the Flash Fan

The Flash S2E06 “Enter Zoom” İnceleme

Not: Yayınlanan bölüme ilişkin ağırlığınca Spoiler içeren bu yazıyı, henüz bölümü izlemeyenlerin okumamasını öneriyorum.

Her yönüyle doyurucu geçen bir hafta sonrasında yeni bölümünde “Zoom” ziyareti nedeniyle epey dolu olacağı malumdu. Patlama ile açığa çıktığı dile getirilen Zoom gerçekten tanıdığımız kişi mi? Yoksa o siyah kostümü ve neredeyse Black Flash’ı andıran görünümü ile bir çelişki mi var? Geride kalan beş bölüm boyunca Earth 2’den Zoom’un Flash’ı öldürmek üzere meta insanları getirdiğini görmüştük.

Zoom, yalnızca Barry’e özgü değil, içerisinde hız barındıran her şeye karşı hassas durumda. Elbette Flash, onun için bir takıntı. Nitekim, geçen sezonun finalinde oluşan geçit, Zoom için yeni fırsatlar doğururken aynı zamanda Jay Garrick’in de güçlerini ele geçirmesini sağladı. Buraya kadar izlediğimiz ve yazdıklarıma baktığımızda Zoom’dan daha çok Flash’ların yaşam enerjisi ile beslenen bir karakter akıllara geliyor.

the flash zoom

Bir önceki bölüme oranla biraz daha işlerin ağırdan alındığı ve inadına Iris’in öne çıkarılmaya çalıştığı bir bölüm izledik. Star Lab’sın (yüksek güvenlikli) o meta insan hapishanesinden kaçmayı başaran Dr. Light’ın yerini alması beklenen Linda, her ne kadar eğlenceli bir görüntü sergilese de geri planda “Zoom” eğlencesine bir araç oldu sanki. Iris’in bir şekilde zorlama da olsa dahil edilmesi ve halen Linda’nın canlı tutulması, bu sezonun diğer hızcılarından olan Wally’in gelişi açısından önemli bir detay.

Dahiyane bir plan olmasa da Zoom’u tuzağa çekmek iyi bir düşünceydi. Ancak tam olarak tanımadığınız bir düşmanı nasıl avlayabilirsiniz? Biz, Zoom’un bugüne kadar yalnızca yeni meta insanların geçişinde Earth 1’e geldiğini gördük. Fakat bu bölümde kısmen Zoom’un Earth 1’de “sürekli” olarak bulunduğunu ve Barry’in ekibini izlediğini görüyoruz.

the flash zoom kim

Barry’in Reverse Flash’a karşı yaşadığı kısmi yenilgi ise Zoom’a karşı bir şansı olduğunu düşünmesini sağladı. Star Lab’s çevresine yarattığı çember ile Zoom’u yıldırım aracılığıyla avlamayı düşünse de Zoom’un havada top tutan köpek misali, yıldırımı ele alması ve Flash’ı avlaması beklenmeyen bir durumdu. Sahnede dikkat çeken diğer detay ise Zoom’un, Barry’in belini kırmış olması. Son sahnede ayaklarını hissetmediğini söyleyen Barry, bir sonraki bölüm olan Gorilla İstilasına, neredeyse çizgi romana paralel bir gönderme de bulunuyor.

Bölüme ilişkin belki de en önemli detayda, Flash’ın büyük bir itibar kaybına uğraması ve Zoom’un yaşayan “en hızlı insan” olduğunu dile getirmesiydi. Sadece Jay Garrick ve Barry Allen ile karşılaşmış olan biri için bu söz biraz abartı gelebilir ancak Zoom, sizce de yalnızca bu ikiliyle mi karşılaştı?

Diğer DC Yayınlarına Referanslar

 • Bu bölüm üzerine sıkça durulan Jesse Quick, Justice Society of America ile bağları olan bir karakter. Jay Garrick ile Earth 2’den gelen Quick aynı zamanda Garrick’in döneminde ortaya çıkmış bir hızcı. Her ne kadar babasını Johnny Quick olarak tanıyor olsak da dizide her eve lazım Harrison Wells’in kızı olarak tanıtıldı. Diğer pek çok kaynakta da bunun bir proje olacağına inanılıyor.
 • Robert Queen, bilindiği gibi Arrow – Oliver Queen’in batan gemi sonrası, adada kaybettiği babası. Fakat Earth 2’de izlediğimiz bir yayında, Arrow’un gizli kimliğinin açığa çıktığı, kaza sırasında ölen Oliver Queen’in babası olan Robert Queen’in Arrow olduğu dile getirildi. Flashpoint’i izleyen, hatırlayan ya da takip edenler, Batman – Bruce Wayne – Thomas Wayne hikayesine benzer şekilde Earth 2’de bir değişim olduğunu görecektir.
 • Coast City ve benzeri olan pek çok detayı ise artık sizlerde biliyorsunuz.

