2. Sezon

The Flash S2E06 “Enter Zoom” İnceleme

Not: Yayınlanan bölüme ilişkin ağırlığınca Spoiler içeren bu yazıyı, henüz bölümü izlemeyenlerin okumamasını öneriyorum.

Her yönüyle doyurucu geçen bir hafta sonrasında yeni bölümünde “Zoom” ziyareti nedeniyle epey dolu olacağı malumdu. Patlama ile açığa çıktığı dile getirilen Zoom gerçekten tanıdığımız kişi mi? Yoksa o siyah kostümü ve neredeyse Black Flash’ı andıran görünümü ile bir çelişki mi var? Geride kalan beş bölüm boyunca Earth 2’den Zoom’un Flash’ı öldürmek üzere meta insanları getirdiğini görmüştük.

Zoom, yalnızca Barry’e özgü değil, içerisinde hız barındıran her şeye karşı hassas durumda. Elbette Flash, onun için bir takıntı. Nitekim, geçen sezonun finalinde oluşan geçit, Zoom için yeni fırsatlar doğururken aynı zamanda Jay Garrick’in de güçlerini ele geçirmesini sağladı. Buraya kadar izlediğimiz ve yazdıklarıma baktığımızda Zoom’dan daha çok Flash’ların yaşam enerjisi ile beslenen bir karakter akıllara geliyor.

the flash zoom

Bir önceki bölüme oranla biraz daha işlerin ağırdan alındığı ve inadına Iris’in öne çıkarılmaya çalıştığı bir bölüm izledik. Star Lab’sın (yüksek güvenlikli) o meta insan hapishanesinden kaçmayı başaran Dr. Light’ın yerini alması beklenen Linda, her ne kadar eğlenceli bir görüntü sergilese de geri planda “Zoom” eğlencesine bir araç oldu sanki. Iris’in bir şekilde zorlama da olsa dahil edilmesi ve halen Linda’nın canlı tutulması, bu sezonun diğer hızcılarından olan Wally’in gelişi açısından önemli bir detay.

Dahiyane bir plan olmasa da Zoom’u tuzağa çekmek iyi bir düşünceydi. Ancak tam olarak tanımadığınız bir düşmanı nasıl avlayabilirsiniz? Biz, Zoom’un bugüne kadar yalnızca yeni meta insanların geçişinde Earth 1’e geldiğini gördük. Fakat bu bölümde kısmen Zoom’un Earth 1’de “sürekli” olarak bulunduğunu ve Barry’in ekibini izlediğini görüyoruz.

the flash zoom kim

Barry’in Reverse Flash’a karşı yaşadığı kısmi yenilgi ise Zoom’a karşı bir şansı olduğunu düşünmesini sağladı. Star Lab’s çevresine yarattığı çember ile Zoom’u yıldırım aracılığıyla avlamayı düşünse de Zoom’un havada top tutan köpek misali, yıldırımı ele alması ve Flash’ı avlaması beklenmeyen bir durumdu. Sahnede dikkat çeken diğer detay ise Zoom’un, Barry’in belini kırmış olması. Son sahnede ayaklarını hissetmediğini söyleyen Barry, bir sonraki bölüm olan Gorilla İstilasına, neredeyse çizgi romana paralel bir gönderme de bulunuyor.

Bölüme ilişkin belki de en önemli detayda, Flash’ın büyük bir itibar kaybına uğraması ve Zoom’un yaşayan “en hızlı insan” olduğunu dile getirmesiydi. Sadece Jay Garrick ve Barry Allen ile karşılaşmış olan biri için bu söz biraz abartı gelebilir ancak Zoom, sizce de yalnızca bu ikiliyle mi karşılaştı?

Diğer DC Yayınlarına Referanslar

  • Bu bölüm üzerine sıkça durulan Jesse Quick, Justice Society of America ile bağları olan bir karakter. Jay Garrick ile Earth 2’den gelen Quick aynı zamanda Garrick’in döneminde ortaya çıkmış bir hızcı. Her ne kadar babasını Johnny Quick olarak tanıyor olsak da dizide her eve lazım Harrison Wells’in kızı olarak tanıtıldı. Diğer pek çok kaynakta da bunun bir proje olacağına inanılıyor.
  • Robert Queen, bilindiği gibi Arrow – Oliver Queen’in batan gemi sonrası, adada kaybettiği babası. Fakat Earth 2’de izlediğimiz bir yayında, Arrow’un gizli kimliğinin açığa çıktığı, kaza sırasında ölen Oliver Queen’in babası olan Robert Queen’in Arrow olduğu dile getirildi. Flashpoint’i izleyen, hatırlayan ya da takip edenler, Batman – Bruce Wayne – Thomas Wayne hikayesine benzer şekilde Earth 2’de bir değişim olduğunu görecektir.
  • Coast City ve benzeri olan pek çok detayı ise artık sizlerde biliyorsunuz.

Benzer Yazılar

Comments
To Top