Bölüm Özetleri

The Flash – 16. Bölüm Rogue Time – İnceleme

Dikkat: Bu yazı dizinin yayınlanan bölümüyle ilgili Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Geçtiğimiz hafta yayınlanan 15.bölümden sonra en büyük korkum yeni bölümün anlamsız bir şekilde yaşanan son sahne dikkate alınmadan bağlanacak olmasıydı. Fakat yapımcılar, bizimle aynı düşünceleri taşıyor olacak ki, her şeyi bir anda oldu bittiye getirmediler. Dizinin yayınlanan bölümüne geçmeden önce değinmek istediğim bir başka konu daha var. Bugün, bazı internet sitelerinde dizinin doğrudan Barry Allen’ın hayatını yansıtmadığı ve Wally West ile Barry Allen karışımı bir Flash ortaya çıkardığı söyleniyor.

Bu konuda söylenen ve verilen örneklerin ( Linda Park, Zaman Yolculuğu) tamamı doğru olmakla birlikte yine de biraz abartıldığına inanıyorum. Sonuç itibariyle bunun bir dizi olduğu çizgi roman ile %100 paralel gidemeyeceği ve bir şekilde satması gerektiği göz önünde bulundurulmalı. Elbette çizgi roman okuyucusu olan herkes mangalara benzer şekilde okuduğu her şeyin birebir aynı şekilde yansıtılmasını istiyor. Fakat Wally West hayranı bir nesile karşı öncesinde Barry Allen’ı tanıyan ya da sonradan Barry Allen’a ilgi duyan bir kitle bulunuyor. Bu nedenle, isteyen her kesin düşüncesini dile getirme hakkında saygı duymakla birlikte bu anlamsız tartışmanın son bulmasını diliyorum.

The Flash 16. Bölüm “Rogue Time” İnceleme

Dizinin yayınlanan 15.bölümünü, bir önceki yazıda iki defa izlediğimi söylemiştim. Geçirdiğimiz bir hafta boyunca 15.bölümü toplamda 5 kez izlediğimiz ve aslında son 5 dakikası haricinde doldurma bir bölüm olduğunu düşünmeye başladım. Öncelikle elinizde Mark Mardon – Liam Mcintyre gibi bir isim varken bunu 40 dakikalık bir bölümde dört beş farklı konuyla birlikte hiç etmek, hiçte iyi olmadı. Nitekim yayınlanan 16.bölümde Mark Mardon’ın bir anda Barry Allen tarafından hapsedildiğini görüyoruz.

Bu bölümde Barry Allen’ın tekrar, tekrar yaşadığı aynı günü ve zaman çizelgesinde yarattığı bozulmanın etkilerini izledik. Mark Mardon’ın olması gerekenden farklı bir şekilde Star Lab’a hapseden Barry, Reverse Flash – Harrison Wells’in bir anda paniklemesine neden oldu. Nitekim Gideon – Wells ikilisinde zaman çizelgesinin sürekli takip altında tutulması ve geleceğin değişmemiş olması, ilk saniyelerde izleyiciye sunulan aldatıcı bir detaydı.

Mark Mardon’ın hapsedilmesinden sonra başlayan bozulma, ölü olması gereken pek çok kişinin hayatta kalmasına ve hayatta olanların ölmesine neden oluyor. Cisco’un uzun süredir beklediğimiz kardeşi Dante ile tanıştığımız sahne, zaman akışı bozulmadan önce yaşanmaması gereken, Cisco ve Wells’in geçtiğimiz bölümde film izleyerek geçirdiği ana denk geliyor. Yaşanan bu değişim, Cisco’un Cold’un eline düşmesine, Barry’in kimliğinin açığa çıkmasına ve artık resmi olarak tanınan Rogue çetesinin özerkliğini ilan etmesine yardımcı oldu.

Iris ve Barry ilişkisinin Başlamadan Bitmesi

Bir önceki bölümde yaşadığı baskı altında Barry’e açıldığını gördüğümüz Iris, Allah’tan bu bölümde bastırılmış duygularını tekrar açığa çıkarmadı. Sonuç itibariyle bir şekilde birleşecek olan bu ikilinin bir süre daha birbirinden uzak kalması, bence dizinin gidişatı açısından önemli. Ayrıca, Barry’in Caitlin tarafından kurtarıldığı sahnede Eddie ve Iris’in sağlam temellere oturtulmuş ilişkiyi garantilemesi, Barry’in maceralarına devam etmesini sağlayacak.

