2. Sezon

The Flash S2E08 “Legends Of Today” İnceleme – Bölüm 1

Not: Bu yazı, Flash, Arrow ve muhtemelen Legends of Tomorrow’a ilişkin Spoiler niteliğinde bilgiler içermektedir. Yazıyı okumadan önce bu hususu göz önünde bulundurun.

Diğer hafta ya da incelemelerden farklı olarak bu hafta, Flash’ın yeni bölüm incelemesi, iki parça halinde hazırlandı. Geçtiğimiz yıl yayınlanan ilk Arrow – Flash ortak bölümü sonrasında bu çalışmanın geleneksel bir hale geleceği ve destekleneceği söylenmişti. Bölüm her ne kadar The Flash olarak yayınlansa da daha çok Arrow ve Legends of Tomorrow içerikliydi.

Elbette bölümün sunuluşunda yeni dizi olan Legends of Tomorrow’a hazırlığın etkili olduğunu biliyoruz. Ancak tüm yönleri ile bakıldığında bir crossover’dan daha fazlasını sunduğu gözlerden kaçmıyor. Süper temasına sahip olan kahramanlar bir kenara aynı zamanda üçüncü sınıftan süper kötü sınıfına atlayan karakterleri de daha sık görmeye başladık.

Bugünün Efsaneleri

Flash, Arrow ve ağırlıklı olarak LOT’un kötüsü olan Vandal Savage, sıradan bir kötü olmamakla birlikte tarihte yaşanmış pek çok olayın arka planında yer alıyor. Dizide de League ekibi ve Merlyn tarafından da ifade edildiği şekli ile Savage, Cengiz Han’dan Roma’ya ve hatta birinci dünya savaşına kadar pek çok olayın en önemli tetikçisi olarak görülüyor.

Genellikle Vandal Savage sunulurken daha geri planda kalan ve önemli anlarda fırsat kollayarak ortaya çıkan bir karakter görmüştük bugüne kadar. Ancak dizide yaşadığı her dönemin izlerini taşıyan ve aynı zamanda ölümsüzlüğü artık eğlence haline getiren Savage son derece başarılı bir biçimde sunuldu. Nitekim hem Hawkgirl hem de Hawkman ( Carter Hall)’i çağlar boyunca takip eden Savage, ölümsüzlüğünü yine ölümsüz olan ve sürekli reankarne olan kahramanlarımız üzerinde sürdürüyor.

damien darhk

Bölümün en ilgi çekici yönlerinden birisi hiç kuşkusuz Damien Dark ve Merlyn oldu. Çok kısa bir kesit şeklinde sunulmasına karşın Darkh, Arrow’un bu sezon en önemli bileşeni olarak görülüyor. Merly’in her ne kadar  “ra’s al ghul” oluşu çok tatmin edici olmasa da zırt pırt ortaya çıkışı, bölüme esprili bir hava katmış demeliyim.

Hawkgirl ve Hawkman kurgusu ise inanılmaz karışık duruyor. Bilindiği gibi her iki karakter, farklı dönemlerde Mısır ve uzaylı olgusunda sunuldu. Dizide Chay-Ara ve Mısır Prensi Khufu olarak tanıtılan karakterler, ortalama her yüzyılda bir Hath-Set tarafından öldürülerek yeniden doğuyor ve birbirlerine ulaşmaya çalışıyor. Muhtemelen daha detaylı biçimi ile Legends of Tomorrow’da karakterlerin geçmişi ve doğuşuna ilişkin bilgilerde sunulacaktır.

Normal şartlar altında Barry Allen ve Oliver Queen’in iyi anlaşması pek söz konusu değil. Nitekim dizide izlediğimiz bölümde de bir ara iplerin iyice gerildiğini gördük ve hatta ikilinin ortak olması da daha çok Felicity ekseninde gelişmişti. Barry Allen’ın bu denli sıradan ve düşünme yetisi olmadan sunulması ise beni üzüyor.

Geneli itibariyle doyurucu ve bir sonraki bölüm ile tamamlayıcı nitelikte olduğunu söylemeliyim. Yayınlanacak diğer yazı da ise ortak bölümün devamı ve önemli detaylara göz atabilirsiniz.

Not: Oliver’ın kayıp çocuğu çok hızlı atlandı ve araya sıkıştırıldı. Legends of Tomorrow’da ya da Arrow’da Green Arrow olarak görme ihtimalimiz var mı bilmiyorum ancak, LOT yayınlanmadan açığa çıkması da pek mümkün görünmüyor.

Siz bölüm hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Benzer Yazılar

Comments
To Top