Benzer Yazılar

Avatar for Flash

Yazar: Flash

Yazıyı Paylaş
 • Mavi Yelken

  Dizideki zoom Hunter Zolomon. Gerçekte süper hızda koşmuyor ya süper speed’e sahip değil. Çevresindeki zamanı yavaşlatabilme özelliğine sahip. Yani zamanı o kadar yavaşlatabiliyor ki, Flash’lar bile ona slow motion’da koşuyormuş gibi geliyor. Bu da demek oluyor ki asla hiç bir Flash ondan hızlı olamayacak.
  En azından çizgi romanlara göre böyle.
  Gücünü kazanma hikayesi ise bambaşka, zaman koşu bandı dediğimiz alet ile (kuantum koşu bandıydı sanırım dizide) zamanda, West’in izni ve haberi olmadan yolculuk yapmaya çalışırken alet patlıyor, çünkü speed force yok adamda ve bildiğimiz deli zoom oluyor.
  Kendi zaman çizgisini ve akışını etkileyebildiği için, super-speed gücü kazanıyor bir nevi.
  Ve bu sayede Barry’nin Wally’nin ya da Garrick’in etkilendiği gibi sürtünmeden etkilenmiyor, ışık hızında görme ya da ses hızında duyma gibi sorunları yok. Çünkü o aslında normal hızda ve etrafındaki zaman yavaş akıyor. İsteğine göre yani.
  Hatta bu yüzden, flash’lar gibi belli bir frekansta titreyerek maddelerin içinden geçemiyor.
  Yani diğer speedster’lar gibi zoom un güçleri hız’a değil zaman manüpülasyonuna dayanmaktadır.
  Tekrar hatırlatayım, Hunter Zolomon zoom’dur. Reverse flash’lar değildir. Dr. Edward Clariss, Eobard Thawne… Bunlar reverse flash’lerdir.
  Wikipedia gibi sitelerde, forumlarda vesaire zoom’un da reverse flash kategorisi altında gruplandırıldığını göreceksiniz ama aslında olayı biraz farklı yani.
  Dizide ne olur bilmiyorum ayrıca, çok saçma sapan şeyler yapabiliyorlar tv uyarlamalarında. Güzel de olabilir tabii. I dunno.

  • Ay em dı fıleş

   Zamanımı yavaşlatıyor? Peki Zoom ve Flashin dövüş sahnesinde flash binadan yukarı doğru koşarak hızı sayesinde o kadar yükseğe uçabilirken Zoom nasıl normal hızda uçabildi? Veya binaya koşarak nasıl tırmandı normal hızda?

 • İsim

  Jay garrick gücünü geri kazanacak mı ? Siz çizgi romanı okuduysanız bana bu spoileri verebilirsiniz sanırım :D ayrıca wally west duyduğum kadarıyla flash ışık hızına geçince ölüyor(yada öyle bir şey oluyor) sonra ışık hızında wally west doğuyor falan filan bu sezonada katıcaklarmış bunu yani biraz daha spoiler lütfen ;)

  • Wally West muhtemelen diğer pek çok karakter gibi Earth -2’den gelecektir. Ancak şöyle bir durum söz konusu. Earth -2’de Linda’nın Dr. Light olduğunu gördük, ya Wally ile henüz bir yakınlığı söz konusu değil ya da Wally Earth 2 yerine farklı bir zaman diliminden geliyor.

   Wally’in ölümü olayı ise Future Flash ile ilişkili birazda.

   Jay Garrick gücünü geri kazanacaktır, kazanması lazım doğrudan buna paralel bir bölüm bulunmuyor serilerde.

 • Mirhan Petek

  http://images-cdn.9gag.com/photo/arRb4Gy_700b.jpg bunu buraya bırakıyorum gerisi size kalmış, Zoom, eddie’dir arkadaşlar.

  • Frat

   Zoom jay garrıck yani hunter zolomon gerçek adı bu jay garrıck sahte adı gerçek kimliğini saklamak için çünkü hunter zolom yani jay aslında bir katil