Bölüm Özetleri

The Flash 23. Bölüm “Fast Enough” – Sezon Finali

Dikkat: Bu yazı, dizi hakkında Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Ekim ayında yayınlanmaya başlayan ve sonrasında artan ivme ile bizleri büyüleyen The Flash, ilk sezonun son bölümü ile ama olmaz ki denilen bir anda sona erdi. Bir ara yalnızca aile ilişkilerinin işlendiği bölüm özellikle son 10 dakikalık dilimde hiç unutulmayacak şeylere tanık olmamızı sağladı. Üstelik, bugüne kadar belki de hiç olmadığı kadar “Easter Eggs” olarak nitelendirdiğimiz göndermelerle birlikte.

Son bölümde Arrow, Firestorm ve Flash tarafından durdurulan Reverse Flash’ın en büyük amacı, hiç kuşkusuz kendisinin de dile getirdiği gibi ölülerle yaşamaktan kurtulup kendi zaman dilimine dönmek. Central City günümüz zaman diliminde hapsolduğu 15 yıl boyunca hızını tekrar kazanmak için bekleyen Eobard Thawne, Barry Allen’ın yarattığı solucan deliği ile yaklaşık 150 yıl sonrasına dönmeyi hayal ediyor. Ama ne!

Aile İlişkilerinde Büyük Dram!

Barry Allen’ın Joe West’i en az babası Henry Allen kadar sevmesi ve düşüncelerine değer vermesi, son kararın yine Joe West tarafından verilmesi ile sonuçlanıyor. Her ne kadar gerçek ve somut düşünceler ortaya konulduğunda Barry Allen’ın yapacağı yolculuk kaynaklı yıkım gerçek babası tarafından önemsense de zamanın akışını bozmamak çok daha önemliydi.

Iris ile tam yakınlaştı, oldu denildiği anda Eddie’in tekrar hamle yapması bir an için farklı bir evren olgusu mu yaratılıyor düşüncesini akla getirdi. Ancak Morpheus’unda söylendiği gibi bazı şeyler hiçbir zaman değişmez, bazı şeyler ise değişir.

Bu Bölümü Daha Özel Yapan Bir Şeyler var!

Öyle bir bölüm yayınlandı ki, Flash, Iris, Joe ya da diğer ara karakterlerden çok daha önemli referanslar sunuldu. Her zaman DC’in dizi evreni ile sinematik evreni ayrı tutması eleştiri konusu olmuş ve çoğu zamanda haklı düşünceler ortaya atılmıştı.

Bugün izlediğimiz bölümde 5 yıllık dilim içerisinde göreceğimiz ne kadar süper kahraman var ise hepsinin temeli oluşturuldu. Sık, sık Green Lantern vurgusu yapılan, bir ara Batman’dan söz edilen, Rip Hunter’ın dahil edildiği hatta bir ara umut ışığı Superman’in dahi beklendiği diziyi kalkıp birkaç yıl sonra yayınlanacak olan filmden ayırmak bana göre acımasızlık ve en hafif tabirle aptallıktır.

Barry, Barry ve Barry!

Çok fazla Matrix vurgusu yapıyorum ama yerine oturunca da kullanmadan olmuyor. Barry Allen’ın geçmişe döndüğü sırada, hiç beklemediğimiz bir anda o anda yaşayan genç Barry ve gelecekten gelen Barry’in karşılaşması sezonun olayı oldu. Üstelik muhtemelen kimse gözden kaçırmamıştır ama gelecekten gelen Barry’in bir anda bizim oğlanı fark etmesi ve müdahale edeceği anda durdurması, olası Paradox ihtimalini de ortadan kaldırdı.

Eddie’in ölümü ise açık söylemem gerekirse beklemediğim bir olaydı. Barry Allen ya da diğer süper kahramanlar gibi bir trajedi yaşayan Eddie’in dönüşebileceği olası şey ise yazı sonunda yer alıyor. Bu arada hiçbir zaman var olmayacak olan Reverse Flash’ı nasıl geri getireceklerine dair bazı teorilerde ortalıkta dolaşıyor. Ona da başka bir yazıda değinelim diye düşünüyorum.

Final!

