2. Sezon

The Flash S2E01 “The Man Who Saved Central City” – İnceleme

Not: Bu yazı, ilk bölüme ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Henüz bölümü izlememişseniz, yazıyı okumamanızı öneririm.

Mayıs ayında sezon finalini izlediğimizde Reverse Flash ve Eddie’in aramızdan ayrıldığını görmüş ve kısmen hüzünlenmiştik. Flash’ın geçmişe yolculuğu sırasında oluşan ve kontrolden çıkan solucan deliği ise büyük bir soru işareti olarak kalmıştı. Yaz aylarında gerek Comic-Con gerekse de yapımcı kanalıyla verilen bilgilerde Wally West, Jay Garrick, Zoom gibi pek çok yeni karakterin diziye dahil olacağı söylenmişti.

İlk bölüme de birinci sezonun finalinde bıraktığımız yerden başladık ve kısa, kısa bugüne kadar Flash’ın gelişim hakkında bazı bilgiler verildi. Bu bilgiler içerisinde içerik açısından en kısıtlı olanı ise solucan deliğinin nasıl kontrol altına alındığıydı.

Açılış

Çok hızlı bir giriş yaptığımız ilk bölümde Al – Albert Rothstein’in nükleer santralde ölümü ile bölüme başladık. Atom Smasher isminin şekillenmesinde önemli bir an olan bu sahne hemen, hemen gerçeğe uygun şekilde sunuldu. Fakat daha da önemlisi, Harrison Wells’in ölümünden sonra oluşan boşlukta yerini Zoom karakterinin ne kadar dolduracağıydı. Elbette Zoom, Eobard Thawne kadar etkin bir karakter ancak bu karakteri canlandıracak kişinin göstereceği performansın da aynı doygunluğu sunması gerekiyor. Belki de yeni sezona ilişkin en önemli soru işareti bu, diyebiliriz.

Bölümde DC yayınlarına referans olarak sunulan onlarca sahne mevcuttu, yazının son bölümünde kısa, kısa bunlara da değineceğim ama bu referanslar içerisinde belki de en çok merak ettiğim Flash – Signal diyebilirim. Bat- Signal olarak tanıdığımız Batman’e özgü olan bir sahnenin, Flash’ta kullanılması uzun bir süredir eleştiri konusu olmuştu. Ancak bunun Atom Smasher’ı açığa çıkarmak için oluşturulan geçici gelişme olduğunu görmek sevindirici oldu. Nitekim, Arrow’da yaşananlardan sonra Flash’ın benzer şeyler ile görünmesini pek de istemeyiz.

Atom Smasher – Albert Rothstein

Şurada, Atom Smasher ( Albert Rothstein ) hakkında bazı bilgiler vermiş ve bol miktarda “geliştirilmiş” etiketinin olduğunu söylemiştik. Nitekim, kendisinin artırılmış hızlanmaya ve yoğun bir kas gelişimine sahip olduğunu dizide de izledik. Fakat ne kadar hızlandırılmış olsa da Flash ile eşdeğer bir hızda o nükleer santrale ulaşması biraz komik oldu diye düşünüyorum. Birde eğer “Zoom” demek için diziye uğradıysa bu da bir eksi puan olarak görülmeli. Geneli itibariyle ilk sezon, bölüm kötüleri üzerine kurulu olan dizi de artık bazı karakterlerin daha kalıcı hale gelmesi gerekiyor. Smasher’da bağlı olduğu birimler itibariyle buna, oldukça uygun bir karakter.

