2. Sezon

The Flash S2E05 “The Darkness and the Light” İnceleme

Dikkat: Bu yazı yayınlanana bölüme ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Yazıya başlarken en uygun cümlenin ya da ifadenin ne olduğu konusunda kararsızdım ancak “nerede kalmıştık” ifadesinin tam da bu bölüme uygun olacağına inanıyorum. Son olarak dördüncü bölümde King Shark’ın saldırısı sırasında ortaya çıkan Earth-2 gezgini Harrison Wells’in Flash ile karşılaşmasını izlemiştik. Hem Flash hem de ekibin diğer üyeleri adına ilgi çekici olan bu buluşma aynı zamanda Harrison Wells’in gerçekte kim olduğu noktasında net bir görüşü ortaya çıkardı.

Benzer bir şekilde Earth-2’de aynı hataların tekrarı ile ortaya çıkan meta – insanlar, Earth-1’e oranla bazı açılardan farklılık taşıyor. Öncelikle Earth-1’de görmediğimiz ve muhtemelen görme ihtimalimiz olmayan Linda Park – Dr. Light değişimi, Earth-2 ile başarılı bir şekilde sunuldu. Fakat Dr. Light ya da Linda’nın makyajı konusunda ayı şeyi söylemek pek de mümkün değildi. Fakat etkinlik bakımından Supergirl’deki Hellgrimate faciasının aksine Dr. Light daha etkin güç ve efektler ile sunuldu.

Doctor Light - Linda

Harrison Wells konusuna gelmeden önce diğer karakterlere bir göz atmak istiyorum. Cisco’nun yine, yeniden Wells’in desteği ile kendini bulması ve potansiyel güçlerini keşfetmesi olumlu bir adım oldu. Nitekim arkadaş toplantısında artık resmi olarak Vibe olduğunu kabul eden Cisco, bir radardan daha etkin şekilde ekibin en değerli üyesi haline gelecek. Nitekim Vibe hakkında merakı olanlara şuradaki yazıya göz atmalarını tavsiye ediyorum.

Killer Frost - Caitlin

Caitlin, bilindiği gibi Killer Frost olarak ekranlara dönecek şeklinde bizlere sunulmuştu. Ben dahil pek çok kişi bunun Earth-1 ile gerçekleşmesini beklerken nihayet imdadımıza yetişen Wells, meta – insan kontrol aracı ile açık şekilde Caitlin’in meta olmadığını kanıtladı. Beklentilerimiz artık Zoom tarafından getirilen Earth-2’ye ait Caitlin üzerinde yoğunlaşıyor.

Jay Garrick The Flash

Wells’in gelişine kadar Garrick’in ekibin yeni abisi, fikir babası ve önderi olduğunu düşünüyorduk ki bu bölümde adamı eze, eze bir hal oldular. Clark Kent’te dahil olmak üzere pek çok süper kahramanın akıl danıştığı bir adama çok eziyet ediyorlar, üstadım. Aquaman göndermesini de gözlerden kaçmadı.

Flash ise işin bambaşka bir boyutu. Çoğu kişi ben de dahil olmak üzere henüz gelişimini tamamlamamış Flash’ın yetersiz olduğu ve dizide daha etkin olmasın gerektiğini söylüyor iken hızını kullanma noktasına – kurşun ve illüzyon – artık daha etkin olduğunu görüyoruz. Dileriz Zoom buluşmasında Flash, yanağından makas alınan bir çocuk gibi gösterilmez.

Harrison Wells

Harrison Wells’in ikinci sezonda da yer alacağını öğrendiğimde pek çok kişi gibi ben de epey mutlu olmuştum. Reverse Flash olması ya da kötü bir karakteri canlandırması dışında yalnızca görünümü dahi beni, benden almaya yetiyor. Earth-2’den niye geldi, neden Flash’a yardım ediyor ya da burada ne amaçla bulunuyor derken, Zoom’un diğer meta insanları tehdit ettiği gibi Wells’i de kızıyla tehdit ettiğini görüyoruz. Açık bir ifade ile Wells, ilk sezonda ki Reverse Flash olmasa da aramıza yine Barry’i öldürmek üzere gelen bir karakter gibi görünüyor. Hatta benim teorim gelece bölüm ve bölümlerde gerçekleşecek buluşmalar sayesinde Jay Garrick’in de yeniden güçlerini kazanacağı yönünde.

Diğer DC Yayınları için Referanslar

  • Legends of Tomorrow’da karşımıza çıkmasını beklediğimiz Hawkgirl son olarak sezon finalinde görünmüştü. Bu bölümde ise Jitters çalışanı olarak karşımıza çıktı. Bir gönderme ya da hatırlatmamı yoksa ekibe dışarıdan destek sağlayacak biri mi henüz bilinmiyor.
  • Light çizgi romanlar ile farklı pek çok isme sahip karakterlerden birisi. Dizide Linda Park ne amaçla kullanıldığı bilmiyorum ancak görünüm ve yetkinlikler bakımından hem Arthur Light hem de Kimiyo Hoshi’den farklı olduğu söylenebilir.
  • Harrison Wells’in kızı olarak gördüğümüz Bethany ise diziye Jesse Quick olarak dahil olacak kişi şeklinde tanıtılmıştı.
  • “En iyi arkadaşlarımdan birisi” şeklinde Jay Garrick tarafından ifade edilen Aquaman ve Atlantis, sanırım ilk kez dizide telaffuz edildi.
  • Kısmi olarak kendi klonlarını oluşturan ya da illüzyon, serap adını her ne demek isterseniz, ilk kez dizide Harrison Wells – Reverse Flash tarafından kullanılmıştı. Bu bölümde ise Barry’e bir tavsiye olarak sunulan bu durum “nasıl yani” etkisi yaratıyor.

Sizin bölüme ilişkin düşünceleriniz nedir?

Benzer Yazılar

Comments
To Top