Bölüm Özetleri

The Flash 19. Bölüm “Who Is Harrison Wells” – İnceleme

Dikkat: Bu yazı, dizinin yayınlanan son bölümü hakkında Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Bu, dizilere verilen ve bazen anlamsız bir şekilde bir başka dizi prömiyeri için uzatılan aralar, bilmiyorum sizleri nasıl etkiliyor ancak beni biraz konudan uzaklaştırıyor. Yayınlanan son bölüm öncesinde verilen iki haftalık ara ve bu iki hafta da şişirilen promolar sizce de çok keyfi olmuyor mu? Örneğin, sıkı bir Person of Interest takipçisi olarak dizinin neredeyse her bölüm sonrası verdiği uzun aralar, beni ve reytinglere bakıldığında izleyicinin büyük bir kısmını diziden uzaklaştırıyor.

Neden böyle bir örnek verme gereği duyduğuma gelince, son olarak 15. bölüm ve sonrasında yayınlanan her bölümden sonra sezonun kalanına ilişkin yayınlanan promolarda, küçük bir sahne ile Eddie hakkında ilginç bir görüntü sunulmuştu. Bugün, bölümü izlediğimiz de bir şekilde Hannibal Bates’e bağlandığını gördük. Ancak ne Hannibal Bates’in içi dolduruldu ne de bu karakterin nasıl ortaya çıktığı hakkında bilgi verildi.

Gotham ve Metropolis ile daha yakın bir ilişkisi olsa da meta – insan kurgusuna yakın olduğu için diziye dahil edildi. Tamam, bir Superman ya da Batman göndermesi beklemedim ama en azından oldu bittiye getirmeden belki de diğer pek çok meta – insana göre konuya daha yatkın olan Everyman’i daha uygun şekilde kullanmalılardı.

The Flash 19. Bölüm

Dizinin 19. bölümünün Harrison Wells’in kimliği üzerine kurulu olacağı daha önce söylenmişti. Birkaç bölümdür süre gelen Harrison Wells araştırmasında Tess Morgan ile yaşadığı kaza ekip için büyük bir gizeme sahip. Elbette biri kaybettiği bir yakını, eşi ya da aile bireyi hakkında konuşmak istemeyebilir fakat kazanın gerçekleşmesi dışında Harrison Wells hakkında hiçbir bilginin olmaması, gerçekte kim olduğu sorusunu akıllara getiriyor.

Bölüme, bir banka görevlisinin aslında gerçekleştirmediği soygun ile başladık. Daha önce verilen bölüm bilgisinde Hannibal Bates’in bölümün kötü adamı olacağı söylenmişti. Bates, Lex Luthor’un gerçekleştirdiği Everyman projesi kapsamında güçlerine sahip olan ve bu güçleri başlangıçta Lex Luthor için kullanan sıradan insanlardan birisi. Fakat dizide gösterildiğinin aksine Everyman – Hannibal Bates, insanların suretini dokunarak değil bir parçasını yiyerek alıyordu. Gerçi, sürekli birilerini yiyen ve dönüşen biri Flash’a pek uygun olmazdı.

Cisco ve Dedektif Joe West’e döndüğümüzde Starling City’e yaptıkları mini ziyarette Lance ve Black Canary dışında diğer ekip üyelerini de görmelerini bekliyordum ancak gidiş amaçları sınırlı olduğu için gösterilen kısmı da kabul edilebilir. Burada, ikili takyon izleri taşıyan gerçek Harrison Wells’e hemen olay yerinin birkaç adım ötesinde ulaştı. Bu denli büyük planlar yapan Eobard Thawne’in Harrison Wells’i kaza yerinin 10 metre yakınına gömmüş olması biraz komik olsa da en azından olayın çözümlenmesi adına güzel bir gelişme oldu.

Caitlin ve Barry Yakınlaşması

Dizinin beni adıma en güzel yanı, gösterilen her promo ve verilen her görselin, dizinin yayınlanan bölümleriyle zıt ve farklı gerçeklere dayalı olarak değiştirilmesidir. Örneğin, Barry ve Caitlin’in öpüşmesi, ikilinin yakınlaşacağı şeklinde yorumlanırken dizide Hannibal Bates’in izlerini gördük.

Yine, Eddie’in polisleri vurması ve Barry ile kavga etmesi, daha önce Eobard Thawne ile bağlantılı olarak görülürken bugün Hannibal Bates ile bağlantılı olarak sunuldu.

Barry’in bir başka Flash ile karşılaşması ile yine ve yeniden Hannibal Bates’e bağlanarak çözüme ulaştı. Yukarıda esasen söylemek istediğim bu üç satırda gizli. Bates’in daha oturaklı bir şekilde işlenmesi gerekirken tüm olayların kendisine bağlanması beklentiyi düşürdü ancak bu denli şaşırtıcı bir bölüm sunan yapımcılara da bir teşekkürü çok görmemek gerekiyor.

Joe West ve Harrison Wells – Kaybedenler Klübü

Bilindiği gibi Harrison Wells’in eş konusu, ilk olarak Joe West tarafından ortaya atılmış ve daha sonra gelişen olayların araştırılmasını sağlamıştı. Ancak Iris’in annesini nasıl kaybettiği noktasında dizide herhangi bir ibareyi 19. Bölüme kadar görmedik. Fakat ikili arasında aslında farklı bir ilişki olduğu, dizinin kalan bölümlerinde daha açık bir şekilde sunulacak gibi görünüyor.

Dizide öne çıkan bazı göndermeler;

Road Trip, Joe West ve Cisco’un Star City’i yani Arrow’u evinde ziyaret etmesi, iki dizi oyuncularının paralel ziyaretlerine referans niteliğinde sunuldu. Gerçi, büyük bir bağlantı görülmüyor olsa da bu minik ziyaretler olay döngüsünün çözümü konusunda iyi oluyor diyebiliriz.

Coast City – Barry Allen’ın bir koşu gidip pizza aldığı yer olarak bir şey ifade etmeyebilir. Fakat burası aynı zamanda Green Lantern’ın memleketi, karargahı ve harekat üssü olarak da bilinmektedir. Dizide gördüğümüz kadarıyla Coast City, The Flash’ta işlenmekte olan zaman çizelgesinde herhangi bir tahrip almamış gibi.

Everyman – Yukarıda da belirttiğimiz gibi Lex Luthor tarafından geliştirilen bir proje olarak biliniyor. Hannibal Bates ve birkaç kişinin dahil olduğu bu proje, proje iptalinden sonra geriye Bates’in son üyelerden biri olarak kalmasına neden olur. Ancak çizgi romanın aksine dizide Bates, bu dönüşümü yalnızca dokunarak tamamlıyor.

Vibe – Anormal Ses Frekansı, Cisco’un Vibe olarak sahip olacağı güçlerden bir diğeri olması açısından büyük önem taşıyor.

 

Benzer Yazılar

Comments
To Top