Cisco ve Harrison Wells’in Dramatik Birlikteliği

15.bölümü izleyenlerin hatırlayacağı gibi, Cisco, 9. Bölümde yaşananları açığa çıkarması ve Wells’in kimliğini ifşa noktasına getirmesi nedeniyle dramatik bir şekilde ölmüştü. Bu bölümde bir ara aynı yerde olmaları, aynı şeylerin yaşanacağı hissini uyandırdı. Hatta Wells’in Cisco’yu öldürmeden önce girdiği evlat konusu, bu bölümde yine aynı şekilde yaşanırken Caitlin tarafından bölündü. Açıkçası, Barry’in zaman yolculuğu hakkında detayları öğrenmeyi reddeden Wells bu olayların tamamını yaşamış olabilir.

Nitekim, Cisco’yu öldürdüğünü gördüğümüz Wells, hakkında pek çok önemli detayı ortaya çıkaracak olan gazetecinin aynı sona uğramasını sağladı. Bu, bir önceki paragrafta dile getirilen teorinin bozulmasına ve Wells’in bozulan zaman çizelgesinde her şeyin Barry penceresinde yaşamasına neden olacak. Açıkçası uzun vadeli planlar kuran doktorun, artık Barry’in ellerinde olması keyif veriyor.

Captain Cold, Golden Glider ve Heat Wave

Bu bölümde pekte etkin olmayan bu üçlü hakkında söylenecek çok fazla şey olmadığını düşünüyorum. Gerçi Golden Glider’ın sahip olduğu o garip, anlamsız silah düşünüldüğünde biraz eleştiride bulunabilirim. Fakat Rogue çetesinin resmi olarak tanınması bu eleştirileri bir süre ertelememi sağlıyor.

Bölümün Eksileri – Dengeleri

– Yazının giriş bölümünde de belirttiğim gibi olması gerekenle yansıtılan rahatsızlık uyandırabiliyor. Bu konuda söylenen her şeyi kabul etmekle birlikte bazı detaylara değinmek istiyorum. Bilindiği gibi Barry, Wally West’in aksine kozmik koşu bandını kullanarak zaman yolculuğu yapıyordu. Ancak önceki bölümde bunu, henüz koşu bandında gerçekleştirmeden yaşadığı görüldü. Bu bir hata olarak görülse de o anda Barry’in yaşadığı duygusal değişim, hormonal düzensizlikler ile iyi bağlandı.

– Bir diğer eksi gördüğüm konu Linda Park mevzusu. Neden diziye eklendi, amaç gönderme miydi yoksa anlamsız bir şekilde bölümleri bağlamak mıydı bilmiyorum. Fakat Wally West’e özel bir karakterin bu şekilde yansıtılması yanlış oldu. Ancak daha önce yayınladığımız bir haberde dile getirdiğimiz şekli ile Wally West’in gelecek sezon bir şekilde diziye dahil olması, Linda Park’ın katılımına anlam kazandırabilir.

– Mark Mardon’a döndüğümüzde ise bir anda her şeyin yaşanıp bitmesi ve Mardon’ın yeterince ön plana çıkarılmaması Flash’ın eksi hanesine yazıldı. Ancak Rogue çetesine dahil olan pek çok kötünün Iron Heights’te tutuklu olduğunu ve Grodd’un yapacağı saldırı ile kurtulacaklarını düşünürsek, Star Lab farkıyla bu küçük hataları yok sayabiliriz.

– Harrison Wells’in şüphe uyandıran hareketlerini anlamayan bir Barry kaldı söylemi bu bölümde sona erdi. Daha önce ipleri elinde tutan Wells’in için artık işler değişiyor. Son sahnede de görüldüğü gibi Barry’in bozulan zaman çizelgesi ile Wells’i gizli kalacak şekilde ifşa edebilir ve tekerine çomak sokabilir.

Sizin yayınlanan bölümle ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Benzer Yazılar

Comments
To Top