Bölüm Özetleri

The Flash 15. Bölüm Out of Time – İnceleme

Dikkat: Bu yazı dizi hakkında Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Sinemada bir film izlerken ya da evinizde arkadaşlarınız ile filmleri takip ederken, yanınızda “oha olum gördün mü” şeklinde sürekli filmi bölen ve seyir zevkini bitiren kişi vardır ya, hah işte o benim. Bugüne kadar pek çok dizi takip etmiş ve film izlemiş olmama rağmen ilk defa bir yapımdan bu kadar etkilendiğimi söylemeliyim. Elbette, çok büyük prodüksiyonlar, klasikler ve unutulmaz dizi – filmler var, ancak beni uzun süredir bu kadar etkileyen bir şey izlemedim.

Yaklaşık bir aylık ara içerisinde hem 15.bölüm hem de sonrasında yayınlanacak birkaç bölüme ilişkin bugüne kadar pek çok video, fotoğraf ve yazı paylaşıldı. Hemen, hemen hepsi, yayınlanacak bölüme olan beklentinin artmasını sağlarken diziyi takip eden kişilerin ekrana yapışmasına neden oldu. Bu bakımdan bugün, üst, üste iki kez izlediğim bölümle ilgili bazı şeyler paylaşmak istiyorum.

The Flash – 15. Bölüm “Out of Time” – İnceleme

Geçtiğimiz bölümlerin kısa özeti ile başladığımız yeni bölümde, izlediğimiz ilk bölümde görmediğimiz Clyde Mardon’ın kardeşi Mark Mardon ile tanıştık. Kendisi, parçacık hızlandırıcının patladığı sırada kardeşiyle birlikte parçacık hızlandırıcıdan yayılan etkiye maruz kalmış ve hemen, hemen kardeşi ile aynı nitelikte güçlere sahip olmuş. Fakat, Mark’ın Clyde’den en önemli farkı güçlerinin daha kararlı bir yapıda olması ve havayı çok daha farklı şekillerde kontrol edebilmesidir.

Nitekim, morg görevlisini öldürdüğü sırada kullandığı dolu parçaları, Clyde’dan tanıdığımız açık hava kısıtlamasının ortadan kalktığını gösteriyor. Kapalı alanlarda da havayı kontrol edebilen ve hatta şimşekler çaktıran Mark, kardeşinin ölümünden sorumlu tuttuğu Joe West’in peşine düşüyor. Buraya kadar bazı ufak sorunlar dışında her şey, geçmiş bölümlerle birbirini tamamlar nitelikte görünüyor.

Barry ve Iris Birlikteliği Başlıyor Mu? Acaba

Birkaç bölümdür görünmeyen Linda ve Barry birlikteliği, 15.bölümde göstermelikte olsa karşımıza çıktı. Bownling salonunda Eddie ve Iris ile tesadüfen karşılaşan çiftimiz, özellikle Iris ve Barry arasında yaşanan elektrik nedeniyle epey geriliyor.

the flash out of time 4

Joe West için Dönüm Noktası – Mark Mardon

Ortağını kaybeden ve sonrasında Clyde’ın yarattığı yıkım nedeniyle pek çok masum insanın ölümüyle yüzleşen Joe, bu kez kardeşi Mark’a karşı koymaya çalışıyor. Ancak Joe tarafından hesaplanamayan şey, Clyde’a oranla Mark Mardon’ın daha hazırlıklı ya da daha zeki olması diyebilirim. Bu nedenle bölüm sonunda da gördüğümüz, kısa ayrılık Mark’ın Rogue çetesi ile buluşmasına vesile olacak.

Büyük Bomba – Thawne ve Dr. Wells

Bu bölümde, diğer kişi, olay ya da ara sahnelerde gerçekleşen detaylara takılmadan asıl meseleye gelmek istiyorum. 40 dakikalık bölüm içerisinde heyecan uyandıran eğlendiren pek çok sahne olsa da hiç kuşkusuz son üç dakika, bir sezona bedel bir bölümdü.

the flash out of time 2

Önce, Wells hakkında şüphelerini artıran ve araştırma yapmaya yönelen Cisco’un, Caitlin’den Wells’i uzaklaştırma talebini gördük. O saçma konuşmalar arasında yarı sezon finali öncesi yayınlanan Reverse Flash – Flash buluşmasında işlerin neden yolunda gitmediğini araştıran Cisco, o anı, tekrar, tekrar oynattığında acı gerçekle karşılaşıyor.

the flash out of time 1

Caitlin ile sohbet masasından hızlı bir kalkış yapan Wells, Cisco’nun yanına ulaştığında bize, aslında uzun süredir merak ettiğimiz sorunun cevabını açıkça sunuyor. Burada Cisco ve Wells arasında gerçekleşen diyaloğa ayrı bir parantez açmak gerekiyor. Şunu söylemem gerekirse Wells’in Cisco’nun kalbine yaptığı yolculukta gelecekte Cisco’un ne olacağını bilmeme rağmen büyük bir üzüntü yaşadığımı belirtmeliyim. Bir an için bu sahnenin gerçek olabileceğini düşündüm ve hüzünlendim.

the flash out of time 3

Yine, Eobard Thawne olduğunu itiraf eden ve Eddie ile uzaktan bir ilişkisi olduğunu söyleyen Wells’in Nora Allen’ın ölümünden beri 15 yıldır Central City’e sıkışıp kaldığını ve hızını yeterli ölçüde kullanamadığı için asıl zamanına dönemediğini görüyoruz. Tam, işte olaylar şimdi başlıyor derken Barry’in Mark Mardon’ı durdurmaya çalışması sırasında ilk zaman yolculuğunu yapması ve bir gün öncesinde yanılsama olarak gördüğü diğer Flash ile karşılaşması, her şeyin yeniden başlamasını sağladı.

Muhtemelen, Wells’e olanları açıklayacak olan Barry, Wells’in Cisco’yu öldürmesini ve o an için yaşanan her şeyin ertelenmesini sağlayacak. Nitekim, ilk denemesinde istemeden de olsa başarıya ulaşan Flash’ın bir sonraki hamlesinin annesi olacağından artık eminiz. Üstelik, Flashpoint Paradox’ta da sunulduğu şekliyle olası bir kurtarma operasyonu zaman çizelgesinin alt üst olmasına neden olabilir. Bunu son sahnelerde Barry’e istediğin kadar oynayabilirsin diyen Wells’ten açıkça görüyoruz.

Son olarak, geçici de olsa Iris’in gerçekle tanışması iyi oldu ancak daha iyi olanı bu gerçekten uzun bir süre daha mahrum kalmak zorunda olması.

Ek 1- Eobard Thawne Kimdir?

Sizin, yayınlanan yeni bölüm hakkında düşünceleriniz neler?

Benzer Yazılar

Comments
To Top