2. Sezon

The Flash S2E04 “The Fury of Firestorm” – İnceleme

Not: Bu yazı yayınlanan bölüme ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

İkinci sezona inişli – çıkışlı bir grafik ile başlayan The Flash’ta daha çok Zoom ve Wells isimlerinin geçtiği bölümlerde ayrı bir yükseliş göze çarpıyor. Geçtiğimiz bölümde Snart ailesinin trajik hikayesi yanında West ailesini de izleme şansı bulmuştuk. Önceki incelemede de dile getirdiğim şekli ile klasik hikaye burada da işlendi. Dizide geri plana düşmeye başlayan karakteri harekete geçirmenin en iyi yolu bilinmeyene odaklanmak oluyor.

Uzun yıllardır (20 yıl) görüşemediği ve bir anda karşısına çıkan annesini reddeden Iris, annesinin MacGregor isimli o ilginç sendroma yakalandığını öğrendiğinde bir şans tanıma ihtiyacı duyuyor. Bu arada ilginç demişken hastalığı “acaba” şeklinde araştırmak istediğimde Batman ve Mr. Freeze gibi isimler yanı sıra George Clooney ve daha pek çok bileşen olduğunu gördüm. Sahiden böyle bir sendrom var mı yoksa tamamen kurgusal mı çözemedim. (batman – nora göndermesi dışında)

Ancak bölümün en bomba yönlerinden birisi hiç kuşkusuz West ailesinin kayıp oğlu oldu. Acaba, kayıp oğul karşımıza Wally West olarak çıkabilir mi?

tokamak - henry hewitt kimdir

Martin Stein ya da Firestorm’un diğer yarısı için işlerin kötü gittiği dönemde Star Lab ekibi, iki kişi üzerine yoğunlaşıyor. Bunlardan birisi daha önce bahsettiğimiz Henry Hewitt (Tokamak) olurken diğeri Jefferson ‘Jax’ Jackson oldu. Henry Hewitt’e ilişkin uzun uzadıya bilgi vermek yerine daha önce kısaca söz ettiğimiz bilgiyi aşağıya iliştiriyorum.

Henry Hewitt ( Tokamak )

Hewitt, hafif kaçık ve daha çok Firestorm serisine özel bir karakter. Ancak dizide her iki karakterinde yer alması iyi oldu. Jax, özel yaşantısı dışında Joe West’in kazandırdığı sempatikliği sürdürebilecek bir karakter. Birleşme biraz sıkıntılı olsa da ara – sıra göreceğimiz Firestorm için Jax karakteri diziye yakışmış diyebilirim.

Bölüme ilişkin bir diğer detay ise Amanda Pays oldu. Zaman, zaman karşılaştığımız Tina McGee, King Shark ve dolaylı olarak Harrison Wells’i ifade etmen adına için biçilmiş kaftandı. Wells, dizide ilk sezon sonunda aramızdan ayrılsa da Earth-2 ile yeniden hayatımıza girmeyi başardı. Her şeyi kenara bıraktığımızda bu dizide Barry Allen olmasa olur diyebiliriz ama Wells’in kazandırdığı karizma ve ivmeyi taşıyabilecek –henüz- bir başka karakter bulunmuyor. Hakkında çok sayıda teori üretilmiş olsa da Wells ve Zoom arasında halen organik bir bağ kuramıyorum. Bu nedenle geri dönüşü daha çok Barry Allen ile farklı bir ilişki üzerinde yürütülecek gibi görünüyor.

king shark kimdir

King Shark ya da Kral Köpekbalığı ( Nanaue) daha çok Superboy bağlantısı olan bir isim. Hafta içerisinde yeterince takip fırsatım olmadığı için Shark’ı dizide görmek şaşırtıcı oldu. Zoom’un Earth-2’den ne kadar ilginç tip varsa topladığı Earth-1’de çok hızlı ayrılmış gibi görünse de Shark’ı yeniden göreceğimiz kesin gibi görünüyor.

harrison wells

Bol, Harry’li bir bölüm sonrasında yeniden The Flash’ın yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Siz, yayınlanan bölüme ilişkin ne düşünüyorsunuz?

Diğer DC Yayınlarına Referanslar

  • The Fury of Firestorm – Stein ve Jax’in birebir uyarlaması şeklinde karşımıza çıktı. Her ne kadar referans bağlantıya göz atma şansım olmasa da yoğun olarak bu yönde görüş bildirilmiş gibi görünüyor.
  • Cisco “ Rogue Air” ile Arrow, Flash ve Firestorm’a göz attığımız bölüme ufak bir göndermede bulundu.
  • Tokamak, Firestorm ile ilişkilendirildi ancak asıl kimliği henüz ortaya çıkmadı. Nitekim, kendisinin gücü tükenmiş halde bir hapishane de tıkılı kalmasını beklemek ayıp olurdu.
  • King Shark, New 52 öncesi ve sonrası olmak üzere farklı içeriklere sahip. Suicide Squad ve Secret Six gibi gruplarda yer alan Superboy ile ilişkilendirilen Shark’ın ne tür bir bağlantıya sahip olacağını ise merakla bekliyoruz.
  • Jax’in Martin Stein’e yaptığı Titanik göndermesini sanırım pek çok kişi fark etmiştir. Bu nedenle özel bir parantez açmaya gerek duymadım.

Benzer Yazılar

Comments
To Top