Çizgi Roman

The Future Flash

Son dönemde telaffuz edilmeye başlanan The Future Flash, Barry Allen’ın diğer yönünü görmemizi sağlayan ilginç bir hikayeye sahiptir. İlk olarak The Flash Annual (Vol 4) 3’de karşımıza çıkan Robert Venditti, Van Jensen, Brett Booth, Norm Rapmund ve Ron Frenz gibi isimlerin imzasını taşıyan bu karakter Central City Polis Departmanına bağlı olarak çalışmakta, Patoloji, Kimya ve Kriminoloji konusunda yetenekleri ile tanınmaktadır.

Esasen genel karakter ve hikaye açısından günümüzde yayınlanan seri ile önemli bir farklılık bulunmuyor. Fakat Gelecekten Gelen Flash ya da Gelecek Flash tanımının kullanılmasında Flash, Batman ve Superman gibi isimlerde pek de görmediğimiz öldürme alışkanlığı ile karşılaşıyoruz.

Kökeni  

Barry Allen, The Future Flash kurgusunda 20 yıl sonrasından geçmişe dönen Flash olarak tanımlanır. Wally West’in ölümü nedeniyle suçluluk hisseden ve kendisini sorumlu tutan Barry, bugüne kadar yapmadığı pek çok şeyi gerçekleştirmeye karar verir. Zamanda geri giderek Wally’in ölümüne neden olan hata/hataları düzeltmek isteyen Barry için zaman öldürme zamanıdır.

Haydutlar için Ölüm!

Bugüne kadar gerek çizgi romanlar gerekse de dizide takip ettiğiniz şekli ile Barry Allen’ın haydutlara karşı ölümcül bir tavır takınmadığını görebilirsiniz. Fakat bu kurguda geçmişte izin verdiği tüm haydutları öldürmeye kararlı olan Flash, o naif ve yapıcı görüntüsünden sıyrılarak sert ve acımasız birine dönüşür. Talihsiz bir şekilde sakatlanan Iris’e yaşanan tüm olayları düzelteceğini söyleyen Flash, Goril şehrine Grodd’u öldürmek üzere ilerlediğinde ilginç bir hamle ile kafasını mikro ölçekte bir bomba ile patlatır.

Burada temel sorun, geçmişi değiştirmenin aynı zamanda olay örgüsünde sorun çıkaracak olmasıdır. Gelecekte oluşan karmaşayı önlemek adına farklı bir yol izleyen Flash, Grodd’dan sonra günümüzden 16 yıl öncesine dönerek doğal tarih müzesinde Mirror Master ile karşılaşır. Mirror Master’ın ölümü ile Future Flash artık Haydutların lideri ile karşılaşmalıdır. Günümüzden 12 yıl öncesine döndüğünde ise onu Captain Cold beklemektedir.

Doğruan Captain Cold’u öldürmek yerine kullanmış olduğu silah üzerinde oynamalar yapan Flash, Haydutların bazı üyelerinin kanser olmasına ve ölmesine neden olurken Captain Cold’un beklenmedik şekilde silah ile bütünleşmesine neden olur. Her ne kadar bu olaylar, Flash için doğal bir süreç gibi ilerlese de kararsız olan gelecek ve SpeedForce, bilinen Barry Allen’ın dikkatini çeker.

Herkesi Öldürmüyor!

Şu ana kadar Grodd, Mirror Master ve Haydut Çetesinin bazı üyelerini alt eden Flash, günümüzden yedi yıl öncesine geldiğinde Trickster’ı avlamak üzere harekete geçmesine karşın Axel’in gelecekte yapacağı kötü eylemleri anlatır. Bir anlamda Flash, Axel Walker’ın kurtuluş reçetesi olacaktır.

Reverse Flash ve The Future Flash Karşılaşması!

Belki de kurgunun en önemli ve ilgi çekici kısımlarından birisi RF ve FF’ın karşılaşması oluyor. Günümüzden yaklaşık beş yıl öncesine dönen Flash, Reverse Flash’ın karşısına çıkıyor. Öfke dolu bir şekilde Wally’in ölümüne neden olan kazayı önlemek adına Reverse Flash’ın kafasını koparan Future Flash’ı o anda gören Flash, olaya karışmaması için Future Flash tarafından geçici bir sakatlığa maruz bırakılmıştır.

Hikaye de ana kahramanlar olan Flash, Future Flash ve Wally ise bu aşamadan sonra olay örgüsüne dahil olacaktır. Wally, Barry’in sakatlanmasından sonra Future Flash’ın peşinden gitmeye karar verir.

Flash ve Future Flash Karşılaşması

Nihayet günümüze döndüğümüzde değişen pek çok şey ile birlikte gelecekteki kendini geri isteyen Future Flash ile karşılaşıyoruz. Hız Kuvvetinde Barry ile karşılaşan Future Flash, Barry’e karşı burada üstünlük kurmasına karşın Wally’in savaşa dahil olması ile anılarıyla yüzleşmek durumunda kalır. Wally’in ölümünü hatırlayan Future Flash, kaybettiği geleceğinin peşindedir.

Güç ve Yetenekler

Temelde bir Flash karakterinin sahip olduğu tüm yetilere sahip olmasına karşın, gerek öfkesi gerekse de deneyimi ile bu güçlerin biraz daha üstün olduğu söylenebilir.

Hızlandırılmış İyileşme: Normal bir aşınma ya da yaralanma karşısında hızla iyileşme yetisine sahip olan Flash, tamamen yenilmez ya da ölümsüz durumda değildir.

Yavaş Yaşlanma: Hız kuvveti etkisinde yavaş bir yaşlanma sürecine sahip olan Flash’ın belki de ölümsüz olan bir isme karşı en merak edilen yetisi denilebilir.

Enerji ile Madde İnşası: Hız kuvvetini kullanarak köprü ya da duvarları inşa edebilen Flash, bu yapıların kararlı bir formda kalabilmesi için sürekli ve güçlü konsantrasyona sahip olmalıdır.

Uçuş: Bir Superman olmasa da kollarını kullanarak helikopter gibi havalanabilir ya da bedenini kararlı bir şekilde uçmak üzere kullanabilir. Ancak o, her zaman ayaklarının üzerinde çok daha hızlıdır.

Yüksek Algı: Hız kuvveti tarafından sağlanan etkiler arasında belki de en garip olanı budur. Artan algılar, sevinç ve güzel duygular yanında korku ve hüznünde had safhalara ulaşmasına neden olmaktadır.

Infinite Mass Punch: Pek göremediğimiz ancak bir meta insanı, kıtanın öbür yanına göndermeye yetecek kadar güçlü olan bu yumruk, gücünü Flash aracılığıyla Speedforce’dan almaktadır.

Güç Paylaşımı: Flash, Speedforce aracılığıyla gücünü arkadaşları ya da aile üyeleri ile belirli boyutlarda paylaşabilmektedir.

Yüksek beyin aktiviteleri, insanüstü hız yetisi, süper insan dayanıklılığı ve kontrol yetenekleri ile Future Flash’ın kusursuza yakın olduğu söylenebilir.

Benzer Yazılar

Comments
To Top