Bölüm Özetleri

The Flash 20. Bölüm “The Trap” – İnceleme

Dikkat: Bu yazı dizinin yayınlanan 20.bölümüne ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Alışılanın aksine bu bölüm için inceleme yazısını biraz daha geç yapalım istedik. Bunda hem, yazı yayınlandıktan sonra bölümü iyice sindirememiş olan bir kesimin, bölümden yeterince keyif alamaması hem de benim birkaç defa daha kafamı karıştıran noktalara göz atmam etkili oldu. Artık, en iyi bölümdü ya da en iyi bölümlerden biriydi demek istemiyorum. 15. Bölüm sonrası yapılan mini zaman yolculuğuyla birlikte Flash çok bambaşka bir yola girdi.

Diğer diziler ve Arrow gibi örnekler bir yana ( ki kendileri de koca sezonun ardından izleyiciyi yeni, yeni memnun etmeye başladı) The Flash, konu ve içerik bakımından her bölümü ile bir sinema filmi tadı yaşatıyor. Elbette oyuncuların karakterleri iyi yansıtması bunda büyük paya sahip ancak elinizde The Flash gibi evreni sıfırlayan bir karakter olunca yapımcılara da bunu yansıtmak düşüyor.

The Flash 20. Bölüm “The Trap” – İnceleme

Gerek hafta içerisinde yayınlanan promolar gerekse de bölüme ilişkin verilen bilgilerde 20. bölümün son üç bölüm öncesi, öncesi ve sonrasına odaklanacağını görmüştük. 15. bölümde Cisco’un yaşadığı olayın gelecekte yaşanmış olmasına rağmen bilinçaltında yer etmesi, Barry’in şüphelerini doğrulaması açısından çıkış yolu oldu. Hatırlarsanız o bölüme ilişkin eleştirilerde “zaman yolculuğu” gibi bir konunun bu kadar basit bir şekilde kestirip atılmasından şikayetçi olmuştum fakat her bölüm sonunda yaptıkları sürpriz gibi bu da çok hoş bir konuya bağlandı.

Cisco ile ilgili bugüne kadar “çok beğeniyoruz” dışında pek detay vermedik. Ancak dizinin belki de en can alıcı ve en sempatik karakteri olan Cisco, hem Barry Allen’ın gerçekle yüzleşmesi hem de Vibe’in ortaya çıkması noktası da üzerine düşeni yapıyor. Bu bölümde, Vibe olarak kullanacağı araçlara bir adım daha yaklaşan Cisco, geçtiğimiz haftalarda yaşadığı ve gelecekte kalan gerçekliğe geri dönüş yaptı. Beyni, bu yolculukta daha önce yaşananları kontrol ederken aynı zamanda Cisco’un olaylara müdahale etmesini sağlıyor. Gerçi, bir an için Wells’in rüya değil oraya da girdim demesini beklemedim değil.

Yalan Söyleyen Yapay Zeka – Gideon

Iron Man’i seven ya da bir şekilde izlemiş olan herkes filmlerde Iron Man’in en iyi dostu olan Jarvis’i hep merak etmiştir. Nitekim, ben de Agent Carter’ı izledikten sonra Howard Stark’ın yakın arkadaşı olan Jarvis’i tanıdığım için mutlu olduğumu söylemeliyim. Kıyaslama dışında Jarvis ile ilk defa ortak bir bağ kurduğum Gideon’un Flash, Barry Allen tarafından yaratıldığını gördük. Parçacık hızlandırıcı patlamasını bir 6 yıl kadar geriye alan Eobard Thawne ise kısmi kontrole sahip olduğu Gideon’u bugüne kadar “ala” diyebileceğimiz ölçüde kullandı.

Bu bölümde ise nihayet, Gideon ve Barry Allen büyük buluşmayı gerçekleştirdi. Üstelik, merak ettiği soruları az da olsa cevapsız bırakmayan Gideon, Barry Allen için yalan dahi söyledi. Fakat Wells – Eobard Thawne uzun süredir tüm kadroyu takip altında tuttuğu için yaşanan olayların pek bir anlamı kalmadı. Gerçekten Reverse Flash’ında belirttiği gibi Thawne her zaman Flash’ın bir adım önünde olmayı başarıyor.

Eobard Thawne ve Eddie Thawne Buluşması  

Bu buluşmadan önce zaman çizelgesini bozan Barry Allen’ın zaman yolculuğu, olması gerekenden daha önce hem yeni kostümü, hem Barry Allen’ın geleceğini hem de Iris West –  Allen soyadını görmesini sağladı. Aslında bu çokta korkutucu olmayan bir gelişme olmasına karşın Eddie’in son anda evlenme teklifi yapmasının Eobard Thawne tarafından engellenmesine de vesile oluyor. Köprü üzerinde evlenme teklifi edeceği sırada Reverse Flash tarafından kaçırılan Eddie, akranı olan Eobard ile ilk buluşmasını gerçekleştiriyor.

Burada iki olasılık ortaya çıkıyor. Birincisi, Eddie ve Eobard diğerlerinin farketmeyeceği bir şekilde akranlık ilişkilerini de kullanarak Barry Allen’a karşı tuzak hazırlayacak. Bu, elbette Reverse Flash’ın gelecekte Iris ile Barry’in evliliği hakkında bilgiler vermesiyle, Eddie’in kışkırtılmasını sağlayacaktır.

İkinci olasılıkta ise Reverse Flash (ki kendisinin her zaman bir adım daha önde olduğunu görmemize rağmen), Eddie ile yaptığı anlaşmanın başarısız olmasına seyirci kalacak ve sezon finalinde bir süreliğine ortadan kaybolacak.

Her iki durumda da birkaç sezon diziyi götürebilecek olan Reverse Flash’ı yeni sezonda daha az göreceğimizi düşünüyorum. Birebir, çizgi romanı bugüne kadar aktarmadıklarını düşünecek olursak, Flash’ın yeni sezonunda daha çok ara karakterlere odaklanacağız.

Barry ve Star Lab. Kazası

Barry Allen’ın güçlerini nasıl kazandığı ve parçacık hızlandırıcının ne şekilde patladığını daha önce defalarca gördük. Ancak patlama sonrasında 9 ay komada kalan Flash’ın neler yaşadığını, Harrison Wells ile nasıl buluştuğunu ve Joe West’in buradaki rolünün ne olduğunu bizlere bu bölümde epey iyi aktardılar. Bu bakımdan diğer şeyleri bir kenara bırakacak olursak oldukça verimli bir bölüm oldu diyebilirim.

Hannibal Bates ve Reverse Flash

Geçtiğimiz bölüme ilişkin yaptığım incelemede nihayet tanışma fırsatı yakaladığımız Hannibal Bates gibi bir karaktere yeterince yer verilmediğini söylemiş ve bu konuda rahatsızlığımı dile getirmiştim. Nitekim, 20. bölüm belki de Bates’e veda ettiğimiz ve son derece basit bir şekilde aramızdan ayrıldığı anlara sahne oldu.

Daha önce de insanları kullanmak noktasında pek rahatsızlık duymayan Wells, bu bölümde de özgürlük pahasına Bates’i, o gece yaşananlar noktasında kullanmaktan çekinmedi. Fakat Sezon finaline doğru kötü adamlar arasında Bates’i tekrar görmeyi umuyorum.

Sizin, yayınlanan bölüm ve gelecek sezon adına söylemek istedikleriniz neler?

Benzer Yazılar

Comments
To Top