ait aynada hem Reverse Flash hem de Flash yani Barry Allen’ın o gece orada olduğunu gördük. Daha sonra Cisco tarafından eşleşen kan ile bu açıklanırken Barry Allen’ın gelecekten kaderini değiştirmek için geri döndüğü kesinleşmiş oldu. Fakat annesini kurtarmak isteyen Barry’in bu döngüyü, tekrar, tekrar yaşayıp yaşamayacağını ilerleyen sezonlarda ya da en azından dizinin finalinde göreceğimize inanıyorum. Belki de izlediğiniz herşey aslında bir sondu diyerek bizi ilk bölüme götürebilirler.

Dr. Harrison Wells ve Final

Wells’in Ronnie’yi iyileştirmek ya da en azından Stein ve Ronnie’yi ayırma yönünde yapmış olduğu hamlenin çok inandırıcı olmadığını düşünüyorum. Takyon prototipinin kuantum ayrıştırıcısına dönüştürülmesi ve zaten kararsız yapıya sahip olan Fırestorm’u nükleer bomba haline getirmesi Wells’in tahmin edemeyeceği birşey değildi. Gerçi ne tür bir çıkarı olabilir bilmiyorum fakat Ronnie adına üzücü bir son oldu.

Son sahnede patlamaya şahit olmamıza rağmen Ronnie ya da Stein’in hayatta kalıp kalmadığını bilmiyoruz. Öyle ki General Wade Eiling’in ekibine Firestorm’u getirmelerini söylemesi, büyük ihtimalle Ronnie’nin hayatta olduğunu gösteriyor. Bu arada bizim çenesi büyük Eiling’i tekrar görmüş olmamız da sevindirici. Wells’i bu derece ayar eden birini dizide görmeyi seviyorum.

Ekleme: Son birkaç yazıda Iris üzerinde pek durmadım. Nedeni, Iris’in anlamsız tripleri, Barry’i kıskanıyor olması ve ikisini yakıştıramıyor olmam. Hem can alıcı bir sahnesini de görmedik.

Peki, yayınlanan bölüm hakkında siz neler düşünüyorsunuz?

Benzer Yazılar

Comments
To Top