Oyuncu Gelişimi

Hemen, vakit kaybetmeden Iris’e değinmek ve o itici tavırlarından bir şey kaybetmediğini söylemek istiyorum. Arrow izleyenler Felicity karakterinin şehri kurtarmak isteyen Oliver’a “bana bunu nasıl yaparsın” dediğini hatırlayacak ve aslında bunun ciddi bir problem olduğunu görecektir.. Benzer bir performansı sunan Iris, hiçbir gelişim kaydetmeden aynı performansına “itici güç olması dışında” devam ediyor. Yalnızca Ronnie Raymond’un kaybolduğu günden sonra arkadaşlarını kendisinden uzaklaştıran Barry’in tekrar ortaya çıkışında etkili olmayı başarması hanesine artı puan olarak yazılabilir.

Joe, Caitlin, Stein ise ilk sezonda bıraktığımız şekilde dizide kendilerine düşeni fazlasıyla yerine getirmeye, ara, ara çıkışları ile farklı bir bakış açısı kazandırmaya devam ediyor. Asıl ilgi çekici olanı ise polis merkezinde Joe ile ekip oluşturan Cisco sağlıyor. Anti – Meta İnsan timine dahil olan Cisco, son sahnede aldığı rozet ile hem polislere destek olan bir danışman hem de Flash’ın en önemli destekçisi konumunda bulunuyor. Kendi gelişimi adına da bu yenilik oldukça çekici görünüyor.

Kayıplar

Henry Allen’ın kurtuluş reçetesini sunan Harrison Wells diziye ilişkin en önemli kayıp, ancak kendisini ikinci sezonda sıkça görmeye devam edeceğiz. Ronnie Raymond ya da Firestorm’u oluşturan en önemli bileşim olan Robbie Amell ise kalıcı olarak diziden ayrılıyor.

Sonuç

Yeni sezon ve yeni bölüm için oldukça uzun bir yazı olmasına karşın, ben birinci sezonda “bölüm kötüsü” üzerine kurgulanan bölümlerin aynı şekilde devam etmesi taraftarı değilim. Uzun bir ara, sezon finali ve geniş evren ele alındığında beklenti oldukça büyük olmasına karşın, kendi adıma beklentileri karşılayamadığına inanıyorum.

Son sahnede yer alan Jay Garrick’in girişi ve Atom Smasher tarafından dile getirilen “Zoom” diziye daha etkin şekilde dahil olduğunda ise kıpırdanma olacağını düşünüyorum.

Ekleme: Bir de yapımcıların artık günlük kıyafetler ile hız bariyerini aşan birinin koşmasına izin vermemesi gerekiyor. En azından o trikonun bir şekilde tutuşması sağlanmalıydı.

Diğer DC Yayınlarına Referanslar

*Atom Smasher olmadan önce Nuklon olarak tanınan ve bir kahraman olmasına karşın Al Pratt referansı ile kötü karakter olarak sunulan Al Rothstein aynı zamanda Firestorm ile oldukça bağlantılı olan isimlerden birisi olarak izleyiciye sunuldu.

*Firestorm’un gidişatı değiştirmek adına yapabileceği en kalıcı ve etkili hamlelerden birisi, diğer yarısını değiştirmek ya da ayrılmaktır. Nitekim, solucan deliğini tersine çevirme sırasında bu oldukça başarılı bir şekilde işlendi.

*Tony Bellows 1990 yılında yayınlanan The Flash’ta karşımıza çıkmış ve bugün de şehrin anahtarını Flash’a veren belediye başkanı olarak bölümde yer almıştır. Aynı şekilde 1990’lı yıllarda işlenen Mercury Labs bugün, Caitlin aracılığıyla Amanda Pays’i tekrar hatırlamamızı sağladı.

*Oldukça detaylı “yeni” bir incelemeyi hak eden “Zoom” karakteri ise Atom Smasher aracılığıyla bizlere sunuldu. Jay Garrick ise bölümün bir diğer önemli bileşeni olarak görüldü.

*Yüce Sarek – Star Trek serisine ait bir karakter olup dizide Cisco tarafından dile getirildi.

Sizin, yeni sezonun ilk bölümüne ilişkin düşünceleriniz nedir?

 

Benzer Yazılar

Comments
To Top