Bölüm Özetleri

The Flash – 21. Bölüm “Grodd Lives” – İnceleme

Dikkat: Bu yazı dizinin yayınlanan bölümüne ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

20. bölüme nazaran ritmi daha düşük hatta biraz da yerlerde olan Grodd Lives, çizgi romana olan göndermeler dışında çok da dolu, dolu geçmedi. Son bölümde Reverse Flash tarafından kaçırılan Eddie Thawne, akrabalık ilişkisini bir adım daha öne taşıyarak, ailenin pek de hatırlanmayan bir üyesi olduğunu öğreniyor. Gerçi, dizide de ilk bölümlerde kendisinin Reverse Flash olabileceğine dair pek çok teori sunulmuş/sunmuştuk. Fakat Harrison Wells gerçeği ortaya çıktığında sahaya sürülecek bir piyon olmak dışında Eddie Thawne çok da önemli bir rol üstlenmiyor.

Bir önceki inceleme yazısında da değindiğim gibi Eddie Thawne – Reverse Flash ilişkisinde Barry’in geçtiğimiz bölüm Gideon’dan öğrendiği Iris West – Allen gerçeği, doğrudan Eddie Thawne’in kışkırtılmasında kullanılıyor. Kendisi her ne kadar Flash’a saygı duysa ve büyük beklenti içerisinde olsa da Iris mevzusu, Eddie’in bir caniye ya da kurbana dönüşmesine neden olabilir. Bu yüzden kalan iki bölüm Flash – Reverse Flash buluşması kadar Eddie’in de öne çıkacağı bölümler olacak.

The Flash – 21. Bölüm “ Grodd Lives” – İnceleme

Hazır mini girişi yapmış iken hem fan sayfası hem de yabancı kaynaklarda takip ettiğim bir konuya değinmek istiyorum. Dizi başlamadan önce duyurulan muhtemel karakterler içerisinde pilot bölümde Grodd tabelasını gördüğüm zaman, Grodd’un bu kadar aktif rol alacağını düşünmemiştim. Her ne kadar çoğu kişi için Grodd, dizide yeterince kullanılmıyor olsa da sahip olduğu güçler, boyutu ve yaratacağı yıkımın etkisi, bir dizi için birkaç beden büyük gelecektir.

Yapımcı tarafından Grodd gibi bir karakteri, az ve öz kullanmak iste, tadımlık seyirden çok doyurucu etki yaratıyor. 21. Bölümde Grodd, tren kazasına kadar bana göre sahip olduğu tüm yetenekleri ortaya koymuş görünüyor. Flash’ın 5,3 mil’den koşarak kazandığı süper yumruk, Grodd için ağır çekimde ilerleyen bir yağmur damlasından farksızdı. Yine, psişik ve telepatik güçlere sahip olan Grodd, Eiling dışında Flash’ıda başarıyla kontrol etti. Ancak Eiling’e oranla Flash’ın yalnızca korku duyduğu anıların öne çıktığını izledik.

General Eiling’e döndüğümüzde şu an için Flash’la aynı tarafta yer alsa da devasa bir canavara dönüşeceğini düşündüğümüzde çok da başarısız bir sunum olmadı. Bilindiği gibi Eiling, Nazi deneylerine maruz kalan – talep eden ve oldukça güçlü bir canavara dönüşüyor.

Iris Olmaya Başladı!

Daha önce çok değinmediğimiz, konuştuğumuzda ise şikayet ettiğimiz Iris West, ilk kez bu bölümde hem haklı hem de son derece başarılı bir rol sergiledi. Gerçi babası bir goril tarafından kaçırılan, en iyi arkadaşının Flash olduğunu öğrenen biri için son derece sakindi ancak ikna olmak zorundaydı. Eddie’in kaçırılması, Flash’a sempati duyan ve zaten Barry Allen’a karşı ilgisi olan Iris’in yavaş, yavaş Allen cephesine kaymasını sağladı. Muhtemelen bu sezon ikili arasında önemli bir aksiyon olmasa da gelecek sezonlarda ikiliyi daha yakın göreceğimiz belli oldu.

Ailemizin Kahramanı Cisco

Her ne kadar dizinin başrolü Barry Allen olsa da Cisco, hepimizin gönlünde ailenin bir üyesi konumuna erişmeyi başardı. Caitlin – Barry ve Cisco üçgeninde Cisco, dehasıyla, mizah yeteneğiyle ve duygusallığıyla ekibi bir arada tutmaya devam edecek gibi görünüyor. Üstelik geçtiğimiz haftalarda Vibe olması kesinleşen Cisco, yayınlanan bölümlerde erişeceği karaktere ilişkin önemli deneyimler elde ediyor.

Öne Çıkan Göndermeler

Grodd’un bir piyonu olarak tanıtılan Eiling daha önce de Harrison Wells’in kuklası konumundaydı. Bildiğim kadarıyla Eiling’i canlandıran Clancy Brown’da Eiling’in bu basiretsiz karakterinden memnun değildi. Bölümde izlediğimiz kostüm ve karakter, çizgi romanda ki Eiling’in taşıdığı bazı özellikleri içeriyor.

Green Lantern’ın yaşadığı Coast City’in aksine, Star Labs ve Central City, çizgi romanlarda olduğu gibi her zaman güvenliğin düşük seviyede olduğu ve elini kolunu sallayanın üst düzey bir laboratuvara rahatlıkla girebildiğini ifade ediyor. Nitekim, Iris’in çok rahat bir şekilde Star Lab’a dahil olması da bunun önemli bir işareti oldu.

Cisco tarafından açık olarak dile getirilen Chud, Jurassic Park, King Kong, Maymunlar Cehennemi, Cisco’un popüler kültüre olan referanslarına iyi birer örnekti.

Arrow’da daha yakından tanıdığımız ARGUS, Amanda Waller, John Diggle ve Lyla Michaels artık ekibimizin de iyi dostluklara sahip olduğu bir örgüt haline geldi.

Son olarak Eddie – Reverse Flash buluşmasında “Booster Gold” göndermesi de oldukça hoştu. Tarihin unuttuğu bir isim olarak nitelendirilen Eddie Thawne bir anlamda burada “Booster Gold” göndermesine ortam hazırladı. Rip Hunter’ın bir operasyon adamı olan Booster Gold uzay/zaman çizelgesinde oluşan sapmaları ve müdahaleleri önlemek üzere görevlendirilen önemli bir karakter. Ancak asıl çıkışını Superman ile sağlamıştır.

Siz, yayınlanan bölüm hakkında neler düşünüyorsunuz?

Benzer Yazılar

Comments
To Top