Yazıyı hazırlamadan önce forumlarda ya da diğer platformlarda yorum yapan kişilere göz attığımda bir kısım memnun olmasa da ben bu final bölümünden büyük keyif aldığımı söylemeliyim. Üstelik, solucan deliğinin başlattığı tekillikle yapılan finalde birkaç ayı büyük bir merak içerisinde geçirmemizi sağlayacak.

  • Diziden Bazı Referanslar

Hunter Zolomon : Thawne’in yaşadığı acı, Barry Allen’ın yaşadığı trajedinin bir karşılığı olmuş gibi görünüyor. Ancak daha da önemlisi Hunter Zolomon’un yaptığı gibi Reverse Flash, Barry Allen’ın geleceğini etkilemek için ona bu trajediyi yaşatıyor.

İmpulse/Kid Flash: Henry Allen ve Barry Allen arasında yaşanan konuşmada Henry, açık bir şekilde yaşanan trajediyi anlayabilmek için Barry’in çocuk sahibi olması gerektiğini söylüyor. Bir anlamda gelecek sezon görmeyi beklediğimiz bazı şeyler gerçekleşebilir.

Excelsior: Bunu bir başka yerden aldığım için açık bir şekilde söylenen şeye mi işaret ediyor bilmiyorum ancak Prof. Martin Stein’in Excelsior şeklinde bağıracağım tepkisi akıllara Stan Lee’yi getiriyor.

Geleceğe Dönüş: Zaman yolculuğu temalı en iyi üçleme olan (gerçi kaç tane var) Back to The Future vurgusunu artık ifade etmemek olmaz.

Vibe – Titreşimler: Cisco’un Vibe olarak karşımıza çıkacağını artık bilmeyen yok. Bu nedenle son bölümde RF ve Cisco arasında gerçekleştirilen konuşmada da açık bir şekilde bu vurgulanıyor. Hatta dile getirilen onurlu bir kader de açık şekilde JL’e işaret ediyor.

1 Dakika 52 Saniye – DC Multiverse vurgusunun yapıldığı bu sahnede New 52’nin izlerini görüyoruz.

Firestorm – Killer Frost: Barry’in geçmişe döneceği sırasında Speed Force ile bağlantı kurması ve anılarını takip etmesi, bir sahnede Killer Frost’u görme imkanı da sağladı. Yine bölüm sonunda yaşanan düğünde saplantılı olan Killer Frost’un Firestorm’a karşı ilk adımı olacak.

Hız Gücü Seninle Olsun: Daha önce Mark Hamill’in oynadığı bölümde bir Star Wars izi görmüştük. Bu bölümde ise “Hız Gücü seninle olsun” ifadesi, sanırım durumu açıklamak için yeterli oluyor.

Speed Force: Bunu, tekrar özel olarak yazsam mı bilemedim ancak Speed Force, çizgi roman’da Barry Allen ve anıları için sıklıkla tasvir edilen bir kavram.

Zaman Küresi: Time Sphere olarak dile getirilen bu araç, ilk olarak The Legends of Tomorrow’da da göreceğimiz Rip Hunter tarafından yapılıyor. Bilim adamı, Maceraperest ve bir usta olan Rip Hunter, zamanda sıçrama yapmak için en sık kullanılan, tek kullanımlık makinedir.

Jay Garrick: Eobard Thawne’in gitme zamanımın işareti dediği anda gelen başlık, Jay Garrick takipçilerinin yakından tanıyacağı bir aparat. Çokluevren olgusunu rahatlıkla gördüğümüz bu sahnede önümüze fırlayan metal kask, bir ihtimal Jay Garrick’i de bir yolculuk sırasında görmemizi sağlayabilir.

Hawkgirl: Barry Allen’ın bu tekilliği durdurmaya çalıştığı sırada Central City halkı arasında özellikle bir kişinin görüntüsü öne çıktı. O kişi Ciara Renee tarafından oynana Hawkgirl!

Ekleme: Korhan’ın hatırlatması ile eklemeyi unuttuğumuz sahnelerden biri de Flash’a özel olarak hazırlanmış müzeydi. Zaman yolculuğu sırasında Barry’in gördüğü bu müze hakkında daha önce yayınlandığımız yazıya göz atabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Comments
To Top